Sztuka

„Dom Pana Cogito” – konkurs fotograficzny

 

W dniach 22.04-19.05 br. odbędzie się konkurs fotograficzny „Dom Pana Cogito” skierowany do młodzieży gimnazjalnej, licealnej i studentów. Jego celem jest propagowanie zainteresowania literaturą, w szczególności poezją Zbigniewa Herberta oraz rozwijanie wyobraźni poprzez łączenie sztuki, słowa i obrazu. Partnerem Fundacji im. Zbigniewa Herberta w tym przedsięwzięciu jest Biblioteka Narodowa.

 

Zadaniem konkursowym jest wykonanie zdjęcia inspirowanego twórczością Zbigniewa Herberta – jednym z wybranych wierszy: „Dom”, „Architektura” lub „Domy przedmieścia”.

„Twórczość Zbigniewa Herberta może stanowić wyjątkową inspirację do własnych poszukiwań artystycznych, liczymy więc na ciekawe prace. Formuła konkursu została dostosowana do zainteresowań młodych ludzi, którzy obecnie praktycznie nie rozstają się ze swoimi telefonami, rejestrując na zdjęciach niemal każdą chwilę i dzieląc się fotografiami z przyjaciółmi w serwisach społecznościowych, takich jak Facebook czy Instagram ” – mówi Maria Dzieduszycka, Prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta.

Przewodniczącym jury konkursowego jest Jan Brykczyński, fotograf młodego pokolenia. Zachęcając do udziału w konkursie mówi: „Poezja potrafi być punktem wyjścia do kreatywnych poszukiwań fotograficznych. Daje nieskończone możliwości interpretacji wizualnych – w zależności od tego, jak ją rozumiemy. Ważne, żeby nasze skojarzenia były osobiste i wypływały z własnego przeżywania tych utworów”.

 

Na Facebooku aktywnych jest obecnie ponad 10 milionów polskich użytkowników, z czego połowę stanowią osoby młode, w wieku od 13 do 24 lat (za: SocialBakers.com). Dlatego też konkurs odbędzie się za pośrednictwem profilu Fundacji im. Zbigniewa Herberta na Facebooku: www.facebook.com/Herbert.Pan.Cogito. Zgłoszenia można nadsyłać za pomocą specjalnej aplikacji konkursowej na profilu.

 

Nagrodami w konkursie są tomy prozy i poezji Zbigniewa Herberta oraz iPhone5 (nagroda główna). Laureaci konkursu będą mieli szansę na zaprezentowanie swoich prac podczas uroczystości wręczenia pierwszej Międzynarodowej Nagrody im. Zbigniewa Herberta, która odbędzie się w Teatrze Polskim w Warszawie 3 czerwca 2013 r.

 

Po akcji społecznej „Czytam w podróży… Herberta” konkurs jest kolejnym przedsięwzięciem promującym czytelnictwo organizowanym przez Fundację w ramach kampanii „Pan Cogito”.

O kampanii Pan Cogito:

Kampania” Pan Cogito” to szereg akcji przygotowanych przez Fundację im. Zbigniewa Herberta, których celem jest zaproszenie młodzieży do dialogu wokół twórczości poety przy wykorzystaniu portali   społecznościowych. 

 

Prowadzony przez studentów profil www.facebook.com/Herbert.Pan.Cogito, w przyjazny sposób przybliża osobę i twórczość Zbigniewa Herberta.

 

Więcej informacji o działalności Fundacji  oraz Międzynarodowej Nagrodzie Literackiej im. Zbigniewa Herberta można znaleźć na:

  • www.fundacjaherberta.com
  • www.facebook.fundacjaherberta.com
  • www.facebook.com/Herbert.Pan.Cogito

 

Dodatkowe informacje:

 

Fundacja im. Zbigniewa Herberta powstała w 2010 r. z inicjatywy wdowy po Poecie, pani Katarzyny Dzieduszyckiej-Herbert. Misją Fundacji jest ochrona i upowszechnianie twórczości Zbigniewa Herberta, będącej częścią polskiego, europejskiego i światowego dziedzictwa literatury i kultury.

 

 

 

Kontakt do organizatorów:

 

Anita Stani

Social Media Manager
anita.stani@121pr.pl

tel. +48 501 920 767


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 21 kwietnia 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca