Sztuka

„Śmierć Internauty” w Mieszkaniu Gepperta

Mieszkanie Gepperta zamieni się na czas dwóch tygodni w pewnego rodzaju kafejkę internetową. Działanie to rozpocznie się 3 kwietnia o godz. 19:00 podczas wernisażu wystawy „Śmierć Internauty”.


W latach 90. grupa artystów podjęła dialog z coraz bardziej dostępnym Internetem. Wirtualny świat pozwolił im tworzyć prace przekraczające technologiczne konwenanse oraz dał podstawy do zadawania pytań dotyczących ówczesnego społeczeństwa. Wtedy chyba nikt nie był w stanie przewidzieć przyszłości Internetu. Wirtualny świat powoli przestaje istnieć, zamieniając się w przestrzeń jak najbardziej realną. Wraz z nim odchodzi postać mitycznego internauty czyli wielkiego niewiadomego, w którego rolę wcielał się każdy partycypujący w sieci.


Na czas dwóch tygodni galeria sztuki współczesnej Mieszkanie Gepperta zamieni się w rodzaj internetowej kafejki. Zwiedzający będą mogli (dzięki sugestiom kuratora) przyjrzeć się najciekawszym zjawiskom sztuki Internetu, a także (dzięki otwartej i interaktywnej formule prezentacji) swobodnie oddać się internetowym poszukiwaniom oraz wzbogacić „wystawę” o własne „znaleziska”, dowolnie edytując i uzupełniając jej zawartość.


Tutaj obraz umięśnionego mężczyzny, przebranego za Pikachu, trzymającego w dłoniach swoje przyrodzenie, nie jest zdjęciem wstydliwie chowanym pod łóżkiem. Szeroko uśmiechające się delfiny, dryfujące po Drodze Mlecznej, ściskają nam dłonie w szczerym geście powitania. Brooke Candy macha w naszym kierunku dziesięciocentymetrowymi tipsami, wyprowadzając dziecko na smyczy. Kurt Cobain może być gitarzystą Red Hot Chili Peppers, znanym z przeboju Nothing Else Matters. Poza tym pamiętajmy o kotach w pudle, kotach na kanapie, kotach pod wycieraczką, kotach jedzących czekoladę, kotach z różową wstążką... pierwsza wycieczka po „internetach” może zaskoczyć, potem jest już coraz lepiej.


Anonimowość panująca w sieci ułatwia przejście na ciemną stronę Internetu. Szarości dylematów moralnych ustępują multikolorowej kreatywności tego środowiska. W pewnym sensie brak odpowiedzialności za podejmowane decyzje pozwala na pożegnanie się z paradygmatem granicy. Przekraczanie zostaje zamienione w gładkie surfowanie po oceanach znaczeń, koncepcji i motywów.

 

„Śmierć Internauty”, Mieszkanie Gepperta, ul. Ofiar Oświęcimskich 1/2 , Wrocław
3.04 – 18.04.2014
wernisaż: 3.04.2014, godzina 19:00
galeria czynna jest we wtorki, czwartki i piątki od 16:00 do 19:00
kurator: Marcin Ludwin
Fundacja ART TRANSPARENT
www.arttransparent.org


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 25 marca 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca