Sztuka

Baśniowe Światy - Bracia Grimm w dzisiejszym świecie

 

Baśniowe Światy – wyjątkowa wystawa zagości w Warszawie

 

Czy topmodelki to postacie z dzisiejszej baśni o Kopciuszku? Czy zła macocha z „Królewny Śnieżki” poddałaby się odmładzającej operacji plastycznej? Kim jest dziś bohater negatywny – czy to wciąż zły wilk, czy już Lord Voldemort? Kim jest współczesny bohater? Na te i inne pytania poszukuje odpowiedzi wystawa Baśniowe Światy, zorganizowana przez Goethe-Institut. Otwarcie już 8 listopada.

 

W grudniu 2012 roku przypada 200-lecie pierwszego wydania baśni Braci Grimm. To właśnie dlatego Goethe-Institut obchodzi Rok Braci Grimm zapraszając na wystawę Baśniowe Światy, zorganizowaną w Mediatece START-META na warszawskich Bielanach.

 

Baśniowe Światy to wystawa skierowana przede wszystkim do uczniów, ale tak naprawdę do wszystkich – jak baśnie. Każdy może odkryć w niej coś dla siebie. Baśniowe Światy prowadzą nas przez 7 stacji – przedstawiających najważniejsze motywy baśniowe, które znamy dzięki Braciom Grimm. Wystawa jest interaktywna – oglądamy, słuchamy, bierzemy udział w zadaniach. W przestrzeni wystawy znajdują się grupy drzew z interaktywnymi skrzyniami skarbów.  Wszystko kręci się wokół magii i czarowania, niezwykłych zwierząt, ale także bohaterek i bohaterów baśni. Wciąż pojawia się pytanie – na ile baśnie aktualne są dziś?

I tak współczesną wersją złej macochy może być Meryl Streep w roli naczelnej Vogue'a w filmie “Diabeł ubiera się u Prady”. Zwiedzający wystawę wciąż zapraszani są do baśniowej zabawy – a to udowadniając swoją odwagę, a to stając przed trudnymi zadaniami.

 

„Celem wystawy jest wciągnięcie zwiedzających w świat baśni, który może okazać się nam bliższy, niż się spodziewaliśmy” - opowiada Ewa Ostaszewska, koordynatorka projektu w Goethe-Institut  - „Jesteśmy przekonani, że baśniowy, fantastyczny, ale też czasem mroczny i przewrotny świat baśni Braci Grimm przemówi nie tylko do dzieci, ale i ich rodziców”.

 

WYSTAWA BAŚNIOWE ŚWIATY – 9 - 24 listopada 2012

Mediateka START-META

ul. Szegedyńska 13A

Warszawa

Stacja Metra Wawrzyszew

 

 

Wystawa czynna jest dla zwiedzających:.

9.11.12 w godzinach 14.00 – 19.00

 

Od 10 listopada do 24 listopada 2012

Poniedziałki – piątki: 9.00 – 19.00

Soboty: 10.00 – 16.00

 

Wystawie towarzyszą wydarzenia okolicznościowe, w tym przedstawianie baśni za pomocą tradycyjnej japońskiej sztuki opowiadania Kamishibai.

 

W ramach wystawy odbędzie się także dyskusja w IQ Ring-u - arenie zmagań intelektualnych, zatytułowana „Kto się boi Braci Grimm” z udziałem prof. Grzegorza Leszczynskiego oraz dr Elizy Pieciul-Karmińskiej. - 14.11.2012 o godz. 18.00.

 

 

 

INFORMACJA O GOETHE-INSTITUT

Goethe-Institut jest instytutem kultury Republiki Federalnej Niemiec. Poprzez działalność  na świecie 149 Instytutów zajmuje się upowszechnianiem znajomości języka niemieckiego zagranicą i rozwija międzynarodową współpracę kulturalną i edukacyjną. Popularyzuje kompleksowy i współczesny wizerunek Niemiec, informując o życiu kulturalnym, społecznym i politycznym. Goethe-Institut czerpie z bogactwa niemieckiej kultury i różnorodności otwartego społeczeństwa, łączy doświadczenia i wizje swoich partnerów w kraju i zagranicą z własnymi kompetencjami interkulturowymi i merytorycznymi.

Goethe-Institut w Warszawie powstal w roku 1990.

Wiecej informacji na: http://www.goethe.de/ins/pl/war/uun/plindex.htm

 

 

 

MEDIATEKA START-META

TO NOWOCZESNA, W PEŁNI SKOMPUTERYZOWANA INSTYTUCJA KULTURY SŁUŻĄCA MIESZKAŃCOM STOLICY.

 

Głównym zadaniem Mediateki jest udostępnianie wiedzy ze wszystkich dziedzin nauki. Zbiory zapisane na różnorodnych nośnikach (książki, czasopisma, płyty CD, DVD, Blu-ray i analogowe) są dostępne na miejscu lub wypożyczane do domu.

W Mediatece Start-Meta młodzi ludzie rozpoczynają swoją przygodę z multimediami w interaktywnym centrum edukacji – MultiCentrum.

Zajęcia prowadzone są w oparciu o nowe technologie, specjalistyczne programy i nowoczesne pomoce naukowe.

Mediateka Start – Meta, to miejsce spotkań kulturalno- naukowych, projekcji filmowych, spektakli teatralnych oraz arena debat na IQ Ringu.

Mediateka to więcej niż biblioteka – to KULTURALNE CENTRUM BIELAN.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 5 listopada 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca