Wywrota
Marcin Sierszyński

Marcin Sierszyński premium

34 Wrocław
131 artykułów 5 tekstów 6555 komentarzy
Opiekun sekcji poetyckiej od stycznia 2008 roku do czerwca 2010 roku, prozatorskiej od kwietnia do września 2011. Redaktor prowadzący serwisu od lipca 2013 do marca 2015. Redaktor projektu Nisza Krytycznoliteracka i recenzent literacki. Aktywista…
Zasłużeni dla serwisu

strony: 1 2 3 4 5 6 »
alfabetycznie chronologicznie

Oswajanie z językiem rodzimym i obcym. 10. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania

Ponoć opowiadania nie są tak popularne, jak powieści, co szczególnie widać na rynku wydawniczym, gdzie te drugie nieodmiennie znajdują swoje miejsce na listach bestsellerów.

Zdarzają się wyjątki potwierdzające regułę, jednak by mogły się one wydarzyć, potrzeba silnego impulsu płynącego prosto z jednej z akademii, dokładnie szwedzkiej, przyznającej co roku…

Marcin Sierszyński · 9 pazdziernika 2014 · literatura ·

Geneza powstania „projektu” pod tytułem „poezja”. Rozmowa z Rafałem Krause

Rozmowa z Rafałem Krausem, autorem "Pamiętnika z powstania", debiutu poetyckiego omawianego w tej edycji Niszy Krytycznoliterackiej.

Marcin Sierszyński: Powstanie w Warszawie odbyło się 15 września 2008 roku. Były Gwałty, modlitwy , widziałeś pięści zaciśnięte jak Palestyna i opozycję większą niż Solidarność .…

Marcin Sierszyński · 21 sierpnia 2014 · nisza krytycznoliteracka ·

Samiec alfa, orgia i gwałt korekcyjny. „Grzechy i rozpamiętania” w Teatrze Arka

Baza, jakiej dostarczył Fredro reżyserującemu „Grzechy i rozpamiętania” Dariuszowi Taraszkiewiczowi, posłużyła do refleksji nad nowoczesną kondycją instytucji przedmałżeńskich (narzeczeństwo, zaloty, etc.) i ich realizacji w cielesnej, a nawet wprost seksualnej formie.
Marcin Sierszyński · 7 kwietnia 2014 · teatr ·

Lech Wałęsa zgolił wąsy, nic już nie ma sensu. Rozmowa z Maciejem Tarankiem

Z Maciejem Tarankiem rozmawiał Marcin Sierszyński.

Marcin Sierszyński: Nie wiem, czy zgodziłbyś się ze mną, ale pierwsze skojarzenie jakie nasuwa się w związku z twoją poezją, to doświadczenie pokoleniowe. Piszesz: oglądałem pokemony,…

Marcin Sierszyński · 7 marca 2014 · nisza krytycznoliteracka · 1 komentarz

Wywrotowa Spowiedź Kulturalna 2013 #1

Wywrotowa Spowiedź Kulturalna, czyli polecane przez redakcję dzieła literackie, muzyczne, filmowe i inne, których nie można przegapić wchodząc w nowy rok. Dziś z uczestnictwa w kulturze spowiada się Marcin Sierszyński.
Marcin Sierszyński · 31 grudnia 2013 · felieton ·

Świetlicki - reanimacja. „Jeden” Marcina Świetlickiego

Świetlicki pozostaje wciąż pewnym punktem odniesienia dla współczesnej polskiej liryki. Dlatego nawet gdy nie można już spodziewać się niczego nowego, zainteresowanie wokół kolejnych publikacji nie znika.
Marcin Sierszyński · 24 lipca 2013 · książka · 1 komentarz

Nieujarzmione zwierzę zrodzone z Góry

Czytając „Siłę niższą (full hasiok)”, zapomnijmy na chwilę o całym kontekście narzuconym aktualną recepcją wierszy „zaangażowanych”, jakkolwiek byłby on przydatny jako skrót myślowy.
Marcin Sierszyński · 19 kwietnia 2013 · książka ·

Rzeczywistość jest czymś zarażona

Rozmowa z Urszulą Kulbacką, autorką omawianego w Niszy tomu „Rdzenni mieszkańcy".

Marcin Sierszyński: Zadziwić może fakt, jak szybko zdobyłaś pozycję na scenie poetyckiej w Polsce. Nie mam na myśli twojego wieku, lecz błyskawiczną drogę między pierwszą poważną…

Marcin Sierszyński · 9 lutego 2013 · nisza krytycznoliteracka · 2 komentarze

Dzieje się na Dolnym Śląsku

Czym się różni zatem literatura Dolnego Śląska od reszty Polski? Prawdopodobnie niczym, nie oznacza to, że nie ma czym się pochwalić.

Literatura lokalna to temat nielichy, bo ciężko definiowalny. Zastanówmy się przez chwilę: co pierwsze rzuca się na myśl, gdy rozmawiamy o artystach regionalnych? Czy należy do nich Marek…

Marcin Sierszyński · 12 stycznia 2013 · książka · 1 komentarz

Ciekawią mnie konsekwencje katastrofy

Z Hanną Diktą, autorką omawianego w Niszy Krytycznoliterackiej tomu „Stop-klatka”, rozmawia Marcin Sierszyński.

Marcin Sierszyński: Kiedy napisał się w tobie pierwszy wiersz? Hanna Dikta: Poeta to, według mnie, człowiek szczególnie wrażliwy i empatyczny, a przy tym duży indywidualista i buntownik.…

artykuł odrzucony
Marcin Sierszyński · 4 grudnia 2012 · nisza krytycznoliteracka ·

Pokolenie przemian - dyskusja wokół „Jesteś Bogiem”

Klub Krytyki Politycznej we Wrocławiu oraz Kino Helios NH zapraszają na spotkanie-dyskusję o pokoleniu przemian . Punktem wyjścia do rozmowy o ludziach urodzonych w Polsce w latach 80 będzie…

Marcin Sierszyński · 23 pazdziernika 2012 · kino ·

Miłosz spojrzał w lustro

„Prawicowa heca w późnych latach trzydziestych tak mnie brzydziła, że przez pewien czas nazwisko Brzozowskiego, jako że nabrało barw prawicowo-katolickiego totalizmu, gotów byłem odpisać na straty.” - wyznał Miłosz.
Marcin Sierszyński · 31 sierpnia 2012 · książka ·

Świeża krew w poetyckim organizmie

Zakończył się nowatorski projekt „Szkoły z poezją”. Prywatne wrażenia oraz pięć krótkich pytań do Moniki Stopczyk z Fundacji Europejskich Spotkań Pisarzy.

W liceach mojego rodzinnego miasta, Legnicy, w czasie mojego tam urzędowania, poezja była traktowana po macoszemu. Niewiele osób ją rozumiało, mało kto żywo podchodził do niej z…

Marcin Sierszyński · 21 czerwca 2012 · spotkania poetyckie · 2 komentarze

Ten cały Brecht, on to jednak jest

Wszystko jest gładkie, spokojne, niewzbudzające zastrzeżeń w neoliberalnym dyskursie. Od czasu do czasu pojawia się coś o walce klas, potępieniu wojen, mrocznych czasach, mordowaniu Żydów. Wszystko pięknie oswojone.
Marcin Sierszyński · 13 czerwca 2012 · książka ·

Pomost między starą a nową lewicą, czyli wyrażenie nadziei znad lektury

„Wiernym jest więc nie ten, kto zachowuje w formie nieskazitelnej czystości dogmat marksowski, lecz ten, kto stosuje realistycznie rewolucyjną metodę Marksa – a więc za podstawę polityki obiera analizę istotnego stanu rzeczy”. Te słowa z października 1906 roku mogłyby tu posłużyć za motto.
Marcin Sierszyński · 25 maja 2012 · książka · 1 komentarz

3/10, 5/10, 10/10, 0/10?

Projekt Połowów literackich zawsze kończył się, w moim odczuciu, nie wyłowieniem „najlepszych” poetów i poetek przed debiutem książkowym, ponieważ jest to zdradziecki i niepewny termin, ile prezentacją tych najlepiej zapowiadających się.
Marcin Sierszyński · 29 kwietnia 2012 · książka ·

Z przewodnikiem po gmachu filozofii Brzozowskiego

Przeczytamy tu objaśnienia do Brzozowskiego filozofii pracy, stosunku do romantycznych koncepcji, o jego specyficznym katolicyzmie, roli kobiety w społeczeństwie, eseistycznych poczynaniach politycznych czy sądach nad inteligencją.
Marcin Sierszyński · 26 kwietnia 2012 · książka ·

Nie ma barykady w poezji

Rozmowa z Krzysztofem Szeremetą, autorem omawianego w Niszy Krytycznoliterackiej tomu „Nowy dokument tekstowy”.

Marcin Sierszyński: Nowy dokument tekstowy to książka, która powstawała długo. Mam rację? Pamiętam, że gotowy tomik miałeś jeszcze przed dwa tysiące dziewiątym rokiem, a tu nagle…

Marcin Sierszyński · 9 kwietnia 2012 · nisza krytycznoliteracka ·

„Ten cały Brecht”

Ten cały Brecht to kolejna pozycja Biura Literackiego przypominająca twórczość klasyka niemieckiej i europejskiej literatury. Po wielkim sukcesie wyboru wierszy Gottfrieda Benna przyszedł czas …

Marcin Sierszyński · 3 kwietnia 2012 · literatura ·

Mężczyzna w domu, kobieta w pracy

Ojciec na tacierzyńskim (de facto rezygnujący z pracy) był brany jak egzotyczny okaz, jak konik morski właśnie – ciekawy, zabawny, ale właściwie jakby nie z tego świata.

W polskim języku prawniczym termin urlop tacierzyński nie istnieje. Jest jedynie częścią urlopu macierzyńskiego. Kariera tego słowa spowodowana została jego nawiązaniem do znanego i…

Marcin Sierszyński · 31 marca 2012 · książka · 4 komentarze

Niech już raz się ten romans (nie) skończy

Być może, jak sądzę, z nieustannego napięcia pomiędzy rolą kobiety w konserwatywnym społeczeństwie a potrzebą uznania własnego niezależnego bytu rodzi się istota poezji Justyny Bargielskiej.
Marcin Sierszyński · 10 marca 2012 · książka · 3 komentarze

Wiersze staroświeckiej młodej pani z Krakowa. Arcyselekcja

„Seans na dnie morza” miał być w zamyśle „przywróceniem” Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej do poważnej, wolnej od stereotypów lektury.

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska jaka jest, każdy widzi. Każdy czytał. A jeżeli nie czytał, to oznacza iż ma ten obowiązek dopiero przed sobą. I jeżeli słowo obowiązek kojarzy się z czymś …

Marcin Sierszyński · 22 lutego 2012 · książka · 2 komentarze

Jane BOWLES: „Dwie poważne damy. W letnim domku”

Biuro Literackie prezentuje książkę Jane Bowles Dwie poważne damy. W letnim domku , na którą składają się dwa najważniejsze dzieła autorki. Zarówno jej biografia, jak i twórczość…

Marcin Sierszyński · 21 lutego 2012 · literatura ·

Bardzo intymny rytuał przejścia

Rozmowa z Patrycją Beatą Klary, autorką książki poetyckiej „Zabawa w chowanego”.

Marcin Sierszyński: Podczas naszej rozmowy na temat Zabawy w chowanego trudno nie będzie odwoływać się co jakiś czas do postaci Jana Kochanowskiego i jego Trenów, największego osiągnięcia…

Marcin Sierszyński · 28 lutego 2012 · nisza krytycznoliteracka ·

Cierpliwość i poszanowanie dla „Korony...”

Julia Fiedorczuk, tłumaczka „Korony dla Hansa Andersena”, książki Laury (Riding) Jackson, uważa że warto podjąć czytelniczy wysiłek, ponieważ „nagrodą jest mądrość”.

Brak puent, liczne dygresje, przydługie wstawki o warsztacie pisarskim, brak wyraźnej linii fabularnej, wiele wyliczeń i powtórzeń, aż w końcu trudność w odbiorze. Wszystko to, co dla…

Marcin Sierszyński · 15 lutego 2012 · książka · 1 komentarz



strony: 1 2 3 4 5 6 »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca