Sztuka

Dzisiaj wernisaż wystawy Magdaleny Beyer w Warszawie

Magdalena Beyer, „Akwarium” | wystawa w pracowni

Artystka, kobieta, matka, żona, gospodyni, wojowniczka, uciekinierka – to role, których nie da się pogodzić i też nie sposób od nich się uwolnić. Beyer pokazuje jak tonie zalana codziennością i powinnością. Kolejnym aspektem jest doświadczenie pandemii, zamknięcie w czterech ścianach, brak powietrza. Woda, która daje życie, a w nadmiarze je odbiera. Ratunkiem nie jest obecne w pracach poczucie humoru, ale pozwala nabrać dystansu.

„Akwarium” to także zapis performansu. Dokumentacja obrzędu łączącego unicestwienie i odrodzenie duszy artystki w tym samym momencie. Warto również zwrócić na feministyczny przekaz tych prac. Beyer z bolesną szczerością pokazuje, świat, którego mężczyźni nie rozumieją, natomiast w bardzo wymowny sposób pozwala im go poczuć.

Magdalena Beyer w przestrzeni swojej pracowni pokaże 10 intymnych prac, które powstawały jesienią 2021 roku i na wystawie „Akwarium” będą prezentowane po raz pierwszy. Artystka celowo ulokowała ją w miejscu, gdzie tworzyła prace, aby uchwycić szkatułkowość i warstwy opisywanego przez nie doświadczenia przestrzennego.

Wystawa nie ma kuratora. Artystka poprosiła o komentarz do wystawy osoby ze świata sztuki i kultury (Zofia Krawiec, Stach Szabłowski, Maciej Łubieński, Małgorzata Paszylka-Głaza, Agnieszka Rayzacher), spoza niego (Tomasz Adamczyk, Michał Sorówka) oraz najbliższych – siostrę, męża i dziesięcioletnią córkę (Monika Beyer-Wróblewska, Szymon Gutkowski, Coco Gutkowska). Dzięki temu prace Beyer rezonują w całkowicie innych przestrzeniach interpretacyjnych i nie ulegają łatwym łatkom analitycznym.

 

Magdalena Beyer (ur. w 1968 r. w Gdyni) – absolwentka wydziału malarstwa i grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Tworzy abstrakcyjne, wielkoformatowe obrazy oraz fotografie, w których komentuje rzeczywistość bawiąc się konwencjami i odniesieniami do popkultury.

 

Wernisaż:

13 maja (piątek), godz. 18:00

pracownia artystki

ul. Marszałkowska 17 lok 9 (2 piętro)

 

Więcej informacji na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1031494304464194

od: 13 maja 2022, 18:00
do: 27 maja 2022, 18:00 Pracownia artystyczna, Marszałkowska 17
Warszawa

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 13 maja 2022 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca