Sztuka

Polscy artyści – klasa światowa

Polscy artyści są coraz bardziej rozpoznawalni i cenieni poza granicami naszego kraju. Od kilku lat możemy obserwować wzrost cen dzieł polskich artystów na aukcjach krajowych i zagranicznych. Głównym rynkiem zbytu stają się Stany Zjednoczone oraz Europa Zachodnia. Wedle ekspertów wszystko wskazuje na to, że tendencja zwyżkowa w okresie kilku najbliższych lat będzie się utrzymywać.

Działalność artystyczna polaków skutecznie wpasowuje się w zagraniczne gusta i tendencje, stając się coraz bardziej docenianą przez prywatnych kolekcjonerów, muzea i galerie. Godnym przykładem aukcyjnego rekordzisty jest Roman Opałka, którego trzy prace zostały sprzedane w domu aukcyjnym Sotheby’s w Londynie za kwotę ponad 713 000 funtów. Tym samym Roman Opałka stał się najdrożej sprzedanym żyjącym polskim artystą.

Ze światowej klasy polskich artystów należy wymienić również Magdalenę Abakanowicz 0 rzeźbiarkę, która w 2006 roku sprzedała wykonany zestaw figur „Kroczący” za kwotę opiewającą na 440 000 dolarów – również w domu aukcyjnym Sotheby’s.

Działalność poznańskich artystów również warta jest uwagi

Poznańscy artyści stają się coraz bardziej zauważalni. Zarówno młode, jak i nieco starsze pokolenie twórców dynamicznie wkracza na światowe salony, metodycznie kując swoje nazwiska. Wśród rozpoznawalnych poznańskich artystów możemy wymienić Agatę Mikulską-Sienkiewicz – malarkę z kilkoma wystawami na koncie i wieloma obrazami znajdującymi się w rękach prywatnych kolekcji z Wielkiej Brytanii, Niemiec i Litwy.

Do wartych zapamiętania należy również Agnieszka Słodkowska, która brała udział w ponad 80 wystawach zbiorowych i 23 indywidualnych w kraju i za granicą (w ponad sześciu krajach – w tym w Hiszpanii, Tajwanie i Japonii).

Poznaniacy powinni być również dumni ze znanego na całym świecie Dominika Jasińskiego – jednego z najbardziej cenionych artystów młodego pokolenia. Dominik Jasiński trafił na łamy brytyjskiego Vogue, a prace artysty znalazły się w setnym jego wydaniu. Swoim malarstwem zachwyca autorytety świata sztuki i środowisko artystyczne, zyskał wiernych fanów oraz uznanie krytyków.

Wśród poznańskich artystów nie mogło zabraknąć utalentowanego fotografa dokumentalisty – Jerzego Wierzbickiego. Pan Jerzy jest laureatem wielu fotograficznych nagród między innymi w Newsweek Polska 2002, „Humanity Photo Award” Pekin Chiny 2004, czy Polska Fotografia Prasowa 2003. Od 2007 roku Jerzy Wierzbicki pracuje w arabskojęzycznej gazecie „Al Shabiba” i dwóch anglojęzycznych czasopismach.

Kolejnym światowej klasy artystą jest Michał Paź – poznański fotograf, którego twórczość skupia się na dostrzeganiu i uwiecznianiu kobiecej natury. Zdjęcia Michała Pazia cyklicznie goszczą na łamach magazynów: Playboy, Fashion Magazine i CKM, a wśród jego największych osiągnięć można wymienić srebrny medal zdobyty na paryskim konkursie Prix De LA Photographie.

Prace tych i dziesiątki innych światowej klasy artystów możesz obejrzeć w skupiającej poznańskich artystów galerii V.A. Gallery.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 25 stycznia 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca