Sztuka

Elektryczne kolory – wystawa twórczości Dariusza Pali

Od 14 maja w warszawskim Soho Factory oglądać można wystawę Dariusza Pali. „Elektryczne kolory” to wystawa pokazująca twórczość artysty w latach 1990-2013. 

 

Otaczający nas świat jest pełen kolorów, które potrafią zaskoczyć i zauroczyć swoim pięknem. Poszukiwanie nowego wyrazu dla barw w sztuce jest inspiracją i jednocześnie tematem wystawy malarza Dariusza Pali.

 

Kolory od zawsze towarzyszyły twórczości artysty, wyróżniając jego prace na drodze doboru barw podstawowych, zarazem czystych i wyrazistych. Własna paleta kolorystyczna doskonale widoczna jest już we wczesnych pracach malarza. Poprzez trwające wiele lat poszukiwania nowych form wyrazu zastosowania koloru w sztuce, powstała całkowicie unikalna koncepcja rzeźby. Przezroczyste, barwne formy z pleksiglasu są wyrazem spełnienia marzenia o ożywieniu  przestrzeni miejskiej.

 

Wystawa „Elektryczne kolory” prezentuje nową jakość sztuki.  Artysta oprócz tradycyjnych prac pokaże na wystawie instalacje świetlne o unikalnych barwach i zaskakujących formach. Dariusz Pala przez ostatnie 10 lat mieszkał w Miami na Florydzie, gdzie w oparciu o krakowski koloryzm tworzył odrębne tematycznie i formalnie prace na drewnie. Kuratorem wystawy jest historyk sztuki i  krytyk, redaktor naczelny Art&Business oraz współpracownik Dwutygodnika Bogusław Deptuła.

16 maja 2013 wystawę rozpocznie wernisaż w Soho Factory na warszawskiej Pradze. Usytuowanie wystawy w tej przestrzeni nie jest przypadkowe, ponieważ właśnie tam znajduje się letnia pracownia artysty.  Soho Factory jest niezwykłym miejscem na mapie kulturalnej Warszawy. W industrialnej przestrzeni powstało miejsce przyjazne twórczości artystycznej, gdzie odbywają się liczne wystawy oraz spotkania z krytykami i artystami. Soho Factory to również miejsce, w którym odbywają się ważne wydarzenia zarówno lifestyle’owe, jak i ze świata mody.

O dobry nastrój podczas wernisażu zadba prowadzący wydarzenie Robert Górski, występujący na co dzień w Kabarecie Moralnego Niepokoju. Nie zabraknie również atrakcji muzycznych w postaci występu znanego z legendarnej Formacji Nieżywych Schabuff muzyka Jacka Pałuchy z zespołem Superpałka. Gościnnie z zespołem wystąpi także Małgorzata Pieńkowska, aktorka teatralna, której głos znamy z kultowej piosenki Formacji „Klub wesołego szampana”.

Podczas wystawy zostanie zaprezentowana twórczość Dariusza Pali pokazująca ostatnie 23 lata jego artystycznej działalności. Zwiedzający obejrzą szerokie spektrum prac artysty w postaci grafik, obrazów oraz rzeźb wykonanych w różnych technikach.

 

Najważniejsze informacje:

 

Wystawa „Elektryczne Kolory” Dariusza Pali

Wernisaż 16 maja godz. 19.00

Wystawa czynna od 14 maja do 29 maja 2013 .

Wystawa czynna również podczas Nocy Muzeów

Soho Factory

ul. Mińska 25

03-808 Warszawa

 

Strona Artysty http://darekpala.com/

FanPage Wystawy https://www.facebook.com/pages/Darek-Pala-Soho-Factory-Maj-2013

 

O Dariuszu Pali

Ukończył Wydział Grafiki w na ASP w Krakowie – pracownia prof. Romana Zygulskiego. Już wkrótce po ukończeniu studiów zdobył ogromną popularność i uznanie krytyków sztuki. Jego obrazy robiły wrażenie swoją barwnością i zaskakującymi kształtami namalowanych postaci. Zaskakiwały, bo nikt wcześniej nie malował tak dekoracyjnych kompozycji.

 

Jego twórczość prezentowana była na blisko 40 wystawach indywidualnych w Europie i USA. Wiele z obrazów jego autorstwa znajduje się w kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą. Do posiadaczy prac Pali należą m.in. Sophia Loren, Richard Chamberlain, Jerzy Urban, Mariusz Szczygieł i Lech Wałęsa. Znajdziemy je ponadto w znanej, niemieckiej kolekcji Reinholda Würtha.

 

Dariusz Pala przez ostatnie 10 lat mieszkał i tworzył w Miami na Florydzie. Kontynuując swoją artystyczną drogę na bazie krakowskiego koloryzmu stworzył tam odrębne tematycznie i formalnie prace na drewnie.

Od niedawna mieszka i tworzy również w Warszawie. Kontynuując swoje malarskie inspiracje z Florydy, artysta wykonuje kolejne obrazy i obiekty wolnostojące. Jego prace zostały pokazane w prestiżowej przestrzeni architektonicznej warszawskiego biurowca Rondo 1, a także ogrodach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Pracownia artysty znajduje się na terenie Soho Factory, niezwykłego miejsca na mapie stolicy, będącego polaczeniem “starej Warszawy” i nowoczesnego, postindustrialnego szyku. Tu właśnie odbędzie się wystawa pokazującą ostatnie 23 lata artystycznej pracy malarza.

 

fax: +48 22 207 24 37 


przysłano: 24 kwietnia 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca