Sztuka

"Dziewczynka..." sprzedana za rekordową kwotę 1 580 000 zł

Nowy rekord cenowy za obraz Tadeusza Makowskiego!

Obraz Tadeusza Makowskiego "Dziewczynka z koszem owoców i barankiem" 
z 1923 roku został sprzedany na aukcji 1 marca w Domu Aukcyjnym Polswiss Art za 1 580 000 zł.

 

Muzealnej klasy dzieło – obraz jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów paryskich – Tadeusza Makowskiego. Powstałe w 1923 roku płótno „Dziewczynka z koszem owoców i barankiem” powstało w wyjątkowym okresie twórczości Makowskiego, kiedy to artysta dwukrotnie podróżował do Holandii zafascynowany płótnami mistrzów niderlandzkich. Makowski znany jest głównie z licznych obrazów przedstawiających w sposób uproszczony i zgeometryzowany dzieci-pajacyki. Obraz z oferty Aukcji Dzieł Sztuki Polswiss Art 1 marca, należy do bardzo nielicznego zbioru jego obrazów łączących jego dojrzały styl z silnym wpływem szkoły niderlandzkiej. Takie obrazy Makowskiego znajdują się w najlepszych kolekcjach – zaznacza Marzena Karpińska z Domu Aukcyjnego Polswiss Art. Obraz trafił do prywatnej kolekcji w Polsce.

 

"Dziewczynka..." Makowskiego ustanowiła nowy rekord na prace tego artysty, należący dotychczas do "Przechadzki" sprzedanej również w Domu Aukcyjnym Polswiss Art w 2004 roku za 1 105 000 zł. Obraz znalazł się tym samym się w gronie bardzo nielicznych dzieł sztuki, które a aukcji przekroczyły barierę 1,5 mln zł. Przez ostatnie 15 lat na polskich aukcjach sprzedaliśmy zaledwie kilkanaście takich dzieł. Jednak ta liczba bardzo szybko wzrasta. Sztuka drożeje. Żeby wejść do rankingu "top10" rocznych transakcji w 2014 roku, wystarczyło 480 000 zł, w 2015 musiało to już być 850 000 zł. I co ciekawe w rankingach największych transakcji jest coraz więcej dzieł sztuki współczesnej, głównie za sprawą prac Wojciecha Fangora. Rynek sztuki wzrasta bardzo dynamicznie. Obrót aukcyjny na wszystkich aukcjach w Polsce w 2014 roku wyniósł lekko ponad 60 mln zł, w 2015 roku przekroczyliśmy już 100 mln zł. Należy więc spodziewać się nowych rekordów.- mówi Marzena Karpińska z Domu Aukcyjnego Polswiss Art.

Jedną z najgorętszych licytacji tego wieczoru mogły cieszyć się prace Zofii Stryjeńskiej "Zaloty" oraz przedstawienie bożka słowiańskiego "Pogody", sprzedane za 39 i 45 tyś zł. Dwa wybitnej klasy dzieła Wlastimila Hofmana "Muzykant" oraz "Pod skrzydłami anioła" zostały wylicytowane kolejno za 100 oraz 83 tyś zł.

 

Wśród dzieł sztuki współczesnej najwyższą cenę osiągnął "Asamblaż: Parasol i postacie" Tadeusza Kantora licytowany z 290 tyś aż do 405 tyś zł przekroczając górną estymację i stając się jedną z najdrożej sprzedanych prac tego artysty. Obraz z tzw. cyklu "fal" Wojciecha Fangora "#30" został sprzedany za 255 000 zł, a "Figura rozpięta" Jana Lebensteina za 250 tyś zł. Do 140 tyś zł doszła licytacja płótna Stefana Gierowskiego, obrazu Henryka Stażewskiego oraz pracy Jana Berdyszaka. Za 101 tyś sprzedano obraz Edwarda Dwurnika "Wiosna poetów".

Łączny obrót aukcyjny na pierwszej w tym roku aukcji Domu Aukcyjnego Polswiss Art wyniósł 5 330 000 zł.

Katalog online


Aukcja Dzieł Sztuki
1 marca 2016 r.
Dom Aukcyjny Polswiss Art
ul. Wiejska 20
00-490 Warszawa

www.polswissart.pl

 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 6 marca 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca