Sztuka

ARTeria

10 września 2011, Częstochowa

Miasto nie jest skazane na dyktaturę estetyki dojrzewającego kapitalizmu. Reklamy, szyldy, bilbordy - nie muszą dziś być jedyną formą ulicznych ozdobników, dekoracji. W czasach, gdy każdy sprzedawca chce być jeszcze głośniejszy, bardziej kolorowy i zdecydowanie w jak największym formacie, trzeba pokazać alternatywę.

 

bang, bang...

 

ART.eria urodziła się właśnie z potrzeby przełamania dominacji, w przestrzeni miejskiej, komunikatów nakierowanych na zysk. Chcemy sprawić, by na eksponowanym miejscu pojawiła się tam sztuka. Ale nie ta ujarzmiona już przez rynek, gdzie dzieła i nazwiska artystów mają swoje notowania, wskaźniki, jak na giełdzie. Chodzi raczej o tę radosną, spontaniczną twórczość, która po prostu goni za estetycznymi podnietami. ART.eria to inicjatywa bez budżetu. Artyści, którzy ją współtworzą nic nie chcą sprzedawać, chcą tylko coś powiedzieć. Szukają swojego Hyde Parku.

 

bang, bang...

 

10 września Hyde Parkiem staną się sklepowe i restauracyjne witryny. Wynalazek stricte komercyjny, który ma kusić spacerowiczów do odwiedzania sklepów i robienia zakupów. ART.eria zmieni częstochowskie witryny w galerię sztuki współczesnej. Taką, którą trudno będzie ominąć albo zignorować. Staniemy w pierwszym szeregu i będziemy czekać na reakcję przechodnia. Jeśli któryś zacznie uciekać to my będziemy się na niego czaić w bramach, za pomnikami, na fasadach budynków i w kawiarniach.

 

bang, bang...

 

Pierwszy strzał padnie w częstochowskiej III Alei NMP. Jest to kawałek miasta, który kilka lat temu został wyremontowany i teraz czeka, by ktoś właściwie wykorzystał te świeżo rewitalizowane przestrzenie. ART.eria ma takie ambicje. Wprowadzić tam sztukę i pokazać, że to właśnie działania twórcze najlepiej służą przestrzeni miejskiej. Nadają im sensu i głębi. Bliskość Jasnej Góry nie powinna narzucać tylko jednego modelu interpretowania tego miejsca. Chcemy III Aleje otworzyć na nowe doświadczenia.

 

bang, bang...

 

ART.erie współtworzą: Anna Biernacka (Anka Fugazi); Iza Cieszko; Iwona Demko; Marta Frej; Bartek Jarmoliński; Tomasz Kosiński; Julia Kurek; Sławek Kuśmierz; Szymon Motyl; Paulina Poczęta; Agnieszka Sobczyńska; Marian Stępak; Artur Trojanowski; Anna Wójcik; Egon Fietke; Wojciech Kołsut; Tomasz Musiał; Adam Kruszyński; Grzegorz L. Piotrowski; Karol Nowakowski; Ace Of Space; Bartosz Frączek; Beata Karaś - Markowska; Marta Szkiel; Robert Szkiel; Monstfur; Adam Markowski, Piotr Kumor.

Mówią oni różnymi artystycznymi językami, ale 10 września razem stworzą wspólną narrację, by odmienić pewną przestrzeń miejską.

 

 

Więcej informacji tutaj: http://www.arteria.glt.pl/


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 5 lutego 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca