Sztuka

Rysowanie krok po kroku

Tworzenie jest bardzo przyjemne. Rysowanie i malowanie ma wiele zalet – relaksuje, rozwija wyobraźnię i zdolności planowania przestrzennego, a jednocześnie ćwiczy skupianie uwagi. Podpowiadamy więc, jak nauczyć się rysować, jak malować obrazy i zorganizować warsztat oraz skompletować narzędzia niezbędne do tworzenia.

Jak malować i rysować obrazy?

Chcesz tworzyć? Rysować komiksy, postaci, a może wolisz pejzaże lub martwą naturę? Zastanawiasz się, jak malować obrazy? Nurtuje cię jednak pewna kwestia – nie wiesz, czy aby na pewno masz talent?

Dobra wiadomość: wcale nie musisz być jak Pablo Picasso czy Tamara Łempicka. Do tego, żeby tworzyć, potrzebne są przede wszystkim chęci i ciekawość. By rozpocząć przygodę z twórczością, potrzeba jeszcze jednej ważnej rzeczy: nieskrępowanej radości z tworzenia i uruchomienia fantazji. Energia, która towarzyszy zazwyczaj aktowi twórczemu, będzie cię niosła i da zapał do pracy. Przyda się też odrobina fachowej wiedzy – poszukaj dobrych książek, które wprowadzą cię w tajniki sztuki. A potem nie pozostaje już nic innego, jak tylko chwycić za pędzel.

Jak nauczyć się rysować? To dziecinnie proste!

Rysowanie to wspaniała rozrywka – wycisza, skupia, uruchamia wyobraźnię, poprawia koordynację rąk, a przede wszystkim sprawia dużą przyjemność. Jak nauczyć się rysować? Wystarczy poobserwować rysujące dzieci – podczas tworzenia zawsze są skupione i radosne. I po prostu rysować jak najwięcej. Można też wesprzeć się pomocnymi tutorialami dostępnymi w sieci.

 

Po pierwsze – na czym? Rysować można na każdym papierze, ale najlepszy będzie ten grubszy – brystol lub profesjonalny papier do szkicowania. Dobrym rozwiązaniem są też szkicowniki w twardej oprawie. Dostępne są zarówno w dużych, jak i kieszonkowych rozmiarach.

 

 

Po drugie – czym rysować? Potrzebne będą oczywiście kredki. Do wyboru masz akwarelowe, czyli kredki, które rozmazujemy wodą, pastele suche lub olejne. Suche można rozmazywać palcem, uzyskując różne nasycenie koloru, ale praca z nimi na początku może być nieco skomplikowana. Pastelami olejnymi rysuje się łatwiej, mają one za to bardziej intensywne kolory. Możesz też rysować ołówkami różnej grubości (im wyższa cyfra przy symbolu HB, tym ołówek będzie bardziej miękki). Popularne wśród początkujących, zwłaszcza wśród młodzieży, jest rysowanie promarkerami. Są to pisaki przypominające flamastry z grubymi końcówkami. Markery te stworzone są na bazie tuszu z alkoholem. Najlepiej sprawdzają się do kolorowania. Pozwalają one na bardzo łatwe mieszanie kolorów. Można nimi tworzyć gradienty i przejścia kolorystyczne. Większość technik kolorowania promarkerami polega na nakładaniu na siebie kilku warstw barwy, które doskonale się ze sobą łączą, tworząc coraz intensywniejszy kolor.

Po trzecie – podstawa. Możesz rysować na blacie stołu, ale spróbuj też na sztalugach. Pionowe usytuowanie podłoża daje często lepszą perspektywę.

Dla tych, którzy już opanowali rysowanie, czyli: jak malować obrazy?

Malowanie obrazów jest równie relaksujące, twórcze i przyjemne co rysowanie, choć wymaga nieco większego zaangażowania i uważności. Zanim zaczniesz malować i zanim kupisz farby, pędzle i płótna, zastanów się, co chcesz malować, czyli jakie tematy będziesz podejmować w swojej twórczości. Pomyśl, co lubisz, na co patrzenie sprawia ci przyjemność – czy są to krajobrazy, czy może sylwetki ludzi, czy też portrety lub martwa natura? Kiedy już postanowisz, czym chcesz się zająć, wybierz technikę i powiązane z nią materiały, czyli farby. Początkującym poleca się wybór jednej techniki i doskonalenia jej, a dopiero po pewnym czasie spróbowania kolejnej.

 

Farby, płótno, papier, czyli: jak malować obrazy i czym?

Na początek najlepsze będą farby akrylowe. Są łatwe w aplikacji i mieszaniu, szybko schną i nie mają intensywnego i nieprzyjemnego zapachu tak jak farby olejne. Te ostatnie mają co prawda piękne, żywe kolory, ale charakteryzują się też mocnym zapachem, dlatego nie używaj ich, jeśli masz w domu małe dzieci lub osoby wrażliwe i podatne na alergie. Polecamy następujące techniki związane z konkretnymi rodzajami farb.

  1. Tempery. Malowali nimi już Leonardo Da Vinci, Boticelli i Rafael. Są mocno kryjące, ale mniej niż farby olejne. Możesz nimi malować zarówno na papierze, płótnie, jak i zagruntowanej desce. Kolory są odporne na upływ czasu, ale nie na wilgoć. Łatwe w aplikacji.
  2. Chcesz wypróbować akryl? To technika chwalona za łatwość użycia. Farbami akrylowymi można malować po różnych powierzchniach, farby szybko schną. W przeciwieństwie do tempery po wyschnięciu kolory nie tracą na intensywności, całość ma lekki połysk, a suchy obraz jest odporny na wodę.
     
  3. Możesz też spróbować zacząć od farb akwarelowych, którymi maluje się głównie na papierze. Farby te nie są kryjące, a malowanie akwarelami wymaga sporej wprawy, ponieważ wykorzystuje się wodę. Jeśli planujesz malować pejzaże, wybierz właśnie farby akwarelowe – uzyskasz najlepszy efekt. Przy wyborze akwareli warto kierować się ich transparentnością, czyli kryciem, które oznaczane jest na opakowaniu kwadratem pustym, zamalowanym częściowo lub całkowicie – ten ostatni oznacza najpełniejsze krycie. Trójkątem oznacza się zaś moc barwienia farb. Malowanie akwarelami można praktykować na mokro : moczymy papier, a farby – te w kostkach – mieszamy z wodą i nakładamy na mokry papier. Można też nakładać farby na suchy papier – wtedy kolory wydają się intensywniejsze i ostrzejsze niż przy technice na mokro. Warto też pamiętać że akwarele bardzo szybko schną i możliwości nanoszenia poprawek są mocno ograniczone. Dlatego właśnie są to farby polecane osobom mającym już doświadczenie. Przygotuj też odpowiednie podłoże. Możesz użyć papieru do akwareli – jest to grubszy, porowaty papier, który bardzo dobrze przyjmuje lekkie farby. Dobrej jakości papiery ma marka Canson lub Koh-i-noor.
     
  4. Farbami olejnymi również można malować krajobrazy, ale efekt będzie mocniejszy. Jak malować farbami olejnymi? Pamiętaj przede wszystkim, że do farb olejnych zamiast wody potrzebować będziesz dodatkowych składników rozcieńczających, a także lakieru, by utrwalić i zabezpieczyć ich kolor, którym trzeba pokryć na końcu obraz. Farby olejne powstają na bazie olejów lnianych i pigmentów. Są oczywiście odporne na wodę. Olejnymi farbami malowali m.in. Rembrandt, Van Gogh czy Monet.

Malowanie i rysowanie i co dalej?

Żeby zobaczyć, które farby spodobają ci się najbardziej, możesz kupić miniaturowe opakowanie każdego rodzaju i na małym płótnie wypróbować je, wówczas zobaczysz, jakie mają kolory, strukturę, grubość, jak się mieszają i określisz, które najbardziej ci pasują na początku twórczej przygody. Warto też zaopatrzyć się w paletę do mieszania farb lub zrobić ją samodzielnie z drewna  podpowiedzi i inspiracje znajdziesz w serwisie zrobionerecznie.pl. I na koniec – pędzle. Lepsze są te z naturalnego włosia, są bardziej profesjonalne, ale na początek wystarczą te z włosiem sztucznym, zwłaszcza że łatwiej się je czyści.

 

Na początek najważniejsza jest praktyka, bo – jak wiadomo – ćwiczenie czyni mistrza. Więc po prostu rysuj i maluj – eksperymentuj, mieszaj kolory, puść wodze fantazji. Inspiruj się mistrzami – przeglądaj ich twórczość, oceń, który styl podoba ci się najbardziej. Dopiero potem poczytaj o zasadach kompozycji i perspektywie. Bardzo pomocne będzie zapisanie się na prywatne lekcje, poszukaj ich np. w lokalnych domach kultury.

 

Autorka: Agnieszka Jastrzębska


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 26 lipca 2020 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca