Sztuka

Wernisaż wystawy współczesnego malarstwa chińskiego artysty - HU JIGAO

22 GRUDNIA O GODZ. 18.00

zapraszamy serdecznie na wernisaż wystawy współczesnego malarstwa chińskiego - artysty HU JIGAO

 

Hu Jigao / współczesne malarstwo chińskie


Sposób ich wykonania sięga tradycją IX wieku. Wówczas pojawiła się w Chinach technika malowania zwana "grą tuszu", która polega na swobodnym operowaniu plamą malarską, nieograniczoną konturem. Na obrazach artysty Hu Jigao plamy są skontrastowane z partiami opracowanymi bardziej szczegółowo - np. wielkie liście i kwiaty lotosu, a przy nich mały ptaszek o drobnych, wielobarwnych piórkach.

 

Na wystawę składa się 34 akwarele, wybranych z bogatego zbioru Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie.

 

Hu Jigao urodził się w 1930 r. w prowincji Jiangsu we wschodnich Chinach. Studiował sztuki plastyczne i archeologię. W latach 1956-1962 studiował w Polsce, ochronę zabytków na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Po powrocie do Chin kontynuował studia malarskie u wybitnego artysty Li Kuchan, specjalizującego się w tradycyjnym chińskim malarstwie kwiatów i ptaków.

 

Tematyka obrazów jest tradycyjna - są to motywy kwiatów i ptaków, ryb i owadów, wielokrotnie podejmowane w poszukiwaniu nowego ujęcia. Uwagę przykuwa cykl bambusów, obserwowanych przy różnej pogodzie i malowanych wyłącznie tuszem. Odmienny charakter ma barwny cykl czterech pór roku, z przedstawiający rośliny obdarzone w Chinach bogatą symboliką. Według jej zasad piwonia i narcyzy są związane z wiosną, lotosy - z latem, chryzantemy oznaczają jesień, a tak zwani "trzej przyjaciele", czyli sosna, bambus i śliwa - to symboliczny obraz zimy.

 

Egzotyczna tematyka i forma wykonania zachęca do zwiedzenia wystawy.

 

więcej informacji o artyście na naszej stronie:

http://csw-as.org/

22 grudnia 2010 Suwałki

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 22 sierpnia 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca