Sztuka

Muzeum Sztuki w Łodzi

Polski monachijczyk u Herbsta
19.10.08, g. 12:00
„Niedziela u fabrykanta" to cykl comiesięcznych spotkań w Pałacu Herbsta, które łączą zwiedzanie zabytkowych wnętrz z możliwością wysłuchania wykładu na tematy związane z ekspozycją. Najbliższe będzie okazją do odbycia kolejnej podróży w głąb XIX wieku. Wspólna przechadzka po pałacowych pokojach przybliży losy pierwszych mieszkańców tego miejsca, a znajdujący się w kolekcji obraz "Na polowanie" stanie się pretekstem do wysłuchania opowieści o zawrotnej karierze Alfreda Wierusza - Kowalskiego.

Ten XIX wieczny, pochodzący z Suwałk, artysta zyskał popularność jeszcze za życia. Jego obrazy kupowane były przez największe galerie i muzea europejskie, nagradzane medalami w Monachium, Wiedniu, Paryżu czy Berlinie. Zwieńczeniem jego artystycznej drogi stało się odznaczenie go w 1890 roku tytułem profesora honorowego Akademii Monachijskiej.

Co przyczyniło się do jego spektakularnego sukcesu? Dlaczego związał swoje losy właśnie z Monachium? W jaki sposób obrazy jego autorstwa trafiły do kolekcji Muzeum? Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można poznać podczas niedzielnego spotkania w Pałacu. Zapraszamy.

prowadzenie: Cezary Pawlak

 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 18 pazdziernika 2008 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca