Sztuka

Wystawa fotografii "Minuty, godziny, teraz"

 Grzegorz Rogala przywołuje w swych pracach ludzkie istnienie, by po chwili ponownie pogrążyć je w otchłani zapomnienia. Wykorzystując nakładane na siebie warstwami dawne fotografie, kreuje wizerunki, które nigdy nie istniały. Uważny obserwator bez przymusu, z szacunkiem, zatrzymuje się przez moment przed tymi, których w innych okolicznościach nigdy by nie dostrzegł. Dotyczy to zarówno portretów indywidualnych, jak i zbiorowych.

Trójwymiarowy obraz tworzony jest poprzez pojawianie się poszczególnych twarzy. Ich obecność na ekranie trwa krócej lub dłużej, pozostawiając potomnym ślad mniej lub bardziej trwały. Inne, pomimo wzroku skierowanego wprost na widza, zdają się istnieć jedynie w odległej rzeczywistości. Łączy je jakaś powaga wspólnej tajemnicy przemijania.


Na ekspozycję składają się instalacje fotograficzne i trójwymiarowe portrety. Instalacja Przejście to rozmieszczone przestrzennie fotografie ludzi, stojących na przejściu dla pieszych.Instalacja przegradza wnętrze galerii. Jej forma nawiązuje do przestrzennych działań fotograficznych podejmowanych w latach 70., kiedy widz był mobilizowany do fizycznego kontaktu z materią.


Foliowym bytom w galerii towarzyszą trójwymiarowe, archiwalne i współczesne portrety. Kontekstem dla nich są wizerunki soczewkowe widzialne wyłącznie przez mijających galerię przechodniów. Ich źródłem są bogate zbiory Gdańskiej Galerii Fotografii. Elementem łączącym rozważania nad trwaniem i pamięcią w Godzinach, minutach, teraz jest interaktywna instalacja wideo pt. Cień. Osoby poruszające się przed ekranem tworzą w niej elektroniczny ślad, który wypełnia się obrazami naszej przeszłości - archiwalnymi zapisami określonych miejsc i ludzi. Całość jest uniwersalną refleksją o czasie i osobistej historii.


więcej informacji

od: 25 czerwca 2009, 18:00
do: 2 sierpnia 2009, 16:00 Gdańska Galeria Fotografii ul. Grobla 13/5 Gdańsk

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 26 czerwca 2009 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca