Sztuka

Wystawa Wojciecha Weissa w Pałacu pod Baranami

MALARSKIE ETIUDY WOJCIECHA WEISSA W PRACOWNI POD BARANAMI W KRAKOWIE
 

Prace olejne, akwarele, rysunki tuszem, piórkiem, ołówkiem oraz pastele - zbiór malarskich etiud Weissa (obrazów małych formatów) będzie można zobaczyć od 16 maja w nowej przestrzeni w galerii „Pracownia pod Baranami” w Krakowie (Rynek Główny 27).
 

Na plan pierwszy prezentowanej kolekcji wysuwają się dzieła utrzymane w duchu modernistycznej nastrojowości a wśród nich: Słoneczniki (1907) oraz Wschód księżyca (1907).


W ekspozycję zostały włączone również rysunki piórkiem z motywem Wawelu i widokiem na Skałkę oraz malowane tuszem sceny pod arkadami Sukiennic. Nie zabraknie także wizerunku samego artysty przy sztalugach pod szklanym dachem swej pracowni na ASP - uczelni, z którą jako profesor i rektor związany był przez ponad 40 lat. Ponadto będzie można zobaczyć nieco autoironiczne kompozycje ukazujące Mistrza malującego modelkę w swym atelier. Ciekawie przedstawiają się również akwarelowe studia tańczących Trzech Gracji, motywu szczególnie inspirującego twórcę, który jak żaden inny artysta zasłynął jako malarz piękna kobiecego ciała.

Na wystawie zostaną zaprezentowane prace nie tylko z epoki Młodej Polski, ale także malarstwo białego okresu oraz dzieła powstałe w latach dwudziestych i nadbałtyckie pejzaże malowane w latach trzydziestych.

Wydarzeniem towarzyszącym będą warsztaty plastyczne dla dzieci, które odbędą się 7 czerwca 2014r. o godz. 12:30 (informacja i zapisy do 2 czerwca poprzez adres e-mail: pracowniadladzieci@gmail.com lub telefonicznie: 784 412 844).

Wszystkie dzieła pochodzą z prywatnej kolekcji Andrzeja Mrowca, właściciela Śląskiego Domu Aukcyjnego w Katowicach, a w Krakowie zostaną zaprezentowane po raz pierwszy.

Wystawa przygotowana jest dzięki wsparciu Fundacji New Era Art Jana Potockiego. Organizacja, działając non-profit, upowszechnia i uczy świeżego spojrzenia na sztukę przy użyciu nowoczesnych technologii. Na swoim koncie ma organizację wystaw prac m. in. Władysława Hasiora czy wyklejanek Wisławy Szymborskiej. Aktywnie promuje twórczość młodych artystów, udostępniając przestrzeń wystawienniczą w Pałacu pod Baranami - samym sercu Krakowa. Fundacja była współorganizatorem Sztukobrania – Targów Młodej Sztuki oraz brała czynny udział w wydarzeniach: Conrad Festival, Kongres Kraków czy Cracow Gallery Weekend.
 

 


Wojciech Weiss (1875-1950) – artysta ściśle związany z Młodą Polską oraz europejskim symbolizmem i ekspresjonizmem, współtwórca polskiego postimpresjonizmu. Prezes Stowarzyszenia Artystów Polskich „Sztuka”, członek Wiedeńskiej Secesji i austriackiego Związku Artystów „Hagenbund”. Trzykrotny rektor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Kształcił się w Paryżu, Florencji i Rzymie, podróżował do Wenecji i na Lazurowe Wybrzeże. Uczestniczył w licznych międzynarodowych prezentacjach sztuki polskiej m.in.: w Światowej Wystawie Powszechnej w Paryżu (1900), Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Düsseldorfie (1904), Monachium (1905), Rzymie (1911), kilkakrotnie w Biennale Weneckim oraz licznych wystawach na terenie USA organizowanych przez Carnegie Institute w Pittsburghu.

WOJCIECH WEISS – MALARSKIE ETIUDY
wernisaż 16.05. 2014, godz.19:00
wystawa czynna do 13.06.2014
Pracownia pod Baranami
Rynek Główny 27, Kraków
Wstęp wolny

 

www.facebook.com/events/286427634859055/

 

 

www.neweraart.pl
www.slaski.org

 

 

Patronat medialny:
artinfo www.artinfo.pl/

TVP Krakówwww.tvp.pl/krakow

Radio Kraków www.radiokrakow.pl
Rynek i Sztuka www.rynekisztuka.pl/

Wywrota.pl www.wywrota.pl/

 

 

 

 

od: 16 maja 2014, 19:00
do: 13 czerwca 2014

Patronat medialny:
Wywrota


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 8 maja 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca