Sztuka

TIFF Festival 2020 /„Kronika oddalenia” / Distancing Chronicle/ Dariusz J. Gorski, Mira Boczniowicz

 

 

kurator: Mariusz Jodko
Wystawa towarzyszy 10. Międzynarodowemu Festiwalowi Fotografii TIFF Festival 2020 // Procesy
__________
 

Godziny pracy Galerii:
do końca września:
Galeria czynna pon—pt 12:00—18:00
poniedziałek: 14.09. galeria nieczynna


Przypominamy o konieczności używania maseczek zakrywających nos i usta oraz o zachowaniu dystansu 2 m.
W pomieszceniach Galerii może przebywać jednocześnie max. 6 osób.


„Kronika oddalenia” Dariusza J. Gorskiego i Miry Boczniowicz„Kronika oddalenia” Dariusza J. Gorskiego i Miry Boczniowicz unaocznia procesy alienacji występujące we współczesnych społeczeństwach. Materiał fotograficzny wykonany był w różnych okresach w przestrzeniach publicznych głównie w USA, część w Polsce. Termin „dystans społeczny” upowszechnił się ostatnio z powodu pandemii, jednak w tym kontekście brzmi raczej jak eufemizm. Oddzielenie różnych warstw społeczeństwa jest faktem choć łańcuch pokarmowy i różnorakie procesy produkcji i konsumpcji zdają się je łączyć.

Jednym z bardziej zjawiskowych ujęć tego wielowątkowego projektu jest „dystans społeczny” w czasie pandemii, zarejestrowany w różnoraki sposób przez Dariusza J. Gorskiego w przestrzeniach San Francisco i Berkeley (CA). Niewątpliwą fotogeniczność tej sytuacji autor ujawnia w kilku sekwencjach architektury i graffiti. Futurystyczne i dystopijne obrazy opustoszałej aglomeracji miejskiej z dwuznacznie brzmiącą, dominującą reklamą SUPREME wprowadzają jednak w daleko szerszy kontekst cywilizacyjny i stanowią mocny kontrapukt dla namiotów i siedlisk bezdomnych, które egzystują równolegle. Stopniowo kamera Gorskiego wyprowadza nas na rogatki gdzie uwidacznia się w pełni forma i zawartość świata zbudowanego z cywilizacyjnych odpadów.

Aktualne wydarzenia w USA wprowadziły do „Kroniki” kolejny wątek — Black Lives Matter, na wystawie reprezentowany przez sekwencję artefaktów sztuki ulicy.

Mira Boczniowicz od wielu lat fotografuje ludzi bezdomnych w sytuacjach zastanych, tam, gdzie rzucił ich los. Są miejsca, gdzie takie obrazy są codziennością. Seria zdjęć ludzi śpiących na ulicy domyka całość wystawy. Unieruchomieni, w stanie hibernacji zdają się być częścią organizmu miasta jednocześnie będąc wobec niego całkowicie zdystansowani.

Projekt „Distancing Chronicle” ma charakter otwarty i jest powiększającym się fotozbiorem, swoistym wizualnym katalogiem socjologicznym, z którego na wystawie prezentowane są wybrane fragmenty.

__________

Dariusz J. Gorski, artysta multidyscyplinarny. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Sfery działań: fotografia, video, obiekty, rysunek, malarstwo. Współtwórca i założyciel grupy Antyle 2, Poznań 1990. Inicjator i twórca młodzieżowego Teatru Form Nieforemnych (1992). Uczestnik wystaw zbiorowych i indywidualnych.Laureat licznych nagród m. in. złotego, srebrnego i brązowego medalu Polskiego Związku Artystów Fotografików za twórczość artystyczną. Prace w zbiorach publicznych i prywatnych. Mieszka i pracuje w Berkeley, California.

Mira Boczniowicz aka MiRART.73
Artystka interdyscyplinarna. Wykładowczyni akademicka. Wypowiada się przy użyciu języka wizualnego. Realizuje projekty związane z problematyką przestrzeni publicznej, cielesności i struktur w ich aspekcie symbolicznym, historycznym i medialnym. Zaangażowana w budowanie kolekcji / archiwum – dokumentując postaci, wydarzenia i miejsca.

__________
www.entropia.art.pl

 

od: 3 września 2020, 16:00
do: 30 września 2020, 18:00 Galeria Entropia
Wrocław

Kacper

18 rzeszów


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 10 września 2020 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca