Sztuka

Boże Ciało - wystawa

Fundacja ART TRANSPARENT zaprasza na pierwszą odsłonę projektu „Boże Ciało”, która odbędzie się w poniedziałek 21 grudnia o godz. 14.00 w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W styczniu wystawę będzie można zobaczyć w przestrzeni o charakterze sakralnym.

 


Wystawa „Boże Ciało” to kolejne przedsięwzięcie, zaplanowane poza wnętrzami galerii, realizowane w ramach programu kuratorskiego Mieszkania Gepperta.
Ważne dla prezentacji tego projektu miejsce, o charakterze sakralnym, zostanie udostępnione w nowym, 2016 roku. Tymczasem Fundacja ART TRANSPARENT za

prasza do uczestnictwa w pierwszej odsłonie projektu, która będzie miała miejsce w poniedziałek 21 grudnia 2015 roku o godz. 14.00 w CSUiCI (Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu) przy ul.Traugutta 19/21 w Pracowni Mediów Elektronicznych, w sali 404 (piętro 4).

 

Wystawa „Boże Ciało” związana jest z ideą transsubstancjacji obecną w rytuale Mszy – rozumianej jako, obecna w wielu kulturach, samoofiara Boga-Króla. Projekt pt. „Boże Ciało” ma eksponować procesy transsubstancjacji i transfiguracji zachodzące w działaniach artystycznych, w których wybrane obiekty, zachowując wszystkie swoje uprzednie właściwości, zyskują nowy status i nowy sens. Liturgiczne obchody święta Bożego Ciała ukazują sposób, w jaki funkcjonuje przemieniona materia. Procesja z „chlebem niebiańskim”, w której pozostające zwykle w cieniu nieświadomości sacrum (rozumiane jako wyższa, symboliczna forma życiowej energii) zostaje przemieszczone w kierunku świadomości, staje się źródłem napięcia – w jego wyniku umysł za wszelką cenę stara się znieść paradoks przemienionej i jednocześnie niezmienionej substancji („ciała”). Tymczasem to właśnie paradoks, jako niezbywalna własność religii, najpełniej oddaje to, co niepoznawalne. Jak pisze Jung „... nie usiłując niepoznawalnego uczynić poznawalnym, wierniej oddaje się prawdziwy stan rzeczy”.

Kurator: Kamil Moskowczenko
Współpraca kuratorska: Anna Kołodziejczyk
Artyści: Mariusz Kosiba, Piotr Flądro, Jarosław Grulkowski, Łukasz Huculak, Marcin Michalak, Dy Tagowska, Maria Wrońska 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 17 grudnia 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca