Sztuka

Wystawa: Przystanki polskie

 

MACIEJ RAWLUK: PRZYSTANKI POLSKIE / WYSTAWA 
Warszawa, Galeria Kordegarda, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17,
otwarcie: 17.08 (piątek), godz. 19.00
www.kordegarda.org

Fotografie Macieja Rawluka z cyklu "Przystanki polskie". Czyli oddolny dizajn elementu infrastruktury punktowej systemu transportu zbiorowego dowodzą, że żyjemy w kraju, w którym są tysiące różnie zaprojektowanych przystanków autobusowych: spiczaste, nowoczesne, fantazyjne, kwadratowe. 

Często przystanki stojące naprzeciwko siebie są zupełnie inne, a kolejny stojący w pobliżu jest do żadnego z nich niepodobny. Ta oszałamiająca różnorodność jest emanacją naszego stylu. Wszechobecny przystanek to nie tylko zwykły element użytkowy, chroniący przed deszczem i wiatrem, gdzie wisi rozkład jazdy, to lokalne miejsce spotkań, rozmów, konsumpcji. Przystanki mają szczególne znaczenie poza miastami i głównie na tych obszarach skupia się autor. Są często jedynym elementem przestrzeni publicznej, przez co mają ogromne znaczenie dla społeczności. Dokumentacja ukazuje proces nieustannego niszczenia przez siły natury i mający o wiele większy wpływ czynnik ludzki, w tym powszechną dewastację. Obecnie wzrost liczby samochodów i zmiany tras komunikacyjnych powodują, że wiele z nich po cichu traci swoje zastosowanie. Fascynujące jest, że wbrew zachodzącym procesom, wiele przystanków nie zmieniło się od dziesiątek lat. 

Te elementy małej architektury wbijają się podprogowo w świadomość Polaków, tworząc ich tożsamość wizualną. Cykl zdjęć Macieja Rawluka ukazuje nieskończony, niezuinifikowany obraz naszego kraju i różnorodne oblicza lokalnych, oddolnych stylistyk projektowych.

MACIEJ RAWLUK - wykłada na Wydziale Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi im. Władysława Strzemińskiego. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych, m.in. 1996-97 bez-Graniczne poszukiwania Bunkier Sztuki Kraków, Berlin, BWA Łódź, Praga; 1998 Talente Monachium; 1998 Portrait der Meister 98' Monachium; ?2003-2004 Świat w obiektywie National Geographic, Warszawa, Wrocław, Łódź, Lublin, Poznań, Katowice, Szczecin, Gdańsk, Toruń i Kraków. Jest laureatem nagród: m.in. w konkursie im. Władysława Strzemińskiego w 1994 i 1995 r., zdobywcą Złotego Medalu Rządu Bawarii na Talente 1997 w Monachium. Drukował w większości tytułów prasowych w Polsce, m.in.: "Rzeczpospolitej", "Gazecie Wyborczej", "National Geographic", "Podróżach", "Newsweeku", "Polityce", "Przekroju". Jego fotografie drukowane były także w wielu podręcznikach oraz wydawnictwach encyklopedycznych i krajoznawczych.

Wystawa przygotowana przez Fundację Bęc Zmiana (*10 lat Bęc Zmiany!) w ramach Rezydencji - nowego projektu Kordegardy polegającego na zapraszaniu do współpracy różnych instytucji obywatelskich: fundacji, stowarzyszeń, organizacji pozarządowych zajmujących się szeroko rozumianą promocją i animacją kultury, nieposiadających swojej siedziby wystawienniczej, a także galerii spoza Warszawy. Instytucjom udostępniana będzie przestrzeń galerii do zaaranżowania tymczasowej siedziby, z wystawą, własną księgarnią i cyklem spotkań, paneli dyskusyjnych, debat, warsztatów oraz innych aktywności mających na celu ukazanie jak najszerszego spektrum działalności danej fundacji czy galerii.

Organizator: Galeria Kordegarda i Narodowe Centrum Kultury


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 16 sierpnia 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca