Sztuka

Andrzej Maciejewski - Martwa natura / Garden of Eden

Wystawa czynna od wtorku do soboty w godz. 14–18 do dnia 25 II 2012.

„Mój projekt przedstawia martwe natury z owocami i warzywami, zainspirowane dziełami dawnych mistrzów malarstwa, jak Michelangelo Caravaggio, Henri Fantin Latour, Louis Melendez czy mistrzowie holenderscy. Jednak różni się od nich tym ważnym szczegółem, że sfotografowałem nasze współczesne warzywa i owoce, zakupione w supermarketach, z nalepkami, lub opakowane w folię. Tytuły fotografii zawierają tzw. PLU numer i kraj pochodzenia.


Nasza cywilizacja wykreowała naiwne podejście do przyrody, gloryfikujące jej hojność i  łaskawość. Jednocześnie jesteśmy z nią w nieustannej wojnie, usiłując ją ujarzmić i zaprząc w naszą służbę. Owoce i warzywa z supermarketów, ujednolicone, opakowane, ponumerowane, są doskonałym przykładem tego, jaki naprawdę mamy stosunek do natury. Rozwinięte społeczeństwa XXI wieku tworzą dla siebie sztuczny raj, gdzie wszystko, przynajmniej na pierwszy rzut oka, jest ładne i bez skazy. Jednak w trakcie tego procesu powoli tracimy różne wartości, jak smak czy wyjątkowość. Mój projekt zderza ze sobą te dwa konteksty – idealistyczną wizję stworzoną przez wieki naszej kultury i rzeczywistość, stworzoną przez naszą żarłoczną i wygodnicką cywilizację. Jest to rodzaj polemiki ze stereotypami, którym tak łatwo się poddajemy i które wciąż są chętnie wykorzystywane np. we współczesnych reklamach. Mój projekt ma być także inspiracją do refleksji nad tym jak patrzymy na świat, dokąd zmierza nasza cywilizacja i nad naszym stosunkiem do natury”.

 


Andrzej Maciejewski. Urodził się w 1959 w Warszawie. Studiował fotografię w Zespole Szkół Fototechnicznych w Warszawie, Wyższej Szkole Fotografii w Ostrawie i na kursach ZPAF. Po studiach pracował dla ASP w Warszawie i dla Telewizji Polskiej. Jako młody artysta współpracował z kilkoma galeriami w Polsce, między innymi z Foto-Medium Art (Wrocław). W roku 1985 emigrował do Toronto (Kanada), gdzie rozpoczął karierę jako fotograf komercyjny, początkowo pracując dla studia Lenscape, specjalizującego się w fotografowaniu architektury i modeli architektonicznych, następnie prowadząc własną działalność, Klotzek Studio. Pod koniec lat 90. porzucił działalność komercyjną, aby całkowicie poświęcić się projektom artystycznym i przeniósł się na wieś (Eastern Ontario), gdzie mieszka do dziś. Spośród wielu projektów, które stworzył, największym sukcesem do tej pory był re-fotograficzny „After Notman”, który wszedł do kanonu klasyki gatunku. Opublikował trzy książki: „Bread” (1996), „Toronto Parks” (1997) i „After Notman (2003). Jego prace były wystawiane w Polsce, Niemczech, Kanadzie, USA i Ugandzie i znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych i muzealnych, włączając Canadian Museum of Contemporary Photography w Ottawie i McCord Museum of Canadian History w Montrealu. Od roku 2000 uczy także fotografii na kursach dla szkół podstawowych i średnich finansowanych przez Ontario Arts Council. Oprócz tego wykłada na Fleming College, Haliburton School of Arts (Ontario, Kanada).

 

GALERIANOWA

ul. Traugutta 18, 90-113 Łódź,

www.ldk.lodz.pl,

e-mail: wystawy@ldk.lodz.pl,

Tel. +48 42 6337115


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 19 maja 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca