Sztuka

Dorota Buczkowska - Interror

Adaptując mieszkanie w kamienicy przy Marszałkowskiej na potrzeby galerii odsłonięto m.in. stiuki i fragmenty fresków zachowując mieszczański charakter tego wnętrza. Dorota Buczkowska budując swoją instalację specjalnie dla Galerii Czarna wchodzi w dialog z jej przestrzenią. Artystka "układa" podłogę z elementów na pierwszy rzut oka przypominająch marmurowe płyty, które bezpiecznie wpisuja się do pierwotny, elegancki charakter tego miejsca. W rzeczywistości jest to, podobnie ja we wcześniejszych jej realizacjach z cyklu Interror, wosk i zatopione w nim substancje (siarka, saletra i węgiel). Składniki te, jak czytamy w setkach instrukcji zamieszczonych na ogólnie dostępnych stronach internetowych, po połączeniu w sprzyjających warunkach fizycznych powodują eksplozję. Parafina, materiał o ogromnym ładunku symbolicznym, działa w tym wypadku jak środek usypiający.


Pytanie, na ile zdoła okiełznać podskórne niebezpieczeństwo i czy skorzystamy z zaproszenia wejścia na terytorium, gdzie materializują się nasze napięcia i obawy.

 

Dorota Buczkowska (ur. 1971 r, mieszka i pracuje w Warszawie) dotychczas badała emocjonalne i fizjologiczne tryby działania ludzkiego mechanizmu (cyrkulacja, urodziny 2004), tropiła proste procesy fizyczne (oswajenie 2005), wczytywala sie w metorologiczne mapy i kosmologiczne raporty (Punkt rosy 2005 , Hustawka 2008) odkrywajac za kazdym razem prawdziwe poetyckie narracje.

 

Oparte na podstawowych prawach natury instalacje, obrazy i animacje podważają racjonalność procesu poznania kładąc nacisk na wyobraźnię i intuicję.

 

 

wernisaż 26-go września o godz. 19.00
wystawa czynna 29/09/2008 - 07/11/2008

 

 

Czarna Galeria
ul. Marszałkowska 4 lok. 3 (II p.),

00 590 Warszawa
www.czarnagaleria.art.pl

 

od: 26 września 2008, 19:00
do: 7 listopada 2008

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 25 września 2008 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca