Wywrota
strony: « ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... »
alfabetycznie chronologicznie

W drodze do dojrzałości – interpretacja filmu „Lars i jego dziewczyna”

Kulturowe odczytywanie filmu

Świat człowieka przypomina rozrośnięte kłącze: w jego skład wchodzą wszelkie relacje międzyludzkie, środowisko, w którym został osadzony i wychowywany. Nie bez znaczenia jest również…

Justyna D. Barańska · 29 marca 2011 · kino · 9 komentarzy

Artyści w sprawie narkotyków w Polsce

„Apelujemy o bardziej racjonalne podejście do penalizacji posiadania środków psychoaktywnych. Istniejące prawo, nakładające na osobę posiadającą jakąkolwiek ilość takich substancji karę pozbawienia wolności do lat trzech, nie skutkuje zmniejszeniem problemów narkotykowych, przeciwnie – raczej je mnoży.” ...
Redakcja · 17 marca 2011 · polityka · 2 komentarze

127 godzin

Reżyserowi udało się wciągnąć do filmu pewien rodzaj klaustrofobii, uświadamiając odbiorcom, że nie dotyczy ona jedynie niewielkich, ciasnych pomieszczeń. Również w otwartej przestrzeni, o ile jest się uwiązanym do metra kwadratowego ziemi, można odczuć ten specyficzny lęk, konsekwentnie przenoszony na widza aż do ostatniej sceny.
kresowiak · 1 marca 2011 · kino · 2 komentarze

Morderstwo bez kary, czyli „Zabiłem moją matkę”

Wspomnienia – to one mogą zburzyć cały nieład. Są istotnym elementem w życiu człowieka, ponieważ zawierają w sobie to, co dobre i nie pozwalają o tym zapomnieć.

Obsypany wieloma nagrodami film pt. Zabiłem moją matkę to osiągnięcie Xaviera Dolana. W wieku 17 lat napisał scenariusz, a w dwa lata później wyreżyserował go i wypuścił w świat. Jest…

Monika Nejgebaum · 28 lutego 2011 · kino · 5 komentarzy

83. gala przyznania nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej

Obawiam się, że jeśli Oscary nie otworzą się na nowe horyzonty, zwyczajnie utoną we własnej pysze. Niesłabnące głosy o coraz niższym z roku na rok poziomie nagradzanych filmów z całą pewnością nie robią dobrej reklamy tej, wydawałoby się, najbardziej znaczącej nagrodzie w świecie kina.
Jacek · 28 lutego 2011 · kino · 10 komentarzy

Dobry, zły i elegancki

Współczesny [ekranowy] twardziel jest elegancki, brutalny i milczący. Introwertyzm w jego przypadku nie jest pozą, ale jedyną szansą na przetrwanie, kiedy strzały padają znacznie częściej niż słowa...
Punnuf · 20 lutego 2011 · kino ·

„Grzesz zachłannie, grzesz!” Rzecz o Jacku Kaczmarskim

Twórczość Jacka to kopalnia, krynica wątków, odniesień, nawiązań, inspiracji. Ta erudycyjna rozpiętość pozwala każdemu odnaleźć tam coś dla siebie i coś o sobie. Rozmowa z Szymonem Podwinem, organizatorem Wrocławskiego Salonu Jacka Kaczmarskiego.
estel · 6 lutego 2011 · kultura · 4 komentarze

Spal swoje pieniądze. Premiera filmu „Zeitgeist: Moving forward”.

Świat czekał na ten film. Piętnastego stycznia w 60 krajach jednocześnie odbyła się premiera trzeciej części jednej z najpopularniejszych niezależnych produkcji w Sieci. W Polsce jako pierwsi „Zeitgeist: Moving forward” mogli zobaczyć widzowie we Wrocławiu i Łodzi.
Artur Żejmo · 17 stycznia 2011 · kino · 3 komentarze

Studio Munka i Platige Image w Kinia Alchemia, czyli czwarty dzień festiwalu A!NIMACJI.

Reputację polskiego kina tworzą zdecydowanie nie te filmy, które powinny. Choć nie jest to wyłącznie „polski” problem, to skupmy się na naszym krajowym podwórku. Gdy chadzam warszawskimi ulicami, mijam niezliczoną ilość słupów ogłoszeniowych, na których dumnie piętrzą się kolejne plakaty takich produkcji jak „Ciacho”, „Randka w ciemno” czy, przyznam – ostatnio mój faworyt, „Weekend”.
Jacek · 16 stycznia 2011 · kino ·

Bezsenność nocy letniej

Radzenie sobie z codziennością jest drobnostką w porównaniu z samotnością dotykającą jak zimny sztylet.

Radzenie sobie z codziennością jest drobnostką w porównaniu z samotnością dotykającą jak zimny sztylet. To lodowate ostrze niczym drapieżny zwierz doskonale wie kiedy zaatakować i…

Amanda Banaszak · 11 stycznia 2011 · felieton ·

Skrobecki i Błaszczyk, czyli SE-MA-FOR w Kinie Alchemia.

SE-MA-FOR ma na swoim koncie wiele nagród – w tym Oskara – kto wie, może także w tym roku uda się zdobyć statuetkę, gdyż pojawił się silny kandydat do tej nagrody. Mowa tu oczywiście o filmie Danny Boy z 2010 roku w reżyserii Marka Skrobeckiego.
Nisza Filmowa · 9 stycznia 2011 · kino ·

Studio Miniatur Filmowych w Kinie Alchemia, czyli Festiwalu A!NIMACJI dzień pierwszy.

Warszawskie Kino Alchemia zorganizowało ostatnio pokazy polskich filmów animowanych dla dorosłych. Jako że animacja powszechnie kojarzy się z Disneyem (co nie jest aż tak złe) ewentualnie z Cartoon Network (co może już być większym policzkiem...
Nisza Filmowa · 9 stycznia 2011 · kino ·

„Jak spędziłem koniec lata”, czyli o kondycji jednostki w próżni.

Koniec lata, arktyczna część Rosji. (...) Jedyne, co może uratować widza przed bardzo „ciężkim” nastrojem po wyjściu z kina jest ostatni obraz, przedstawiający relacje między ojcem i synem. Człowieczeństwo zostało ocalone wraz z nastaniem nocy. Film arcydzielny.
Nisza Filmowa · 26 grudnia 2010 · kino ·

A miało być tak pięknie, „Rusałka” Anny Melikyan.

To, co najbardziej urzekło mnie w filmie, to z jednej strony przepiękne efekty wizualne, objawiające się w zdjęciach czy momentach animowanych (marzenia Rusałki), z drugiej chwytająca za serca i pełna energii gra Mariji Shalaevey. Sam film często był porównywany do Amelii Jeuneta. Według mnie Rusałka swoją bajkowością Amelię przebiła.
Nisza Filmowa · 26 grudnia 2010 · kino ·

Nisza Filmowa. Scena pierwsza. Ujęcie pierwsze.

3, 2, 1 i startujemy. Mam zaszczyt zaprezentować oficjalnie nowy projekt portalu wywrota.pl – Niszę Filmową. Nasze nowe dziecko jest siostrą działających już Nisz: Krytycznoliterackiej i Teatralnej.
Nisza Filmowa · 26 grudnia 2010 · kino ·

Recenzja filmu „Śluby panieńskie”

Z przykrością muszę stwierdzić, że Filip Bajon pozwolił sobie na zbyt dużą ingerencję [w dzieło Fredry], jaką jest nieudana według mnie próba połączenia przeszłości z teraźniejszością (...). [A jednak] film dzięki tekstom (...) Aleksandra Fredry może rozbawić widza do łez... [fragm. tekstu]
GeorgeSand · 22 listopada 2010 · kino · 2 komentarze

„Historia filozofii politycznej. Od Tukidydesa do Locke'a.” W. Julian Korab-Karpowicz

4 grudnia 2010 o godz. 15.00 odbędzie się we Wroclawskim Epiku Renoma (ul. Świdnicka 40) spotkanie z prof. W. Julianem Korabem-Karpowiczem, autorem książki „Historia filozofii politycznej. Od Tukidydesa do Locke'a.”   W dniach 4-5 grudnia na Wrocławskich Promocjach Dobrej Książki (Muzeum Architektury, ul. Bernardyńka 5) Autor będzie podpisywał swoje dzieło na stoisku Wydawnictwa Marek Derewiecki.  Zachęcamy do czynnego udziału w spotkaniach i lektury książki. Redakcja
Redakcja · 19 listopada 2010 · polityka · 1 komentarz

W Kaliforni nie zalegalizowano konopii indyjskich!

Dziś w nocy zakończyło się w Kalifornii referendum na temat Propozycji 19 - legalizującej konsumpcję, uprawę i handel konopiami indyjskimi. Zgodnie z tą propozycją dorośli mieszkańcy…

Redakcja · 9 listopada 2010 · polityka ·

Historia pewnego twórcy: Bobby McFerin.

Joker [niezależny współpracownik] Wywroty.pl - Filip Surowiak relacjonuje swoje przeżycia związane z koncertem Bobby'ego McFerina a także dzieli się swoimi przemyśleniami na temat sztuki i statusu artysty w dzisiejszym świecie.
Redakcja · 19 pazdziernika 2010 · kultura ·

6. MFO we Wrocławiu

W 2010 roku odbywa się we Wrocławiu już szósta edycja Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. Ideę spotkań pisarzy tworzących krótkie formy prozą zaszczepiła pięć lat temu we Wrocławiu …

Redakcja · 13 pazdziernika 2010 · kultura ·

Nagroda Angelusa na półmetku.

29 września, podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Wydział Kultury Urzędu Miasta Wrocławia, poznaliśmy 7 półfinalistów piątej już edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS.
Redakcja · 30 września 2010 · kultura · 2 komentarze

„Bliza” – gdyński kwartalnik artystyczny

wywrotowy przegląd prasy

Bliza z ję zy ka ka szub skie go ozna cza la tar nię mor ską. "Bliza" to również nazwa kwartalnika artystycznego wydawanego w Gdyni. Opra co wa nie gra ficz ne na wią zu je do tra dy cji mo…

Grzegorz Cezary Skwarliński · 25 września 2010 · kultura · 3 komentarze

Sztuka z morza nie wyszła… O spektaklu „Pani z morza” wg Henrika Ibsena w reżyserii Piotra Chołodzińskiego.

Recenzja – na dwa głosy – spektaklu „Pani z morza” wg Henrika Ibsena w reżyserii Piotra Chołodzińskiego. Teatr Polski, scena im. Jerzego Grzegorzewskiego, Wrocław 25, 26 czerwca 2010. Spostrzeżeniami dzielą się: Joanna Szydełko i Paweł Kaczorowski. Fotografie: Maciej Łącki.
Nisza krytycznoliteracka · 27 czerwca 2010 · kultura · 3 komentarze

Rozmowa z Krzysztofem Garbaczewskim – reżyserem Biesów.

Obcowanie z przestrzenią Biesów jest w jakimś wymiarze… niebezpieczne. Jest to jakby prowokowanie pewnych wydarzeń, pewnej energii…

Z Krzysztofem Garbaczewskim, reżyserem Biesów wg powieści Fiodora Michajłowicza Dostojewskiego rozmawia Paweł Kaczorowski Paweł Kaczorowski Biesy to jedna z najtrudniejszych i najcięższych…

Paweł Kaczorowski · 17 czerwca 2010 · kultura · 1 komentarz

6 lipca rozpoczyna się SLOT Art Festival

Łącznie na 10 scenach wystąpi ponad 100 wykonawców – zespołów, dj-i i selektorów. Eksperymentalnie, punkowo, tanecznie, jazzowo czy bez prądu – co kto woli.

Do 25 czerwca trwają przedpłaty: tańsze karnety można kupić przez stronę www.slot.art.pl. Wyjątkowo atrakcyjnie zapowiada się program tegorocznej, osiemnastej edycji Slot Art Festival -…

Redakcja · 10 czerwca 2010 · kultura · 1 komentarz



strony: « ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca