Sztuka

Lipec pełen sztuki

 

 

Takiego lata jeszcze nie było. Lipiec w tym roku pełen będzie niesamowitej sztuki. Na aż 9 wystawach w DESA Unicum zobaczyć będzie można twórczość m.in. Rafała Olbińskiego, Edwarda Dwurnika, Jana Lebensteina, a także plakaty filmowe czy kolekcję unikatowej ceramiki. Wszystkie obiekty licytowane będą na aukcjach online. 

 

Serię wakacyjnych wystaw rozpoczyna ekspozycja dzieł młodych artystów. Na ekspozycji pojawi się ponad 80 prac takich twórców jak Adam Wątor, Adelajda Kot, Małgorzata Pabis czy Małgorzata Rusiecka, która tworzy minimalistyczne i wyraziste obrazy o głęboko symbolicznym znaczeniu. Na jej płótnach pojawiają się kobiece sylwetki często opowiadające historie zaczerpnięte z kultury i literatury. Obiekty oglądać można do 6 lipca, w ten sam dzień pójdą pod młotek.

 

Kolejna ekspozycja poświęcona zostanie inkografiom Rafała Olbińskiego. Artysta ten jest niewątpliwie jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich twórców, a jego alegoryczny, poetycki język wypowiedzi fascynował i nadal inspiruje intelektualną ciekawość wielbicieli z całego świata. Wystawa potrwa do 12 lipca. Wyjątkowym wydarzeniem będzie również pokaz dzieł epoki XIX wieku. Pojawi się na niej  ponad trzydzieści kompozycji malarskich i rysunkowych. To obrazy przedstawiające sceny historyczne „ku pokrzepieniu serc”, kameralne portrety, szkicowe studia odkrywające tajemnice warsztatu największych twórców m.in. Januarego Suchodolskiego, Bronisława Abramowicza (ucznia Jana Matejki), Piotra Michałowskiego, Aleksandra Gierymskiego  i  Władysław Podkowińskego. Wystawa potrwa do 14 lipca.

 

Nie zabraknie wystaw poświęconych takim twórcom jak Jan Lebenstein czy Victor Vasarely. Lebenstein uprawiał oryginalną odmianę malarstwa figuratywnego, włączając do niej elementy surrealistyczne i abstrakcyjne. Zilustrował m.in. Folwark zwierzęcy” George'a Orwella i kilka ksiąg biblijnych. Tworzył pejzaże miejskie, poetyckie transpozycje figury ludzkiej, pełne ekspresji kompozycje fantastyczno-symboliczne o motywach zwierzęcych. Z kolei Victor Vasarely to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli sztuki op-artu. Na wystawie pokazane zostaną jego hipnotyzujące grafiki. Pierwsza wystawa potrwa od 2 do 16 lipca, druga od 5 do 19 lipca.

 

Będzie również coś dla miłośników designu. Zaprezentowane zostaną serwisy porcelanowe i ceramiczne, powstałe w polskich wytwórniach m.in. w Ćmielowie, Chodzieży, Wałbrzychu, Kole, Pruszkowie i Włocławku. To projekty m.in. Wincentego Potackiego, Jana Sowińskiego, Edmunda Ruszczyńskiego i Jana Kwinty czy Wacława Górskiego. Ciekawostką będą XIX i XX wieczne filiżanki z rosyjskich fabryk porcelany Kuzniecowa i Gardnera oraz Królewskiej Manufaktury Porcelany w Miśni. Licytować je można do 23 lipca.

 

Wyjątkowa okazja czeka na wielbicieli kinematografii. Obejrzeć będą bowiem mogli wystawę plakatu filmowego. To dzieła obejmujące kilka dekad twórczości takich kultowych artystów jak Waldemar Świerzy, Andrzej Pągowski, Jakub Erol, Mieczysław Wasilewski, Andrzej Klimowski, Jan Sawka, Franciszek Starowieyski, Jan Młodożeniec, Maciej Hibner czy Roman Cieślewicz. Zobaczyć można będzie także dzieła uwielbianego przez publiczność Edwarda Dwurnika czy wystawę tematyczną, której motywem przewodnim jest lato na wsi. 

 

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny. Wystawy prezentowane będą w DESA Unicum przy Pięknej 1A w Warszawie. Oglądać je można od poniedziałku do piątku w godzinach 11-19 oraz  w soboty od 11 do 16. 

 

Dzieła licytować można będzie na aukcjach online. Wśród takich licytacji znajdą się również aukcje prezentujące prace rodziny Młodożeńców, design według projektu Zdzisława Horbowego czy komiks i ilustracja, na której pojawią się m.in. dzieła Bogusława Polcha z serii „Funky Koval. Bez oddechu”. Wylicytować można będzie również perypetie miejskie „Tytusa, Romka i A’Tomka”. Dynamiczną akcję odnajdziemy z kolei na planszach „Spider-Mana” czy „Punishera”. 

 

Licytować można będzie przez stronę domu aukcyjnego oraz aplikację DESA Unicum. Została ona przygotowana tak, aby proces aukcyjny można było łatwo  przeprowadzić za pomocą urządzenia mobilnego w każdym miejscu na świecie. Za jej pomocą można przeglądać obiekty z nadchodzących oraz archiwalnych aukcji, śledzić historię swoich zleceń i licytacji. Możemy również obserwować ulubionych artystów i ich dzieła. Licytowanie obiektów na aukcjach DESA Unicum jest niezwykle proste. 

 

 

https://desa.pl/pl/aukcje-dziel-sztuki/ 

 

 

 

Młoda Sztuka

25-06.2021-6.07.2021

 

Rafał Olbiński

28.06.2021-12.07.2021

 

Malarstwo XIX wieku

30.06.2021-14.07.2021

 

Rops/Lebenstein

02.07.2021-16.07.2021

 

Victor Vasarely. Grafika

5.07.2021-19.07.2021

 

Filiżanki i serwisy

9.07.2021-23.07.2021

 

Wsi spokojna, wsi wesoła

12.07.2021-26.07.2021

 

Polska w obrazach Edwarda Dwurnika

14.07.2021-28.07.2021

 

Plakat. Film amerykański

23.07.2021-06.08.2021

 

 

 

 

55 artykułów


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 1 lipca 2021 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca