Wywrota

Seminarium: Sztuka zaangażowana wobec więźniów. Jak możemy razem działać

Po co jest sztuka? Takie pytanie, nieomal filozoficzne, często pojawia się w głowach widzów, szczególnie przy kontakcie ze sztuką współczesną. W ramach panelu dyskusyjnego podsumowującego cykl warsztatów artystycznych w więzieniach pokażemy, iż sztuka jest idealnym medium niosącym zmianę społeczną, pomagającym w przepracowaniu ważnych życiowych kwestii, budowaniu empatii i resocjalizacji.

 

Grudniowy panel dyskusyjny jest podsumowaniem cyklu warsztatów artystycznych w więzieniach. Najciekawsi artyści młodego i średniego pokolenia, m.in. Katya Shadkovska, Artur Żmijewski, Aleka Polis, Norbert Delman, Reaktor - Laboratorium Rzeźby, Zuzanna Janion, pojawili się w wybranych zakładach penitencjarnych w Polsce. We współpracy z psychologami, socjologami i filozofami podjęli działanie na rzecz więźniów i ich resocjalizacji, popularyzacji idei edukacji kulturalnej dostępnej dla wszystkich, zwłaszcza sztuki współczesnej i psychologii społecznej. Poprzez badanie środowiska więźniów, przekazano wsparcie w zakresie wzmocnienia integracji ze społeczeństwem za pomocą wspólnych działań edukacyjno-rozwojowych, a także pomoc w autoidentyfikacji i określeniu aktualnej pozycji życiowej.

 

Szczegółowy program poniżej. Zapraszamy osoby związane z kulturą: kuratorów, artystów, animatorów i edukatorów, pracowników więzień, street workerów, dziennikarzy, psychologów i socjologów, studentów pedagogiki i resocjalizacji oraz wszystkie osoby zainteresowane tematem. 

 

KULTURA NA ZAMKU

Projekt jest efektem i kolejnym etapem naszych działań artystycznych prowadzonych w więzieniach w ramach nieograniczonego, nieformalnego projektu „Kultura na Zamku”. Zamek oznacza tu oddział zamknięty, na których odbywają karę pozbawienia wolności nasi uczestnicy.

 

O ORGANIZATORZE

Fundacja „Dom Kultury” zajmuje się dostarczaniem kultury i edukacji do środowisk, które z różnych względów mają utrudniony dostęp do takiej oferty, czy to dzieciaki z rodzin zagrożonych wykluczeniem czy dorosłe osoby odsiadujące wyrok. Fundacja pełni funkcję objazdowego domu kultury, którego misją jest praca u podstaw i wspieranie zmiany poprzez kontakt ze sztuką i kulturą, także w wymiarze multikulturowym. FDK współpracuje z artystami, animatorami, pracownikami społecznymi i edukatorami.

 

Do jednego z najbardziej znanych projektów fundacji należy „W Kratkę”, czyli magazyn osób osadzonych, współtworzony i redagowany przez kobiety z Aresztu Śledczego Warszawa-Grochów. _______________________________________________________________________Kuratorka projektu: Katya Shadkovska, artystka, historyczka sztuki

Organizatorzy: Fundacja „Dom Kultury”, Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Warszawie

Patronat medialny: Radio TOK FM, TVP Warszawa, portal kulturaonline.pl

Projekt jest współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

______________________________________________________________

 

Więcej informacji:

www.fundacjadomkultury.pl/edukacja/warsztaty-w-wiezieniach/

FB | Instagram: fundacjadomkultury

 

SeminariumRola działań artystycznych i edukacji kulturalnej w procesie readaptacji społecznej osób skazanych 

Wstęp wolny po wcześniejszej rejestracji. Zasady i formularz rejestracyjny dostępny na stronie www.fundacjaomkultury.pl w zakładce „Seminarium”.

3 grudnia (czwartek) 2015 r., godz.10-15 Areszt Śledczy Warszawa-Mokotów, świetlica centralna, ul. Rakowiecka 37, 02-521 Warszawa

 

PROGRAM

płk mgr Anna Osowska – Rembecka, Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej – otwarcie seminarium – „Idee twórczej resocjalizacji – przełom w historii polskiego więziennictwa”

 

BLOK I - Kara pozbawienia wolności – człowiek w więzieniu

Moderator: kpt. Arleta Pęconek, rzecznik prasowy OWSW

 

Pokaz filmu Jacka Markiewicza - „Mam marzenie”

1) dr Katarzyna Mirosław - Nawrocka, Akademia Pedagogiki Specjalnej, Instytut Pedagogiki Specjalnej, Zakład Psychopedagogiki Resocjalizacyjnej – „Poczucie sensu życia osadzonych zaangażowanych w działalność artystyczną”

2) dr Monika Marczak, Uniwersytet Gdański, Instytut Pedagogiki, Zakład Patologii Społecznej i Resocjalizacji – „Człowiek w obliczu izolacji więziennej”

 

BLOK II - Edukacja artystyczna i kulturalna w więzieniach – praktyka

Moderator: Bartosz Godlewski, Areszt Śledczy Warszawa Grochów

 

Pokaz filmu Rafała Żwirka Żurka z otwarcia filii Parku Rzeźby

1) gen. Paweł Nasiłowski, Dyrektor Biura Dozoru Elektronicznego – „Program socjalizacji kulturą więźniów na podstawie działań domu kultury w zakładzie karnym w Siedlcach”

2) mgr ppłk Zbigniew Królikowski, Dyrektor Aresztu Śledczego w Warszawie - Grochowie – „Jak się to robi na Grochowie”

3) Lidia Ostałowska, dziennikarka, pisarka, reportażystka – „Więzienia w Rosji i Bułgarii – obserwacje z pracy reporterskiej”

 

BLOK III - Artysta w więzieniu – samorealizacja czy misja społeczna

Moderator: Bartosz Godlewski, Areszt Śledczy Warszawa Grochów

 

Pokaz wideo-wywiadów z artystami działającymi w więzieniach (realizacja: Ekaterina Shadkovska i Marek Sobolewski)

 

Dyskusja panelowa

1) Ekaterina Shadkovska, kuratorka projektu „Sztuka w więzieniach”

2) Michał Szcześniak, autor filmu dokumentalnego „Punkt wyjścia”

3) Jacek Markiewicz, artysta realizujący warsztaty w ramach projektu „Sztuka w więzieniach”

4) Mamadou Diouf, dziennikarz, muzyk, działacz społeczny, współpracujący przy projektach Fundacji „Dom Kultury”

 

Poczęstunek – rozmowy


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 22 listopada 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca