Sztuka

Aukcja "Sztuka dawna. Prace na papierze"

Portrety tragicznych postaci sztuki wśród mistrzowskich szkiców i rysunki najbardziej kontrowersyjnych polskich artystów znajdą się na wystawie „Sztuka Dawna. Prace na papierze”. Już od 12 września będzie można zobaczyć m.in. wizerunki tajemniczej siostry Olgi Boznańskiej w wykonaniu Marii Lübbes oraz ekscentrycznego rzeźbiarza Antoniego Kurzawy autorstwa Leona Wyczółkowskiego, czy szkice skandalistów – Witkacego, Rafała Malczewskiego i Zofii Stryjeńskiej. 20 września wszystkie prace pójdą pod młotek. 

 

Zagadkowa postać Izy Boznańskiej okazuje się być prawdziwą femme fatale polskiej kultury. Enigmatyczna siostra Olgi Boznańskiej, wybitnej polskiej malarki, popełniła samobójstwo w 1932 roku. Przez lata borykała się z problemami psychicznymi i postępującym alkoholizmem. Na portrecie niemieckiej artystki Marii Lübbes przedstawiona jest jeszcze jako młoda, 26-letnia kobieta. Przenikliwe, surowe spojrzenie zdradza wrażliwą, ale i skomplikowaną osobowość. Wówczas Iza miała przed sobą obiecującą karierę muzyczną. Jednak z powodu nadwrażliwości i ekscentrycznych zachowań porzuciła koncertowanie, pozostając na zawsze w cieniu swojej sławnej siostry. 

 

Antoni Kurzawa dołączył do tragicznych postaci ze świata sztuki, umierając w biedzie w 1898 roku. Polski rzeźbiarz, którego twórczość doceniono dopiero po latach, był geniuszem mającym obsesję na punkcie własnej sztuki. Został wyrzucony z Akademii Sztuk Pięknych za obrazę profesora. Sfrustrowany niezrozumieniem swoich artystycznych wizji, chwytał się byle prac rzemieślniczych i rzeźbił nagrobki. Nie znosił krytyki. Każdą ze źle ocenianych prac niszczył. Kiedy nie otrzymał I miejsca w konkursie Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych za rzeźbę Mickiewicza, wywołał skandal publicznie rozbijając swoje dzieło. Kurzawa przyjaźnił się m.in. z wybitnym polskim malarzem – Leonem Wyczółkowskim. Szkic przedstawiający rzeźbiarza powstał w okresie, kiedy Wyczółkowski opiekował się chorym i odrzuconym przez środowisko artystą. Praca znalazła się w sztambuchu Teodora Axentowicza. 

 

Rafał Malczewski i Witkacy przyjaźnili się podobnie jak Wyczółkowski z Kurzawą. Obaj byli synami swoich sławnych ojców i wybitnych artystów – Jacka Malczewskiego i Stanisława Ignacego Witkiewicza. Witkacy zyskał wielki rozgłos, ale twórczość Rafała Malczewskiego pozostała niedoceniona względem fenomenu sztuki jego ojca. Młodzi Witkiewicz i Malczewski prowadzili kontrowersyjny, pijacki styl życia. Na tym podobieństwo się nie kończy. Obaj założyli swoje działalności – Witkacy firmę portretową, a Malczewski pejzażową. Na wystawie będzie można  zobaczyć obraz z serii pasteli portretowych Witkacego oraz akwarelowe pejzaże Malczewskiego. 

 

Wśród szkiców znajdzie się również praca Zofii Stryjeńskiej. Malarka porzuciła życie rodzinne na rzecz kariery artystycznej, co spotkało się ze społeczną dezaprobatą. Ekscentryczny sposób bycia i trudny charakter sprawiły, że mąż Stryjeńskiej kilka razy umieszczał ją w zakładzie psychiatrycznym. Ich związek się rozpadł. Artystka prowadziła intensywne życie, w późnym wieku zdiagnozowano u niej schizofrenię. 

Wszystkie obiekty aukcyjne będzie można oglądać od 12 do 20 września w DESA Unicum. 20 września prezentowane prace pójdą pod młotek. 

 

Aukcja „Sztuka dawna. Prace na papierze” : 20 września 2018, godz.19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

 

Wystawa obiektów: 12 – 20 września 2018, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

 

Więcej informacji na temat wystawy oraz katalog aukcyjny znajduje się na stronie DESA Unicum pod linkiem: 
https://desa.pl/pl/auctions/489/prace-na-papierze-sztuka-dawna-20-wrzesnia-2018-godz-19 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 18 września 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca