Sztuka

Wojciech Fangor, Henryk Stażewski, Tadeusz Kantor – współcześni klasycy w DESA Unicum

 20 mln zł zapłacili kolekcjonerzy za dzieła sztuki współczesnej w okresie tylko jednego miesiąca zimą ubiegłego roku. To w Polsce absolutny rekord. Wojciech Fangor, Henryk Stażewski i Tadeusz Kantor to artyści, którzy najbardziej się do niego przyczynili. Na marcowej aukcji DESA Unicum pojawią się prace z najlepiej sprzedających się cykli powyższych artystów. A także kilkudziesięciu innych, którzy dziś są inwestycyjnymi pewniakami.

„Pewnego razu Szczuka powiedział mi, że podobno na Zachodzie istnieje sztuka abstrakcji geometrycznej nic nie przedstawiająca. Pytałem go, jak to wygląda. Powiedział: >>Nie wiem<<” – opisywał Henryk Stażewski swoją drogę do nieprzedstawiającej geometrii. Podczas marcowej aukcji będzie można licytować aż cztery prace pioniera polskiej awangardy. Prezentowane obrazy pochodzą z okresu, w którym Stażewski dzielił warszawskie mieszkanie i zarazem pracownię z Edwardem Krasińskim, czołowym przedstawicielem neoawangardy. Różowy „Relief nr 61” powstał w 1973 roku, kiedy w twórczości artysty nową rolę zaczęły odgrywać ułożone na płaszczyźnie linie i kwadraty. Kontynuację tej przemiany oddaje błękitny „Relief nr 122” z 1975 roku. Błękit jest najważniejszym odcieniem również w „Nr 42”, który powstał dwa lata później, a także w „Reliefie 86” z 1976 roku. W tym czasie artysta tworzył wiele projektów i kompozycji w kolorze niebieskim, któremu przypisywał działanie terapeutyczne.

Marcowa aukcja to kwintesencja tego, co aktualnie najważniejsze na rodzimym rynku sztuki. Znanym nazwiskom klasyków powojennych, do których należą Wojciech Fangor, Jan Tarasin, Stefan Gierowski, Tadeusz Kantor czy Oleg Tselkov towarzyszyć będą artyści mniej popularni, ale za to w wyjątkowym tempie zyskujący na wartości. Zofia Artymowska czy Jerzy Kałucki to przykłady twórców, których prace w zaledwie pół dekady zyskały na wartości czterokrotnie. „Poliformy CXIII” Artymowskiej sprzedały się w 2015 roku za 14 tys. zł, a rok później „Poliformy L-Ruch” osiągnęły cenę 70 tys. zł. „Banko” Kałuckiego w 2012 roku sprzedano za 15 tys. zł, a już dwa lata później za obraz „Czterdzieścipięć, czterdzieściosiem” zapłacono 66 tysięcy. Zainteresowanie kolekcjonerów z pewnością wzbudzi obraz Fangora „E28” z motywem koła. W 2016 roku podobny obraz sprzedał się za 1,2 mln zł. Również obraz „Sytuacje” Tarasina z 1998 roku ma szansę powtórzyć sukces „Komplikacji”, którą w 2015 roku kupiono za 210 tysięcy. Z kolei rzadko pojawiającą się na rynku ciekawostką będzie obraz polsko-japońskiego malarza Kojiego Kamojiego, zatytułowany „Uciekające piramidy”. Na aukcji pojawi się również poszukiwana przez kolekcjonerów kompozycja Tomasza Tatarczyka „Krok po kroku VII” z 1997 roku. Artysta przedstawił ciemne ślady na śniegu w typowy dla siebie sposób, jako zdyscyplinowane studium bieli i czerni. „Siedem grzechów głównych” Tatarczyka sprzedano w ubiegłym roku za 130 tys. zł. Wszystkie oferowane dzieła będzie można zobaczyć podczas wystawy przedaukcyjnej.

 

Aukcja Sztuki Współczesnej: 9 marca 2017, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34/50, Warszawa

Wystawa obiektów: 27 lutego – 9 marca 2017, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34/50, Warszawa, wstęp wolny

Więcej informacji o Aukcji Sztuki Współczesnej oraz katalog aukcyjny w wersji elektronicznej dostępne są na stronie DESA Unicum pod linkiem:https://desa.pl/pl/auctions/379/aukcja-sztuki-wspolczesnej-9-marca-2017-godz-19

 

od: 6 marca 2017, 11:00
do: 9 marca 2017, 19:00 DESA Unicum

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 6 marca 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca