Sztuka

Zofia Stryjeńska - gwiazda dwudziestolecia (wystawa)

Otwarcie wystawy prac słynnej przedwojennej artystki: "Zofia Stryjeńska - gwiazda dwudziestolecia" odbędzie się 28 sierpnia w czwartek wernisażem o godz. 17. w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, Galeria Północna.

Prezentowane zbiory pochodzą z Muzeum Narodowego w Warszawie i pokazują różne etapy rozwoju twórczości artystki.
Dzieła prezentowane na wystawie pokazują wszechstronność artystki, ukazując jej twórczość na tle wybitnych artystów dwudziestolecia międzywojennego m.in. Rafała Malczewskiego, Leona Chwistka, Władysława Skoczylasa, Wacława Wąsowicza, Jana Szczepkowskiego, Romana Kramsztyka. Wystawa przygotowana we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie.

 

 

Zofia Stryjeńska urodziła się w 1891 roku w Krakowie i tam też ukończyła słynną krakowską Szkołę Sztuk Niedzielskiej. Od lat 20. związana była z Zakopanem, a potem z Warszawą, która stanowiła centrum życia artystycznego ówczesnej epoki. Stryjeńska stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci dwudziestolecia międzywojennego, dzięki wszechstronności i łatwo rozpoznawalnemu stylowi, który charakteryzują barwność, prostota, dekoracyjność, dynamika, geometryczność, wykorzystywanie motywów ludowych i słowiańskich, odwoływanie się do polskości. Artystka sięgała do wielu różnych form artystycznych, zajmując się malarstwem, rysunkiem, akwarelą, litografią, tworząc projekty scenograficzne, freski, plakaty, zabawki, tkaniny, dekoracje wnętrz m.in. w cukierni Wedla w Warszawie oraz na statkach pasażerskich Piłsudski i Batory. Do rozpoznawalnych prac Stryjeńskiej należą też ilustracje do Monachomachii Krasickiego, cykl tańców ludowych, które posłużyły jako wzory dekoracyjne na talerzach Fabryki Porcelany w Ćmielowie, kilim dla cesarza Japonii Hirohito czy dekoracja pawilonu polskiego na Wystawie Światowej w Paryżu w 1925. Artystka stała się swego rodzaju symbolem art déco w Polsce.

 

 

Źródło: Onet.pl, ab


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 3 lutego 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca