Arcydzieło znalezione w tapczanie – Aukcja Sztuki Dawnej w DESA Unicum

Dzieło holenderskiego mistrza Jana Baptysta Weenixa oraz wybitne prace Józefa Brandta i Wojciecha Kossaka będzie można podziwiać na ekspozycji poprzedzającej Aukcję Sztuki Dawnej w DESA Unicum. Wystawa przedaukcyjna zakończy się licytacją 30 marca.

Jakie skarby może skrywać zwykły tapczan? Jedna z możliwych odpowiedzi to unikalny obraz dawnego mistrza światowej klasy muzealnej. Tak właśnie było w przypadku namalowanej po 1647r. „Fantazji Architektonicznej” Jana Baptysta Weenixa, którą komitent znalazł w skrzyni poczciwego mebla i przyniósł do wyceny ekspertom DESA Unicum. Po zdjęciu werniksu okazało się, że niepozorna praca to w istocie dzieło artysty, którego obrazy wiszą w londyńskiej National Gallery czy petersburskim Ermitażu. Tego typu obiekty niezwykle rzadko spotykane są w polskich domach aukcyjnych. Obraz przedstawia scenę rodzajową rozgrywającą się we wnętrzu świątyni, pod posągiem Diany. W prześwicie dziedzińca widoczny jest wyzłacany włoskim słońcem krajobraz. Osobliwa architektoniczna struktura świątyni przypomina jednak bardziej wnętrze kościoła z obrazów niderlandzkich mistrzów niż antyczne konstrukcje. Historia malarstwa architektonicznego wskazuje, że duża część przedstawianych budynków i ich wnętrz nigdy nie istniała. A zatem, zgodnie z tytułem, obraz Holendra jest nie tylko popisem opanowania perspektywy, ale i świadectwem potęgi sztuki i wyobraźni – artysta skomponował je łącząc wyimaginowaną architekturę, rzeźbę, krajobraz i postaci ludzkie. Dzieło będzie można licytować od czterdziestu tysięcy złotych.

Na wystawie poprzedzającej marcową Aukcję Sztuki Dawnej pojawią się także prace wybitnych polskich artystów. „Przeprawa wojskowa” Józefa Brandta o cenie wywoławczej siedmiuset tysięcy złotych przedstawia żołnierzy oczekujących na przeprawę przez Dniestr. Realistyczny warsztat oraz specyficzny dobór tematów sprawiły, że malarstwo Brandta było rozpoznawalne na pierwszy rzut oka. Nad Wisłą widziano w Brandcie piewcę rodzimej historii, a w Niemczech i we Francji – orientalistę. Militarną tematykę podejmują również dwa obrazy Wojciecha Kossaka – „Bitwa pod Raszynem” z ceną wywoławczą stu dwudziestu tysięcy złotych i „Alarm”, który będzie można licytować od dwudziestu tysięcy złotych. Gdy artysta sprzedał „Bitwę”, w Krakowie plotkowano, że rozbija się automobilem w towarzystwie różnych hrabin, a grubo ponad trzy czwarte zarobku na pracy przegrał w karty. Takie zainteresowanie świadczy dobitnie o sukcesie, jaki malarz odniósł za sprawą tej utrzymanej w odcieniach błękitu sceny batalistycznej. Wśród 73 oferowanych dzieł znajdują się także obrazy Olgi Boznańskiej, Zygmunta Menkesa i Mojżesza Kislinga. Wszystkie prace będzie można zobaczyć podczas wystawy przedaukcyjnej, na którą wstęp jest wolny.

Aukcja Sztuki Dawnej: 30 marca 2017, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34/50, Warszawa

Wystawa obiektów: 17-30 marca 2017, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34/50, Warszawa, wstęp wolny

Więcej informacji o Aukcji Sztuki Dawnej oraz katalog aukcyjny w wersji elektronicznej dostępne są na stronie DESA Unicum pod linkiem:https://desa.pl/pl/auctions/383/aukcja-sztuki-dawnej-30-marca-2017-godz-19

 

od: 17 marca 2017, 11:00
do: 30 marca 2017, 19:00 DESA Unicum
Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
380 wyświetleń
przysłano: 17 marca 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło