Film

Najlepsze filmy o dziadkach i babciach – TOP 7

Choć dziadek i babcia odgrywają ważną rolę w zwyczajnym życiu, poza kamerami, to rzadko są głównymi postaciami w filmach. Jednak istnieją produkcje kinowe przedstawiające ich losy. Które z nich są warte uwagi? Czym się wyróżniają? Poznaj kilka propozycji.

Emeryci z przymrużeniem oka

 

W naszym zestawieniu znajdziesz:

  • zagraniczne komedie,
  • filmy animowane,
  • a także polskie produkcje.

Najpierw skupmy się na filmach, które pokazują, że życie starszych ludzi wcale nie musi być monotonne i nudne. Bohaterowie komedii świetnie pokazują, jak warto wykorzystać swój złoty wiek. Wystarczy kilkoro przyjaciół, aby stworzyć wyjątkowe wspomnienia. Jeśli emerytowi towarzyszy samotność, ma kilka możliwości. Wsparciem może być opiekun seniora z zamieszkaniem w Warszawie. Warto brać także udział w inicjatywach aktywizujących starsze osoby.

 

Co można docenić w bohaterach filmu „W starym dobrym stylu” (2017)? Przede wszystkim ich chęć działania. Trzem przyjaciołom zaczynają doskwierać poważne kłopoty finansowe. Dodatkowo jednemu z nich trzykrotnie wzrasta rata kredytu hipotetycznego. Nie może sobie pozwolić na pogłębienie problemu, ponieważ wprowadziły się do niego ostatnio córka z wnuczką.

 

Do czego posuną się zdesperowani emeryci? Wpadają na szalony pomysł i zaczynają planować napad na bank. I choć niekoniecznie należy wzorować się na ich zachowaniu, to determinacja osiemdziesięciolatków jest godna podziwu. Warto zaznaczyć, że w filmie grają cenieni aktorzy, tj. Michael Caine i Morgan Freeman.

Inną propozycją, ale nadal w komediowym klimacie, jest „Hotel Marigold” (2011). Ponownie mamy do czynienia z grupką emerytów, jednak tym razem – nieco większą i brytyjską. Decydują się na wyjazd do Indii, gdzie mają zamiar spędzić resztę swojego życia. Niestety, na miejscu okazuje się, że tytułowy hotel wcale nie prezentuje się tak dobrze, jak powinien. Jak sobie poradzą z tym wyzwaniem?

 

Z czasem bohaterowie filmu uświadamiają sobie i udowadniają innym, że prawdziwe życie zaczyna się dopiero na emeryturze. To duża dawka pozytywnego nastawienia. Tutaj również dużą zaletą jest gwiazdorska obsada. W rolę intrygujących babć wcielają się choćby Judi Dench czy Maggie Smith.

Animowane filmy – w towarzystwie wnuków

 

Dziadkowie i babcie znajdują często swoje miejsce w produkcjach dla młodszych widzów. Bajki zapewniają zarówno dużo wrażeń estetycznych, jak i mnóstwo emocji. Naszą trzecią propozycją jest „Odlot” (2009), który zdobył nawet Oscara w kategorii Najlepszy Film Animowany. Przedstawia relację dziadka z wnuczkiem, ale właściwie niezupełnie... Dlaczego? Nie łączą ich więzy krwi, a w trakcie budowania znajomości, zaufania i zażyłości doświadczają wzlotów i upadków (czasami nawet dosłownie).

 

O trudnych relacjach wnuczków z babciami opowiadają „Coco” (2017) i „Nasze magiczne Encanto” (2021). Oba kolorowe, pełne muzyki i nieznanej kultury filmy animowane przekazują istotny przekaz. Warto otworzyć się na coś nowego – zwłaszcza jeśli bliskim bardzo na tym zależy. Właśnie w ten sposób rodzinne dziedzictwo przetrwa nawet najtrudniejsze chwile.

Klasyka kina polskiego i nie tylko

 

Prawdopodobnie nie ma osoby, która nie znałaby historii Pawlaka i Kargula. „Sami swoi” (1967) można uznać za klasykę kina polskiego. Wybuchowa opowieść o sąsiadach nie tylko bawi, ale potrafi też wiele nauczyć. Wątku relacji dziadków z wnuczętami również nie zabrakło.

 

Ostatnią propozycją jest „Jeszcze nie wieczór” (2008). Ten film przedstawia ciekawe spojrzenie na życie emerytów, których kiedyś spotkała sława. Po przybyciu nowego mieszkańca Domu Artystów Weteranów Scen Polskich dawne gwiazdy zaczynają przechodzić pewną metamorfozę. Zmianie ulega przede wszystkim ich nastawienie do dalszego życia.

 

Filmy o dziadkach i babciach opowiadają różne historie, często przemycając dużą dawkę humoru. Jednak nie można im odebrać przesłania, które zawsze ze sobą niosą.

 

Artykuł sponsorowany

Redakcja

Redakcja

26 z Internetu
7905 artykułów 1719 tekstów 70 komentarzy
Wywrota.pl to interdyscyplinarny serwis społecznościowy zajmujący się kulturą. Jest jednym z pierwszych portali kulturalnych w polskim Internecie – działa od 1998 roku. W tym czasie otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in.: Papierowy Ekran…


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Novotny Radex
Novotny Radex 21 lutego 2024, 10:00
Czy szukałeś możliwości wykorzystania zakupu nowego domu, budowy, wykorzystania na nieruchomości, refinansowania, konsolidacji energetycznej, celuży pościławny lub biznesowego? Witamy w przyszłości! Finansowanie jest z nami proste. Skontaktuj się z nami, ponieważ oferujemy nasze usługi finansowe przy opóźnieniu i oprocentowaniu 3% na długi i krótki okres kredytowania, ze 100% gwarancji ubezpieczenia, zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami w celu oświęcija dalszych procedur oświęcija wypłaty za via: novotnyradex @gmail.com
przysłano: 14 lutego 2024 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca