Wywrota
Paweł Kaczorowski

Paweł Kaczorowski

Polska
77 artykułów 18 tekstów 492 komentarze
Paweł Kaczorowski (PiK), rocznik 1975; studiował filozofię na UWr. Absolwent coachingu i doradztwa filozoficznego UZ. Absolwent Studium Terapii Uzależnień w IPZ PTP. Pracuje jako terapeuta uzależnień. Mieszka w Reykjaviku. Redaktor prowadzący serwisu …
Zasłużeni dla serwisu
Współpraca

strony: « 1 2
alfabetycznie chronologicznie

Muzyka jest Twoją pasją? – pisz o muzyce dla serwisu Wywrota.pl

Redakcja Wywroty.pl poszukuje autorów do działu muzycznego! Jeśli muzyka jest dla Ciebie ważną częścią życia, pasją albo zawodem, a do tego chciałbyś pisać artykuły, recenzje płyt,…

Paweł Kaczorowski · 13 maja 2020 · muzyka · 2 komentarze

Nadchodzi muzyczna eksplozja: MAPA – Magda Pasierska i jej nowy singiel „I tu i tam”

MAPA, czyli MAgda PAsierska – w oryginalnym, osobistym wydaniu; stworzona przez samą siebie, próbująca siebie wyrazić; wyśpiewać, co czuje i przeżywa, co ją trapi i trawi każdego dnia w kontakcie z rozpadającą się na jej i naszych oczach rzeczywistością.
Paweł Kaczorowski - Ivo · 28 sierpnia 2020 · muzyka · 4 komentarze

Nigdy nie jest za późno – esej na podst. książki „Dobra pamięć, zła pamięć” Ewy Woydyłło

„Dobra pamięć, zła pamięć” Ewy Woydyłło to miała być książeczka, ledwie kilkanaście refleksji rozpisanych na jakieś kilkadziesiąt stron. Wyszła porządna książka, małe arcydziełko bardzo ciekawie ujmujące temat pamięci, bo autorka proponuje tu czytelnikowi aktywne uczestnictwo, rodzaj medytacji przygotowującej do działania.
Paweł Kaczorowski - Ivo · 29 września 2020 · lifestyle ·

O tym, że zostałem kierowcą Wywroty nie mając prawa jazdy…

„Literatura to wyraz całego życia.” - [Fiodor Michajłowicz Dostojewski] „Artystą zostaje się w samotności.” - [Jacek Bierut]

O tym, że zostałem kierowcą (redaktorem prowadzącym) Portalu Wywrota.pl niektórzy Wywrotowicze już wiedzą, niniejszym ogłaszam to Wszystkim. Wiele miesięcy temu rozmawialiśmy o tym z…

Paweł Kaczorowski · 5 lipca 2010 · sprawy organizacyjne · 17 komentarzy

O żywotności literatury

Wspomnienie o Andrzeju Falkiewiczu w lekturze „Klauzury w kuszetce” Jerzego Łukosza.

Komentowanie wypowiedzi krytycznych takich osobistości literatury polskiej jak Andrzej Falkiewicz czy Jerzy Łukosz jest o tyle możliwe, o ile przez nich samych umożliwione. W przeciwnym razie…

PiK · 31 pazdziernika 2010 · literatura · 4 komentarze

Odpaść od siebie. „Podróż zimowa” w Teatrze Polskim we Wrocławiu

Po spektaklu „Podróż Zimowa” w reżyserii Pawła Miśkiewicza, wystawianym w Teatrze Polskim we Wrocławiu, nie można nie poczuć się innym niż wcześniej…

Po obejrzeniu znakomitego obrazu Hanekego Pianistka na podstawie powieści Elfriede Jelinek można doznać szoku albo perwersyjnej satysfakcji estetycznej i emocjonalnej; zależy ku czemu skłoni…

Paweł Kaczorowski · 25 stycznia 2015 · teatr · 3 komentarze

Odszedł Jerzy Pilch, jeden z najbardziej wyrazistych polskich prozaików, fascynujący i kontrowersyjny człowiek

Na pytanie Katarzyny Janowskiej: A we własną śmierć pan wierzy? Jerzy Pilch w grudniu 2009 roku odpowiedział: Mnie się mogłoby wydawać, że nie, że jest to szalenie trudne do przyjęcia.…

Paweł Kaczorowski · 31 maja 2020 · literatura ·

Otwartość to ryzyko. O jazzowych eksploracjach i koncercie Piotr Rachoń Quartet

Premierowy pokaz koncertu jazzowego Piotr Rachoń Quartet zarejestrowanego w Sali Koncertowej Polskiego Radia we Wrocławiu w lipcu tego roku odbył się w środę, 26 sierpnia 2020 na platformie YouTube. Piotrowi Rachoniowi, jednemu z najbardziej kreatywnych i oryginalnych polskich pianistów awangardowych, partnerują znakomici artyści: Vojto Monteur na gitarze elektrycznej oraz Jakub Olejnik na kontrabasie i na perkusji Paweł Nienadowski.
Paweł Kaczorowski - Ivo · 27 sierpnia 2020 · muzyka ·

Pierwsza płyta Pasi Mi To! i konkurs Wywroty: „Wakacje z Falami…”

Na końcu tekstu znajdują się trzy pytania. Spośród poprawnych odpowiedzi, które należy nadsyłać na adres: pik@wywrota.pl zostaną wylosowane trzy zwycięskie! Szczęściarze otrzymają egzemplarze płyty „Rumi” zespołu Pasi Mi To! ufundowane przez Wydawnictwo Falami. Konkurs trwa do dnia 10 lipca br. (do godziny 24.00)
Paweł Kaczorowski · 1 lipca 2010 · muzyka ·

Po „Burzy” – o teatrze Krzysztofa Garbaczewskiego

Krzysztof Garbaczewski to jedna z najciekawszych i najbardziej irytujących osobowości współczesnej sztuki. Paweł Kaczorowski

Burza zaczyna się świetnie. Wideo z dialogiem Stefano (Wojciech Ziemiański) i Trinkulo (Andrzej Szeremeta), a właściwie ich absurdalną gadaniną okraszoną finezyjnym pokazem namiętnego…

Paweł Kaczorowski · 12 lutego 2015 · teatr · 1 komentarz

Podróż w nieznane. Refleksje o zbiorze opowieści psychoterapeutycznych „Kat miłości” Irvina D. Yaloma

Zdrowia i szczęścia Żyjemy w czasach kompletnej nieprzewidywalności, kiedy takie pojęcia jak szczęście czy zdrowie psychiczne stają się coraz bardziej umowne. Wciąż jednak potrzebujemy…

Paweł Ivo Kaczorowski · 1 grudnia 2020 · lifestyle · 2 komentarze

Pokłosie VI edycji Turnieju Jednego Wiersza im. Christiana Belwita i kilka spostrzeżeń o życiu literackim Wrocławia.

Pierwszeństwo w Turnieju uzyskuje jego Zwycięzca, jednak zanim Turniej zacznie skutkować jego wyłonieniem prawa obecności lub jej znaczącego braku podlegają dictum agonu. (PiK)

Aktualnie we Wrocławiu odbywa się kilkadziesiąt imprez literackich rocznie, w których swoje miejsce odnajduje turniej, konkurs, slam lub bitwa, czyli jedna z form konfrontacji literackich…

Paweł Kaczorowski · 19 stycznia 2010 · konkurs literacki ·

Preparowane wiersze, czyli o twórczości Przemysława Witkowskiego. Esej z elementami recenzji

„(...)chwiejna to konstrukcja, smutna elokwencja, zbyt mało składników i za wiele przypraw.” [ z wiersza: „struktura naprężeń”]

* Tytuł książki poetyckiej Przemysława Witkowskiego Preparaty przywodzi na myśl, laboratoryjne eksponaty, specyfiki z pracowni chemicznej, albo towary z aptecznej półki. To oczywisty,…

Paweł Kaczorowski · 9 czerwca 2010 · literatura ·

Rozmowa z Krzysztofem Garbaczewskim – reżyserem Biesów.

Obcowanie z przestrzenią Biesów jest w jakimś wymiarze… niebezpieczne. Jest to jakby prowokowanie pewnych wydarzeń, pewnej energii…

Z Krzysztofem Garbaczewskim, reżyserem Biesów wg powieści Fiodora Michajłowicza Dostojewskiego rozmawia Paweł Kaczorowski Paweł Kaczorowski Biesy to jedna z najtrudniejszych i najcięższych…

Paweł Kaczorowski · 17 czerwca 2010 · kultura · 1 komentarz

Ryzykowne wibracje języka naszych czasów w poezji Aleksandry Zbierskiej

Szkic ten został napisany kilka lat temu i opublikowany w Ósmym Arkuszu Odry (9/2010). Wcześniej inny mój tekst na temat poezji Oli Zbierskiej ukazał się w Tyglu Kultury 1-3 (167 -171) 2010. Porównanie pokaże Czytelnikowi, że wiersze w lekturze pracują, że moja recepcja tej poezji się zmienia...
Paweł Kaczorowski - Ivo · 18 sierpnia 2015 · literatura · 1 komentarz

Spotkanie z „Obcą” Ewy Sonnenberg - wprawki do eseju

18.02.2016 - Errata: Szkic ten powstał w jedną noc, krótko po spotkaniu autorskim Ewy Sonnenberg, które prowadziłem i na fali ekscytacji improwizacją, której byłem świadkiem. Tak i ten…

Paweł Kaczorowski - Ivo · 25 pazdziernika 2015 · literatura ·

Tajemniczy spektakl: „Stazione Termini”

Stazione Termini to tajemniczy świat wskrzeszony i przywołany gestem mima. (...) Świat, który wydobywa się przed naszymi oczami gdzieś spod podłóg, z piwnic starego Dworca Świebodzkiego, niczym karczma Rzym, w której czeka nas spotkanie z Diabłem albo Panem Bogiem...
Paweł Kaczorowski · 1 listopada 2010 · teatr · 3 komentarze

Vojto Monteur (Wojciech Orszewski) – sylwetka artystyczna i recenzja płyty „Glow ambient works”

Jednym z jurorów współorganizowanego przez Śpiewnik Wywroty, wciąż trwającego VII Festiwalu Piosenki Gitarowej edycji NIEPOKORNEJ, jest Wojciech Orszewski (aka Vojto Monteur). W dzisiejszym…

Paweł "Ivo" Kaczorowski · 21 pazdziernika 2020 · muzyka · 1 komentarz

Współpraca Wywroty.pl z blogerami i projekt „Przeczytać Afrykę” Dominiki Ciechanowicz

Współpraca serwisu Wywrota.pl z blogerami i blogerkami Serwis Wywrota.pl tworzony jest przez pasjonatów wszelkich dziedzin kultury, z myślą o przybliżaniu polskim użytkownikom Internetu…

Redakcja · 22 września 2020 · literatura ·

„O tym, co w głowie się nie mieści.”

Nas tu wrzucono w nowe, inne i nieznane, a to kim jesteśmy, jest w dużym stopniu wypadkową historycznych zdarzeń i zderzeń z rzeczywistością, które bywały i wciąż bywają niezwykle bolesne.
Paweł Ivo Kaczorowski · 7 maja 2009 · książka ·

„Pani z morza” nie wyszła - o spektaklu Piotra Chołodzińskiego wg Henrika Ibsena .

W ramach porządkowania archiwum - wrzucam stary tekst.// Recenzja – na dwa głosy – spektaklu „Pani z morza” wg Henrika Ibsena w reżyserii Piotra Chołodzińskiego. Teatr Polski, scena im. Jerzego Grzegorzewskiego, Wrocław 25, 26 czerwca 2010. Festiwal "Strefa Norwegia" Spostrzeżeniami dzielą się: Joanna Szydełko i Paweł Kaczorowski. Fotografie: Maciej Łącki.
Paweł Kaczorowski - Ivo · 10 sierpnia 2015 · teatr · 1 komentarz

„Żal po stracie. Lekcje akceptacji” Ewy Woydyłło – książka na tu i teraz!

„Akceptacja jest aktem duchowym. Nie jest ona transakcją w sferze relacji międzyludzkich, nie jest efektem czyjegoś dorobku naukowego ani wysokiego ilorazu inteligencji. Jest stanem uspokojenia i ulgi. (...) Chciałabym, aby ludzie cierpiący z powodu strat uwolnili się od rozpaczy i znaleźli spokój akceptacji. Z taką intencją napisałam tę książkę”. (Ewa Woydyłło)
Paweł "Ivo" Kaczorowski · 16 grudnia 2020 · literatura ·



strony: « 1 2

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca