Sztuka

Interdisciplinary Fringe Festival Wrocław 2011

14 września rozpoczyna się pierwsza edycja interdyscyplinarnego, multimedialnego festiwalu wzorowanego na strukturze słynnego przeglądu w Edynburgu. Liczymy, że pomysł, który sprawdził się na podobnych imprezach na całym świecie, od Australii i Nowej Zelandii, po Kanadę, Stany Zjednoczone (Nowy Jork), Europę (Dublin, Barcelona) przyjmie się również we Wrocławiu. Tym bardziej, że Wrocław to miasto spotkań i - podobnie jak Edynburg - ma wiele interesujących miejsc nadających się do prezentacji różnorodnych form sztuki.

 

Prezentujemy „sztukę w pięciu aktach” – przegląd projektów z różnych dziedzin poszukiwań artystycznych. Mamy nadzieję, że widzowie i zespoły, które się zgłaszają zaaprobują taką formę różnorodnego przeglądu sztuki.

Wzorując się na słynnym Edinburgh Festival Fringe (The Fringe) chcemy umożliwić prezentację projektów, które w innych warunkach miałyby utrudniony dostęp do szerokiej widowni. Udostępniamy przestrzeń. Nie cenzurujemy. Oceniać będą tylko widzowie.

Pierwsza edycja nigdy nie jest prosta. Głęboko jednak wierzymy, że Wrocław pokocha festiwal, pozwoli mu rosnąć i podzielić szczęśliwy los festiwalu Fringe w Edynburgu, na którym w zeszłym roku zaprezentowało się ponad 35 tys. artystów, w ponad 2 tysiącach projektów z 60 krajów i sprzedano prawie dwa miliony biletów. Miłośnicy festiwalu mieli dziennie do wyboru ponad 1300 imprez w kilkuset lokalizacjach. A na początku, w 1947 roku, w festiwalu wzięło udział zaledwie osiem zespołów – tych, które nie zostały przyjęte na Edinburgh International Festival. Rok później szkocki dramaturg i dziennikarz, Robert Kemp, napisał, że na obrzeżach (na fringe) programu oficjalnego odbywają się ciekawe przedsięwzięcia alternatywne. Nazwa się spodobała i zafunkcjonowała jako nazwa festiwalu  i stała się zrozumiała na całym świecie niezależnie od języka. Dziś każdy, kto interesuje się sztuką, wie czym jest „fringe”. Dlatego i my użyliśmy tego określenia w nazwie naszego festiwalu.

IFF Wrocław to nie salon odrzuconych, to wielki eksperyment artystyczny dla kochających teatr, muzykę, taniec, kino artystyczne, sztuki wizualne i wszelkie inne formy wyrazu artystycznego. Festiwal będzie trwał od 14 września do 7 października 2011. Główną sceną festiwalu jest Centrum Sztuki Impart, a zagospodarujemy także wrocławskie place, galerie, kluby i kawiarnie.

 

 

Serdecznie zapraszamy na IFF Wrocław – Interdyscyplinarny Fringe Festiwal.

 

 

 

Podczas prawie trzech tygodni międzynarodowych spotkań prezentacje będą realizowane

w dwóch nurtach:

 

 • główny – projekty zaproszone przez organizatorów
 • off – projekty wybrane i zakwalifikowane spośród zgłoszonych propozycji

 

IFF Wrocław 2011 „Sztuka w pięciu aktach” - artystyczne działania obejmą:

 

 • TEATR – spektakle, warsztaty
 • TANIEC WSPÓŁCZESNY – spektakle, performance, warsztaty, pokazy filmowe związane z tańcem
 • SZTUKI WIZUALNE - wystawy, performance, instalacje, video
 • FILM - tematyczne bloki filmowe, m.in. kino irlandzkie, hiszpańskie, rumuńskie, chińskie, filmy muzyczne)
 • MUZYKA – koncerty, muzyczna scena młodych

 

 

więcej informacji: www.impart.art.pl (zakładka IFF Wrocław)

 

lub na oficjalnej stronie festiwalu: www.iffestival.com

 

 

TEATR

 

W nurcie „oficjalnym” zdecydowaliśmy się przedstawić projekty, które w ostatniej dekadzie były swego rodzaju kamieniami milowymi niezależnej (nie instytucjonalnej) formy wypowiedzi artystycznej. Teatr Wierszalin. Grupa legenda – objechali cały świat. We Wrocławiu będą   po raz pierwszy. I to z fantastycznym spektaklem na podstawie prozy Brunona Szulca. Teatr Konsekwentny za „Kompleks Portnoya” został obsypany wszystkimi możliwymi polskimi nagrodami teatralnymi. Z kolei John Moran i Saori to artyści ze Stanów Zjednoczonych, którzy zachwycili wybredną publiczność festiwalu w Edynburgu, a potem złośliwych krytyków teatralnych londyńskiego West Endu i nowojorskiego Broadwayu. Nie można też nie wspomnieć o Teatrze Montownia. Ostatni (i jedyny) raz byli we Wrocławiu w roku 1994.     Na IFF zaprezentują swój pierwszy „przebój” – „Szelmostwa Skapena” oraz jeden z ich ostatnich projektów. W tym roku Montownia obchodzi swoje 15 urodziny. Tym bardziej będzie interesujące przyjrzeć się, jaką artystyczną drogę przemierzyli. Zespoły teatralne nurtu off dla nas samych są zagadką. Z pewnością mają pomysły, szukają własnej formy wypowiedzi artystycznej, czasem poprzez teatr bardzo eklektyczny, czasem przez formy bardzo parateatralne. Ale chcą coś powiedzieć. To niewątpliwie wyjątkowe głosy w dyskusji o roli kultury w życiu społecznym.

 

W nurcie głównym:

 

Teatr Wierszalin (Supraśl).  „Traktat o manekinach” - 7.10.2011 Głośna grupa teatralna wystawi spektakl oparty na fragmencie „Sklepów Cynamonowych” Brunona Schulza. Znany tekst jest dla twórców punktem wyjścia do przesyconych mistycyzmem rozważań na temat nieodgadnionej natury człowieka. Teatr Wierszalin  to zdobywca wielu nagród międzynarodowych, w tym na Edinburgh Festival Fringe.

 

Teatr Konsekwentny (Warszawa).  „Kompleks Portnoya” – 22.09.2011 Kultowy i zarazem skandalizujący tekst - manifest młodego pokolenia lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku. Jeden z kamieni milowych prozy amerykańskiej ubiegłego stulecia. Aleks Portnoy, znerwicowany młody człowiek, ucieka       od wszystkiego, co go ukształtowało - od ograniczeń, jakie niesie wychowanie w mieszczańskiej rodzinie żydowskiej, od obowiązujących zasad moralnych,  od władzy ojca.

 

John Moran + Saori (Nowy Jork) 16-17.09.2011 Dwójka amerykańskich performerów, obsypanych nagrodami

i entuzjastycznymi recenzjami w całej Europie, gwiazdy Edynburskiego „Fringe”.  Na IFF Wrocław 2011 zaprezentują swoje przedstawienie i poprowadzą warsztaty.

 

Teatr Montownia (Warszawa ). „Szelmostwa Skapena” i „Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o teatrze” – 4.10.2011 Niezależna grupa teatralna, założona w 1996 przez absolwentów Warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Trzon Montowni od początku jej istnienia stanowią Adam Krawczuk, Marcin Perchuć, Rafał Rutkowski i Maciej Wierzbicki. Z zespołem współpracują również m.in. Krzysztof Stelmaszyk i Cezary Kosiński.

 

 • Edgar Allan Pooh: The Raven -Teatr Vesele Skoky. Prawdziwie groteskowy czarny humor, osadzony w światowej sławy poezji horroru. Fantazja ruchowa   dla sześciorga tancerzy, skrzypaczki i bębniarza, opowiadających historię

o tym, jak mężczyzna i kobieta żyją razem, ale głównie o sposobie, w jaki są ze sobą już po tym, jak umarli! (Czechy), 24.09.2011

 

 • Requiescat – Tytuł oznacza tyle co „Niech spoczywa w pokoju”. Spektakl pokazuje trzy obrazy, które wyraźnie wpisały się w historię minionego stulecia: Titanic, Hiroszima i oraz Wietnam. (Włochy),

 26-27.09.2011

 

 • Złamane paznokcie. Rzecz o Marlenie Dietrich – Propozycja dla miłośników wyrafinowanej rozrywki – świetnie przyjęty przez krytykę i widzów monodram o Marlenie Dietrich, przeplatany jej najpiękniejszymi piosenkami             w doskonałym wykonaniu charyzmatycznej Anny Skubik. (Polska) 18.09.2011

 

 • Kalina - spektakl muzyczny w reżyserii Janusza Szydłowskiego ( PWST Kraków) 25.09.2011

 

 • Leningrad – rockowy musical z polskimi wersjami piosenek rosyjskiej grupy-legendy i jej lidera, Siergieja Sznurowa. W wykonaniu Tomasza Marsa i Mariusza Kiljana. (Polska) 23.09.2011

 

 • Ardef – monodram Anny Skubik. Scenariusz monodramu powstał w oparciu o tekst  „Fedry” Jean Racine’a. Spektakl opiera się na micie Fedry, jako kobiety fatalnej.

(Polska) 21.09.2011

 

 • Opat – w wykonaniu grupy Te-O-Ka. Twórców widowiska zainspirował jeden z wątków gotyckiej powieści grozy M. Gregory Lewisa z 1796 r. pt. „Mnich”.  (Polska) 15.09.2011

 

 • Złota Kaczka  - premierowe przedstawienie dla dzieci (Polska) 29.09.2011

 

 

 

 

TANIEC WSPÓŁCZESNY

 

 

W różnorodnym pod względem form przekazu tyglu IF Festiwalu jedynym wyznacznikiem jakości będzie zaprezentowanie twórczego i wymownego działania artystycznego z peryferii ważnego nurtu sztuki, a wśród głównych twórców przedsięwzięcia zobaczymy młodych i niezależnych choreografów, utalentowanych wykonawców tańca współczesnego i to zarówno tych z uznanymi nazwiskami, jak i dopiero wkraczających na festiwalowe sceny. Reprezentować oni będą nie tylko Polskę, ale wiele innych krajów            z niemal wszystkich zakątków Europy.

Adam Kamiński - kurator projektów tanecznych IFF Wrocław 2011

 

W ramach festiwalu odbędą się spektakle taneczne w wykonaniu artystów m.in. z Polski, Grecji, Holandii, Słowacji, Portugalii, Wielkiej Brytanii:

 

 • ·         Eyes in the Colors of the Rain (24.09.2011) - premierowa produkcja RootlessRoot Company, z udziałem Lindy Kapetanea i  Josefa Fručka, jedyny pokaz w Polsce!

Jozef Fruček (Słowacja) - tancerz, choreograf, aktor, reżyser. Ukończył Akademię Muzyki i Sztuki Dramatycznej w Bratysławie (VSMU), gdzie uzyskał także tytuł doktorski. . Razem z Lindą Kapetaneą założył zespół Rootless Root, z którym stworzył spektakle "Sudden Showers of Silence", "Holdin' Fast", "Burned Tree Visiting Athens before Next Summer", "100 Wounded Tears", "UNA unknown negative activity".

 • Święto wiosny (2.10.2011) – spektakl w wykonaniu Janusza Orlika, Nicholasa Keegana, Joela Claessona,
 • Prezentacja School for New Dance Development (SNDO)             z Amsterdamu (29.09.2011): pokazy filmów i spektakli w wykonaniu min: Michele Rizzo , Florentiny Holzinger,  Marty Ziółek, Agaty Siniarskiej, Simona Tanguy  (D.I.Y. DIVE IN YOURSELF – António Maia z udziałem Nicolasa Roses & Clary Saito oraz Patchwork Agaty Siniarskiej i Marty Ziółek)

 

oraz:

 

 

 • warsztaty taneczne,
 • pokazy dance video,
 • pokazy sztuki performance

 

SZTUKI WIZUALNE

 

W głównym festiwalowym nurcie znajdzie się wystawa malarzy "portretujących" Wrocław. Uprzedzamy - miłośnicy miejskich landszaftów nie mają tu czego szukać... Artysta sztuki mediów Andrzej Dudek-Dürer zaprezentuje performance multimedialny, w którym przenikać się będą płaszczyzny wizualna, dźwiękowa i metafizyczna. Czołowy polski przedstawiciel "nowej ekspresji" malarz Zdzisław Nitka podejmie dialog z nieżyjącym niemieckim artystą Josephem Beuysem w aspekcie tłumaczenia liskowi... sztuki współczesnej. Z nurtem ekspresji związany jest też Piotr Pasiewicz, który pędzlem malarskim wyznaczał będzie "punkty mistyczne" na wrocławskim Rynku. Na pobliskiej ulicy Świdnickiej swoją akcję demaskującą stereotypy związane ze sztuką przeprowadzi Grupa Stary Banan /Małgorzata Et Ber Warlikowska i Anka Mierzejewska XY/. Będzie też okazja do refleksji     na temat naszej "struktury egzystencjalnej" - służyć jej ma instalacja video Pawła Modzelewskiego w Centrum Sztuki Impart.

Krzysztof Dziedzic - kurator projektów „sztuki wizualne” IFF Wrocław 2011

 • Paweł Modzelewski. „Inwigilator” - instalacja video - galeria

Na Dole CS Impart, 15 września – 2 października, otwarcie 15 września godz.19.

 

 • „Malarz patrzy na Wrocław” - zbiorowa wystawa malarstwa – Galeria ImpArt. 15 września – 2 października; wernisaż 15 września godz. 19.

 

 • Zdzisław Nitka. „Tłumaczenie sztuki współczesnej liskowi” - happening malarsko-parateatralny. Sala Kameralna CS Impart, 16 września

 godz. 19.

 

 • Andrzej Dudek-Dürer. "Przekraczanie" – performance multimedialny. Sala Filmowa CS Impart, 21 września godz.19.

 

 • Piotr Pasiewicz. „Punkty mistyczne” - performance – Rynek, 25 września godz. 15.

 

 • Akcja grupy Stary Banan /Małgorzata Et Ber Warlikowska i Anka Mierzejewska XY/ - ulica Świdnicka koło Rynku, 2 października godz.16.

 

FILM

 

 

To tak naprawdę współczesny teatr. Naszym założeniem było pokazanie różnorodności kina i form wypowiedzi artystycznej. Nie konkurujemy z festiwalami filmowymi. Nie mamy tematu przewodniego. Prezentujemy filmy, które pozwalają na refleksję, pokazują wartość sztuki     w życiu, wartość życia. Naszym sukcesem jest zdobycie trzech niezwykłych filmów  wybitnej dokumentalistki z Hong Kongu – Rubi Yang, która za film „The Blood of Yingzhou District” otrzymała Oskara, a za film „The Warriors of Qiugang” była do słynnej statuetki nominowana. Miłośników kina europejskiego z pewnością zainteresują pokazy filmów rumuńskich, hiszpańskich i włoskich, natomiast miłośników sztuki i muzyki znakomite filmy dokumentalne m.in. o wybitnym polskim skrzypku Bronisławie Hubermanie, czy Adamie Harasiewiczu.      W takim przekładańcu nie może też zabraknąć kina amerykańskiego. Zdecydowaliśmy się pokazać wyłącznie dokumenty artystyczne i dokumentalne filmy społeczne.

 

 

 

TRYLOGIA CHIŃSKA

 

Dokumentalne filmy Ruby Yang, m.in. nagrodzony Oscarem „The Blood of Yingzhou District” oraz nominowany do Oscara „The Warriors of Qiugang”.

 

 

Ruby Yang, pochodząca z Hong Kongu autorka filmów dokumentalnych o tematyce społecznej, jest mocno zaangażowana w działalność na rzecz poprawy jakości życia w Chinach. Stworzyła fundację, mającą na celu podniesienie świadomości zagrożeń związanych             z HIV/AIDS w Chinach.

 

NOWA FALA KINA RUMUŃSKIEGO

 

Przygotowane przez Stowarzyszenie ForumArt oferta bezpłatnych spotkań filmowych        z Nową Falą Kina Rumuńskiego.

Program pokazów, opracowany przy współpracy z Instytutem Kultury Rumuńskiej       w Warszawie, oparty jest na dziesięciu najlepszych produkcjach kinematografii rumuńskiej ostatniej dekady.

 

Między innymi: California Dreamin (2007), reżyseria.: Cristian Nemescu, Dzieci z dekretu (2004) scenariusz i reżyseria: Florin Iepan, Razvan Georgescu, Filantropia, (2002) scenariusz i reżyseria: Nae Caranfil, Druga Irina (2009), reżyseria: Andrei Gruzsniczki, Kabała w Kabulu (2007), scenariusz i reżyseria: Dan Alexe, Tak spędziłem koniec świata (2006), reżyseria: Gatalin Mitulescu.

 

FILMY O SZTUCE autorstwa Piotra Szalszy oraz spotkanie

z autorem:

 

Bronisław Huberman czyli zjednoczenie Europy i skrzypce Inscenizowany film dokumentalny – 2011, 50 min.

 

Dobry jest wspólny posiłek, bo zbliża oddalonych  film dokumentalny – 2007, 60 min.

 

Impresje muzyczne: Strauss a la carte (1992), Impresja Chopinowska z Adamem Harasiewiczem (1990), Organy – sen (1989), Kiedy myślę

o Ojczyźnie (1987)

 

 

KINO HISZPAŃSKIE

 

Kino hiszpańskie na początku XXI wieku przeżywa gwałtowny rozwój, spotyka się

z pozytywnym odbiorem widzów na całym świecie. zdobywających nagrody na najbardziej prestiżowych festiwalach. Dlatego w ramach IFF proponujemy zapoznanie się z dokonaniami hiszpańskiej kinematografii:

 

 • Camarón, 2005, reżyseria: Jaime Chávarri
 • Żołnierze spod Salaminy, 2003, reżyseria: David Trueba
 • Honor rycerza, 2006, 110 min., reżyseria: Albert Serra

 

SABIN KLUSZCZYŃSKI I HEAVY VISIONS

Pokaz prac Grupy Filmowej Heavy Visions specjalizującej się głównie w tworzeniu teledysków. Grupę stworzyli w 2005 roku Sabin Kluszczyńki, David Szatarski i Robert Konieczny. W pokazie weźmie udział cała trójka stanowiąca trzon dowodzący grupy, przez którą przewinęło się wielu innych znamienitych wrocławskich artystów.

 

MUZYKA

 

Ponieważ awangardowe projekty muzyczne są domeną odbywającego się prawie równolegle festiwalu Avant Art, my przedstawiamy muzykę z pogranicza, głównie artystów wrocławskich, bądź też z Wrocławiem związanych. Według nas są to interesujące projekty muzyków poszukujących, na wskroś nowoczesnych, ale proponujących elementy muzyki środka.  

 

 

Między innymi:

 

 

 • Zbigniew Lewandowski TRIO & Sibel Kose Niezwykła, obdarzona pięknym, mocnym, o niezwykłej barwie głosem artystka. Zachwyca niebanalnymi, swobodnymi interpretacjami jazzowych standardów.

 

 • Special  Jazz  Sekstet Grupa wykonuje kompozycje Bartka Krzywdy, muzyka SJS to mieszanka jazzu, folku i akustycznego fusion. Dużą rolę odgrywa improwizacja oraz swobodne eksperymentowanie.  

 

 • Robert Jarmużek – recital wrocławskiego pianisty, kompozytora i aranżera

z zespołem

 

 • Marcin Fic kwintet + kwartet smyczkowy

 

WARSZTATY

 

 

Laboratorium sztuki – warsztaty taneczno-teatralne - prowadzi francuski tancerz-aktor i choreograf Romain Ravanel oraz Pietro Cennamo – dyrektor i reżyser grupy teatralnej Theatralia.

Projekt ruszył 1 lipca br.

 

Warsztaty zakończą się spektaklem.

 

 

Warsztaty performatywno – ruchowe: Praktykując performance

 

 

Magdalena Ptasznik pokaże, jak praktykować performance, jak w sytuacji spektaklu dzielić się z widzem tym co rzeczywiście robimy w studio oraz jak angażować się w praktykę ruchu, która

ma potencjał performatywny? Na warsztacie będziemy praktykować świadomość ciała

w relacji do czasu  i przestrzeni.


Uczestnicy warsztatów będą pracować

z różnymi instrukcjami,  partyturami, które każdy uczestnik realizuje na swój indywidualny sposób. Niektóre z nich będą bardzo prostymi fizycznymi ćwiczeniami inne praktykami wymagającymi ciągłego zaangażowania w odkrywanie zadania na nowo. Uczestnicy będą badać jak przez zaangażowanie fizyczne performera możliwe jest produkowanie różnych relacji z czasem i przestrzenią.

Warsztaty rysunku kreatywnego

 

Warsztaty rysunku kreatywnego to seria ćwiczeń rysunkowych i kompozycyjnych, opartych częściowo

na obserwacji, a częściowo na wyobraźni. Nie jest to nauka rysunku studyjnego czy konstrukcyjnego, ale ćwiczenia pomagające odblokować kody i schematy postrzegania, tym samym ukazując uczestnikom nieco inny od powszechnego sposób patrzenia na rzeczywistość, charakterystyczny dla osób zajmujących się sztukami plastycznymi. A wszystko to połączone jest z graficzną zabawą z kreską, plamą i kompozycją.

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 29 stycznia 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca