Wystawa rzeźb Józefa Wilkonia w Limited Edition

Wystawa rzeźb Józefa Wilkonia w Limited Edition
Brązy Wilkonia

 

Galeria sztuki Limited Edition zaprasza na wystawę pt. „Brązy Wilkonia” poświęconą unikalnym rzeźbom Józefa Wilkonia, wykonanym w technice brązowych odlewów prezentowaną w Atelier Limi-ted Edition. Uzupełnieniem rzeczywistej wystawy jest wirtualna ARTEekspozycja dostępna online na: www.limitededition.pl.

Wydarzenie mające na celu pokazanie twórczości Józefa Wilkonia w nowej niepowtarzalnej odsłonie, dotyczy niezmiennego od lat przymierza twórcy ze światem przyrody. Artysta w swoim dorobku posiada przede wszystkim psychologiczne portrety zwierząt. Pełne optymizmu przestrzenne ilustracje, które zasłużyły sobie na miano wilkoniowatych, znajdują się w ponad 200 publikacjach w Polsce i zagranicą.

Na wystawie ARTEkspozycji online oraz w przestrzenii galerii Limited Edition, będzie można zobaczyć te wizerunki w wersji limitowanej kolekcjonerskiej. Organizatorzy po raz pierwszy zaprezentowali te prace podczas 16. edycji Warszawskich Targów Sztuki. Warto dodać, że 5 czerwca 2018 r. w Muzeum Historii POLIN w Warszawie po raz 23 zostały wręczone najważniejsze nagrody miesięcznika „Zwierciadło”. Nagrodę Specjalną odebrał wówczas Józef Wilkoń „za wierność sobie i wartościom, zwłaszcza w czasach, kiedy było to bardzo trudne. Za bycie mistrzem dla młodego pokolenia twórców, kształtowanie wyobraźni pokoleń. Za talent, pasję i autorytet.”

Właścicielka Iwona Staroszczyk wraz z artystą, zapraszają na wystawę w Atelier Limited Edition ku czci imponującego dorobku Józefa Wilkonia. Złożony charakter zaplanowanych działań skupionych wokół wybitnego nazwiska to wydarzenie uniwersalne i godne polecenia zwłaszcza dlatego, że umożliwia spotkanie z tak zasłużoną dla sztuki osobowością.

 

BRĄZY WILKONIA

Józef Wilkoń od nieomalże sześćdziesięciu lat uprawia z wielkim powodzeniem sztuki wizualne. Malarz, rzeźbiarz, scenograf, ilustrator swoim talentem i pracowitością uplasował się w gronie najwybitniejszych polskich twórców. Wykreował on rozpoznawalną rzeczywistość, pełną niespotykanej wrażliwości na otaczający nas świat przyrody. Powołał do życia wizerunki głównie zwierząt, tworząc ich psychologiczne portrety. Pełne optymizmu i poczucia humoru postacie.

„Brązy Wilkonia” to wspólny projekt Józefa Wilkonia i Galerii Limited Edition, w wyniku którego powstała seria unikatowych rzeźb w brązie, w kolekcjonerskiej, sygnowanej i numerowanej ręcznie edycji limitowanej 8 sztuk. Są to obecnie jedyne rzeźby w brązie tego Artysty, jakie istnieją na rynku komercyjnym. Są one dostępne wyłącznie w Galerii Limited Edition.

W trakcie niniejszej wystawy zostanie zaprezentowanych 10 starannie wyselekcjonowanych obiektów, które do tej pory nie były dostępne w sprzedaży. Obiekty te zostały wykonane w drewnie lub w blasze, a następnie odlane w brązie. Szlachetność materiału nadała tym rzeźbom zupełnie nowego wymiaru, znakomitego wyrazu oraz trwałości, dzięki czemu zadowolą one najbardziej wybrednych kolekcjonerów.

JÓZEF WILKOŃ

Ilustrator, malarz, rzeźbiarz, autor scenografii. Urodził się 12 lutego 1930 roku w Bogucicach koło Wieliczki.

Mieszka i pracuje w Zalesiu Dolnym.

W latach 1947-1949 uczęszczał do Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie (w tej samej klasie uczyli się też Roman Cieślewicz i Franciszek Starowieyski). W roku 1950 rozpoczął studia malarskie w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Adama Marczyńskiego (dyplom otrzymał w 1955 roku). Jednocześnie studio-wał historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, uzyskując tytuł magistra w 1954 roku.

Józef Wilkoń należy do grona najwybitniejszych polskich artystów zajmujących się ilustracją. Na jego dorobek w tej dziedzinie składa się blisko dwieście książek, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Ilustrowane przez niego wydawnictwa przetłumaczono na ponad 20 języków. Prace Józefa Wikonia zobaczyć można m.in. w ja-pońskich muzeach i wielu prywatnych kolekcjach. W dorobku artysty jest kilkadziesiąt wystaw zbiorowych i ponad 60 indywidualnych, w tym: Galeria in der Biberstrasse (Wiedeń, 1964), MAG Gallery (Zurych, 1980), Centrum Pompidou (Paryż, 1989), Museum of Illustration w Troisdorfie (Berlin, 2000), Museum of Illustration (Toyama, Oshima 2001), Narodowa Galeria sztuki Zachęta (Warszawa, 2006/2007).

Wśród wielu nagród szczególne miejsce zajmuje Deutsche Jugendbuchpreiss (1966), czy japońska Owl Prize (1984), którą przyznaje dziecięco-dorosłe jury. Artysta otrzymał również wiele nagród na międzynarodowych spotkaniach m.in. Nagroda Honorowa w konkursie na ilustrację do Don Kichota w Buenos Aires (1965), złoty medal oraz Nagroda Honorowa na BIB w Bratysławie (1969, 1973), Premio Grafico w Bolonii (1974, 1991), An-dersen Premio w Genewie (1998).

LIMITED EDITION (www.limitededition.pl)

Galeria Sztuki Limited Edition to internetowa galeria sztuki współczesnej skupiająca czołowych przedstawi-cieli polskiej i międzynarodowej sceny artystycznej. W ofercie galerii znalazły się prace mistrzów malarstwa, Pabla Picassa, Paula Klee, Salvadora Dalego, Marca Chagalla, Joana Miró; rodzimych klasyków, Beaty Czapskiej, Tadeusza Dominika, Stefana Gierowskiego, Janusza Stannego, Józefa Wilkonia; oraz młodych artystów o ugruntowanej pozycji w Polsce i na świecie m.in. Marcina Ryczka, Paula Bika, Szymona Bro-dziaka. Misją galerii jest promocja starannie wyselekcjonowanych prac – malarstwa, grafiki, fotografii kolek-cjonerskiej i rzeźby w zgodzie z najnowszymi trendami rynku sztuki oraz nowoczesnymi technologiami. Jako jedna z pierwszych w Polsce podjęła się organizacji wystaw całkowicie wirtualnych – łączących profesjonalne zaplecze merytoryczne z powszechną dostępnością.

 

Wystawa ,,Brązy Wilkonia”– ARTEkspozycja online (do 31 stycznia 2019) oraz wystawa w Atelier Limited Edition (do 31 stycznia 2019)

Premiera rzeźb odbyła się w ramach 16. Warszawskich Targów Sztuki 2018 (Arkady Kubickiego Zamku Królewskiego, plac Zamkowy 4, 00-277 Warszawa)

 

Galeria Limited Edition – www.limitededition.pl

Wystawa online dostępna w języku polskim:

www.limitededition.pl

 

ORGANIZATOR

Galeria Sztuki Współczesnej Limited Edition (www.limitededition.pl)

 

PATRONI MEDIALNI

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

Fundacja „Arka” im. Józefa Wilkonia

Rynek i Sztuka

Pałac w Radziejowicach

Zwierciadło.pl

Weranda

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
219 wyświetleń
przysłano: 30 pazdziernika 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło