Sztuka

Emilia Maryniak - wystawa malarstwa i rysunku - Galeria Schody - 28.03-09.04.2014

Wystawa prezentuje cykl obrazów i rysunków inspirowanych mitologiczną postacią Dafne. Opisana przez Owidiusza historia ucieczki nimfy przed Apollem, akcentuje rozpaczliwe pragnienie samoprzemiany. Uciekająca Dafne błaga inne bóstwo, aby pomogło jej przekształcić się w drzewo. Zgodnie z prośbą, miękkie ciało nimfy przyjmuje formę twardniejącej kory, a jej włosy zamieniają się w liście. Ta metamorfoza nie wiąże się tu jednak z pragnieniem zmiany, ale z pragnieniem zachowania stałości. Dafne ocala to, co w niej rdzenne (dziewictwo dające wolność). Przewrotnie więc, przekształca formę zewnętrzną, ale ocala konstrukcję wewnętrzną.

 

Narracja mitu nie jest tu kluczowa. Najważniejsza staje się postać Dafne w momencie transformacji. To fascynacja wizualną stroną ciała ludzkiego, które częściowo przyjęło już formę kory, gałęzi i liści, jest głównym odniesieniem dla prezentowanego cyklu. Splątanie i przenikanie się elementów cielesnych i roślinnych, niesie ogromne możliwości formalno-plastyczne, ale też interpretacyjne. Dafne staje się pretekstem do wewnętrznej refleksji nad procesem określania własnej tożsamości. Stawia pytania o granice stanu odrębności, o znaczenie identyfikacji poprzez własną fizyczność oraz związane z nią uwikłania genetyczne i ewolucyjne.

 

Emilia Maryniak zajmuje się obiektami przestrzennymi, wykonanymi z żywych materiałów roślinnych oraz malarstwem abstrakcyjnym, często stanowiącym efekt syntezy form botanicznych. Elementem wspólnym jej twórczości jest analiza widzialnego świata, która doprowadza do wrażenia iluzoryczności tego, co rzeczywiste i realne. Prezentowany na wystawie cykl kontynuuje tę analizę, wprowadzając jednocześnie nowe elementy: figurę ludzką, przestrzeń i narrację.

 

 

Godziny otwarcia: poniedziałek-piątek 13:00 - 18:00

 

 

 

Wstęp bezpłatny 

 

 

 

Galeria Schody

ul. Nowy Świat 39

00-029 Warszawa

tel./faks 22 828 89 43

www.facebook.com/galeria.schody

http://www.galeriaschody.pl

 

Relacje wideo:

http://www.youtube.com/GaleriaSchody

http://www.youtube.com/obwarzanki

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 25 marca 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca