Sztuka

Gratka dla kolekcjonerów. Prace światowej sławy rzeźbiarki w DESIE Unicum

 

Na zagranicznych salonach, mówiąc o polskiej sztuce współczesnej wymienia się trzy nazwiska: Romana Opałką, Mirosława Bałkę i Magdalenę Abakanowicz - najbardziej znaną na świecie współczesną polską rzeźbiarkę. Artystka zaczęła liczyć się  na międzynarodowym rynku sztuki w 1965 roku, kiedy jej słynne abakany dostały Złoty Medal na biennale w Sao Paulo. Od tamtej pory jej twórczość zyskała uznanie największych kolekcjonerów. Na aukcji w DESIE Unicum, z ceną wywoławczą 85 000 zł, zostanie wystawiona jedna z jej jutowych „Siedzących Figur” z 1974 roku. Szacunkowa wartość rzeźby wynosi od 120 do 190 tys. zł. Przedmiotem licytacji będzie również jej ciemnobordowy, sizalowy gobelin, którego cena wywoławcza wynosi 40 tys. zł, a estymacja 60 do 80 tys.  zł.

Niezwykłą rzadkością na rynku sztuki są rzeźby Jerzego Beresia. Nie powstawały one jako samoistne dzieła rzeźbiarskie, ale jako element akcji artystycznych tego najsłynniejszego polskiego performera. Prezentowane w katalogu aukcji „Taczki symboliczne” z 1975 roku, to niezwykle ważne dzieło Jerzego Beresia. Brało udział w akcjach „Msza refleksyjna” z 10 maja 1975 roku w Zakładach Metalowych im. Szadkowskiego w Krakowie oraz w „Rundzie honorowej” 15 listopada 1975 roku na Rynku Starego Miasta w Zamościu.  Rzeźba będzie licytowana z ceną wywoławczą 40 tys. zł, a jej wartość szacuje się na 60 do 80 tys. zł. 

Na wrześniowej Aukcji Rzeźby licytowane będą zarówno marmurowe i granitowe kompozycje, jak i te brązu oraz polerowanego aluminium, rzeźby drewniane, a także asamblaże łączące różne materiały i wykorzystujące przedmioty gotowe. Do tych ostatnich należą dwie prace Władysława Hasiora, który w swoje sztuce nadawał nowe znaczenia znalezionym „biednym” przedmiotom tworząc specyficzną, polską wersję pop-artu angażującego w dzieło sztuki siermiężność, ludowość i kicz. Z kolei praca Józefa Szajny - „Sylweta Ludwika Pugeta” z 1973 roku (Cena wywoławcza 22 tys. zł, estymacja: 35 - 50 tys. zł) była elementem spektakli i environment twórcy łączącego w swej działalności teatr i sztuki plastyczne. Na uwagę zasługuje też obiekt oscylujący na pograniczu rzeźby i malarstwa  - „Widok medytacyjny” Jana Berdyszaka (cena wywoławcza 35 tys. zł estymacja: 45 - 60 tys. zł), a także minimalistyczny, przestrzenny relief najważniejszego polskiego konstruktywisty i pioniera awangardy geometrycznej, Henryka Stażewskiego z 1961 roku (cena wywoławcza: 24 tys. zł, estymacja: 35 - 45 tys. zł). Na aukcji pojawią się również obiekty przestrzenne wykonane przez Jadwigę Maziarską, Igora Mitoraja, Barbarę Zbrożynę, Juliana Bossa-Gosławskiego. Ofertę sztuki tradycyjnej wzbogacają odlewy z brązu - pod młotek pójdzie m. in. mistrzowsko opracowana, oszczędna w formie „Głowa dziewczyny w kapturku” wybitnego rzeźbiarza polskiego międzywojnia, Henryka Kuny, a także prace Konstantego Laszczki, Edwarda Wittiga i Jeana Lamberta-Ruckiego. Gratką dla kolekcjonerów będzie także urokliwa drewniana rzeźba z kręgu Szkoły Zakopiańskiej - zdradzająca wpływy grupy „Rytm” figurka dziewczynki z lat 20. XX w. Prezentowana w siedzibie DESY Unicum wystawa obiektów aukcyjnych jest zatem niezwykłą okazją do zapoznania się z różnymi trendami i twórczością najważniejszych polskich rzeźbiarzy XX wieku. Kolekcjonerzy rzeźby zakupić będą mogli na aukcji dzieła wybitne, rzadkie i wyjątkowe.

 

 

Aukcja Prac na Papierze
24 września 2015, godz. 19:00
Dom Aukcyjny DESA Unicum
Warszawa, ul. Marszałkowska 34–50
 

Wystawa przedaukcyjna
15-24 września 2015
pn. – pt. w godz. od do 19
sob. w godz. od 11 do 16

Mecenasem Aukcji jest PKN ORLEN.


 

 

DESA Unicum jest największą i najstarszą firmą na polskim rynku sztuki, do której należy dom aukcyjny i galerie w Warszawie. Rocznie organizuje ponad 40 aukcji różnego typu (sztuki dawnej, współczesnej, najnowszej, prac na papierze, biżuterii i aukcji specjalistycznych) oraz kilkanaście wystaw. DESA Unicum wspiera wiele aukcji charytatywnych, m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Giełdzie Papierów Wartościowych oraz Forbesa. Posiada wieloletnie doświadczenie w budowaniu kolekcji i sprawuje nad nimi opiekę, pomaga przy archiwizacji i ubezpieczaniu dzieł sztuki, certyfikacji i wydawaniu ekspertyz, a także wycenie. Pomaga w dokumentacji i katalogowaniu kolekcji prywatnych i instytucjonalnych. Od wielu lat współpracuje z największymi domami aukcyjnymi na świecie przy sprzedaży/zakupie dzieł, wydaje opinie eksperckie dot. polskiej sztuki. Jest wyłącznym partnerem wiodących banków w Polsce w zakresie art bankingu.

Jest właścicielem DESY Modern, która zajmuje się wprowadzaniem na rynek limitowanych edycji autorskich, tzw. inkografii; współwłaścicielem firmy Art Finance, brokera na rynku ubezpieczeń dzieł sztuki; posiada udziały w firmie DESA Biżuteria, która zajmuje się obrotem biżuterią dawną, w firmie Sopocki Dom Aukcyjny oraz sieci księgarni i sklepów muzealnych Serenissima.

Więcej informacji o DESIE Unicum: www.desa.pl

 

"Gratka dla kolekcjonerów. Prace światowej sławy rzeźbiarki w DESIE Unicum Prace światowej sławy współczesnej polskiej rzeźbiarki, Magdaleny Abakanowicz, pójdą pod młotek 24 września na Aukcji Rzeźby w DESIE Unicum. Na licytację, obok twórczości Władysława Hasiora, Jana Berdyszaka czy Henryka Stażewskiego, wystawione zostanie ważne dzieło Jerzego Beresia „Taczki symboliczne”, które artysta wykorzystywał w swoich słynnych performansach."

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 9 pazdziernika 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca