Sztuka

Surrealistyczne wizje największych polskich malarzy współczesnych w desa unicum

75 wyjątkowych dzieł przenoszących nas do świata snów, magii i grozy można podziwiać do 8 lutego w Warszawie na pierwszej w 2022 roku przedaukcyjnej wystawie „Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i realizm magiczny”. Tak, jak podczas poprzednich, cieszących się dużym zainteresowaniem kolekcjonerów licytacji, DESA Unicum zaprezentuje prace największych mistrzów kultowego nurtu. Wśród wystawionych prac znajduje się wczesne dzieło Zdzisława Beksińskiego. Twórczość wielkiego artysty w 2021 roku biła rekordy, ze słynną „Postacią” na czele, sprzedaną za ponad 1,9 mln złotych. Atrakcją wystawy są również prace popularnych i cenionych w kraju i za granicą Rafała Olbińskiego, Karola Bąka, Jarosława Jaśnikowskiego, Maksymiliana Novaka‑Zemplińskiego, Tomasza Sętowskiego czy Wojciecha Siudmaka.

 

Prezentowany obraz Zdzisława Beksińskiego, na którym trzy zniekształcone i budzące grozę postaci tulą się do siebie, pochodzi z połowy lat 60. XX wieku. Przez ponad 50 lat należał do prywatnego kolekcjonera i miłośnika sztuki z Krakowa. Kupił go od znajomych syna malarza, Tomka Beksińskiego. Obraz zobaczył po raz pierwszy tuż po tym, gdy Tomek – nieżyjący już znany dziennikarz muzyczny oraz tłumacz filmów o Jamesie Bondzie – przyniósł go do ich mieszkania w Sanoku. Dzieło zapowiada wszystko to, czym zasłynęły największe prace Zdzisława Beksińskiego: połączenie świata fantazji i horroru. Jeden z największych twórców surrealizmu już wtedy starał się tworzyć tak, jak gdyby fotografował sen i marzenia. O swojej twórczości powiedział: „Jest to więc z pozoru realna rzeczywistość, która jednak zawiera ogromną ilość fantastycznych szczegółów”.

 

Lata 60. XX wieku są ważnym okresem w twórczości Beksińskiego. W drugiej połowie tamtej dekady poświęcił się grafice i rysunkowi nasyconym perwersyjnymi erotycznymi obsesjami, które przenikały się z symbolami śmierci. Duże znaczenie dla jego kariery artystycznej miała wystawa w Starej Pomarańczarni w Warszawie zorganizowana przez Janusza Boguckiego w 1964 roku. Po niemal 60 latach od głośnej wystawy malarz jest nadal jednym z najchętniej kupowanych i najwyżej wycenianych twórców w Polsce. W październiku 2021 roku obraz „Postać” z 1978 roku kupiony został za 1,92 mln zł, przebijając górną estymację niemal trzykrotnie. To do dziś najdrożej sprzedana praca Beksińskiego w historii.

 

Na wystawie można zobaczyć aż trzy prace snującego bajkowe i niezwykle barwne opowieści Rafała Olbińskiego. Nawet na 180 tys. złotych wyceniany jest obraz „Warszawa da się lubić”. Praca z 1989 roku przedstawia Zamek Królewski w Warszawie „wrośnięty” w koronę drzewa o kształcie serca. Styl Rafała Olbińskiego jest rozpoznawany przez szerokie grono miłośników sztuki na całym świecie. Artysta jest jednym najważniejszych przedstawicieli tzw. polskiej szkoły plakatu. Tworzył również ilustracje do tak znanych magazynów jak „The New York Times” czy „Newsweek”. W lutym pod młotek trafi również czarno‑biały szkic Olbińskiego z 2018 roku.

 

Piękne, silne i dominujące kobiety są często bohaterkami surrealistycznych wizji mistrzów. W niedookreślonej, fantastycznej przestrzeni przedstawia je od lat Karol Bąk, przykładem prezentowana praza „Zjawa”. Mający do tej pory kilkanaście wystaw indywidualnych artysta, brał udział w kilkudziesięciu ekspozycjach zbiorowych, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Holandii, Włoszech oraz na Tajwanie.

 

Sensacją jest pochodzący z 2021 roku obraz „Sala balowa IV” Jacka Maślankiewicza. Obrazy artysty znajdują się w kolekcjach prywatnych na wszystkich kontynentach. Prezentowane przez DESA Unicum nastrojowe płótno należy do cyklu „Katedra”. Składające się na niego prace obrazują zetknięcie dokonań ludzkiego geniuszu z pięknem zaklętym w mistycznych wnętrzach i doskonałości form architektonicznych.

Plejadę mistrzów realizmu magicznego reprezentują również Maksymilian Novak‑Zempliński, Tomasz Sętowski, Jarosław Jaśnikowski oraz Wojciech Siudmak. Są także ciekawe prace Dariusza Kalety, dyrektora Muzeum Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu, Mariusza Zdybała, Janusza Orzechowskiego oraz obrazy Borysa Michalika.

 

Wystawa w siedzibie DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A dostępna jest do 8 lutego w godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i 11-16 (sobota). Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 28 stycznia 2022 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca