Wywrota
Marcin Sierszyński

Marcin Sierszyński premium

34 Wrocław
131 artykułów 5 tekstów 6555 komentarzy
Opiekun sekcji poetyckiej od stycznia 2008 roku do czerwca 2010 roku, prozatorskiej od kwietnia do września 2011. Redaktor prowadzący serwisu od lipca 2013 do marca 2015. Redaktor projektu Nisza Krytycznoliteracka i recenzent literacki. Aktywista…
Zasłużeni dla serwisu

strony: « 1 2 3 4 5 6 »
alfabetycznie chronologicznie

Tak się robi poezję - „Historia pięciu wierszy” Tadeusza Różewicza

Starannie wykonana robota czyni z tej książki nie tylko kompendium wiedzy na temat określonych wytworów poetyckich Różewicza, ale również przekonuje nas o należnej uwadze, jaką poświęca się Mistrzowi.
Marszyński · 9 kwietnia 2011 · książka · 4 komentarze

Ten cały Brecht, on to jednak jest

Wszystko jest gładkie, spokojne, niewzbudzające zastrzeżeń w neoliberalnym dyskursie. Od czasu do czasu pojawia się coś o walce klas, potępieniu wojen, mrocznych czasach, mordowaniu Żydów. Wszystko pięknie oswojone.
Marcin Sierszyński · 13 czerwca 2012 · książka ·

Tolle, lege

„Zdanie jest obrazem rzeczywistości. Zdanie jest modelem rzeczywistości, jak ją sobie myślimy” – pisał Wittgenstein, a Kwiatkowski dowodzi, że myśl ta jest ulotna i tylko aforystyczne fragmenty znajdują swoją stałą.
Marcin Sierszyński · 9 września 2011 · nisza krytycznoliteracka ·

Tomasz Piątek – Piłat w kredzie?

Przede wszystkim traktuję „Antypapieża” jako dzieło otwierające długo oczekiwaną dyskusję o roli papieża w kraju i na świecie. Dyskusję, w której nareszcie można „mówić źle”, to znaczy: spojrzeć z drugiej strony, nie ukrywać wstydliwych faktów, być uczciwym wobec ludzi.
Marcin Sierszyński · 24 maja 2011 · książka · 6 komentarzy

Trasa promocyjna Marcina Świetlickiego z okazji wydania „Wierszy” oraz pięćdziesiątych urodzin poety

Kiedy: 11.05.2011 Miasto: Katowice Miejsce: Klub 50x50, Plac Sejmu Śląskiego 2 Godzina: 19.00 Prowadzący: Bartosz Majzel, Krzysztof Siwczyk i Wojciech Brzóska Impreza towarzysząca: krótki set…

Marszyński · 15 maja 2011 · literatura ·

Trójkąt bermudzki męskich zachowań w rodzinie Goya

Swoboda, z jaką opowiada o sławnym malarzu oraz jego niesławnych potomkach, pozwala prawdziwie popłynąć czytelnikowi wraz z nurtem powieści.

Kim był Francisco Goya? Kim był Javier Goya, o którym nie dowiemy się za wiele z encyklopedycznych wzmianek? Kim byli? Czy suche fakty, jakie zdołamy wyczytać, określają wszystkie aspekty…

Marcin Sierszyński · 7 grudnia 2011 · książka ·

Urszula Kozioł: „Fuga (1955-2010)”

Do księgarń trafiły wydane przez Biuro Literackie wiersze zebrane Urszuli Kozioł. W obszernym tomie Fuga (1955-2010) znalazły się utwory ze wszystkich opublikowanych dotychczas książek…

Marcin Sierszyński · 21 września 2011 · literatura ·

Vladimir Balla: „Świadek”

Autorzy, którzy starają się pisać coś innego niż komercyjne odpadki, fastfoodową literaturę, są automatycznie skazani na jakieś tam autsajderstwo - mówi Vladimir Balla. Do księgarń…

Marcin Sierszyński · 9 czerwca 2011 · literatura ·

W sobotę Biuro na Łowickiej

Latynoamerykanie: Gastón Baquero, Jorge Luis Borges, Ernesto Cardenal, Pablo Antonio Cuadra, Nicolás Guillén, Vicente Huidobro, Roberto Juarroz, José Ángel Leyva, Eduardo Lizalde, Pablo Neruda, …

Marszyński · 12 maja 2011 · literatura ·

Wbrew sobie. Rozmowy z Tadeuszem Różewiczem

Wbrew sobie. Rozmowy z Tadeuszem Różewiczem to pierwszy książkowy zbiór wywiadów i rozmów z przyjaciółmi twórcy Kartoteki . Premiera tego wyjątkowego tomu jest zwieńczeniem obchodów 90. …

Marcin Sierszyński · 24 listopada 2011 · literatura ·

Wernisaż Katarztny Włodkiewicz oraz koncert Coffee Break

Portretownia wernisaż Katarzyny Wołodkiewicz oraz koncert Coffee Break 27.11 (niedziela) godz.18:00 wstęp wolny! Wrocławski Klub Formaty ul. Samborska 3-5 www.wkformaty.pl Portretownia…

Marcin Sierszyński · 23 listopada 2011 · kultura ·

Wiersze i opowiadania Laury (Riding) Jackson w styczniu

12 stycznia nakładem Biura Literackiego ukażą się dwie książki Laury (Riding) Jackson Korona dla Hansa Andersena i Obroty cudów . Choć nie chciała być nazywana feministką, w swoim…

Marcin Sierszyński · 6 grudnia 2011 · literatura ·

Wiersze staroświeckiej młodej pani z Krakowa. Arcyselekcja

„Seans na dnie morza” miał być w zamyśle „przywróceniem” Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej do poważnej, wolnej od stereotypów lektury.

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska jaka jest, każdy widzi. Każdy czytał. A jeżeli nie czytał, to oznacza iż ma ten obowiązek dopiero przed sobą. I jeżeli słowo obowiązek kojarzy się z czymś …

Marcin Sierszyński · 22 lutego 2012 · książka · 2 komentarze

Witaj szkoło! Premiera „Podręcznika dla klasy pierwszej” Tomasza Piątka

1 września, w czwartek, o godz. 19.00 zapraszamy do Księgarni Krytyki Politycznej w CK Nowy Wspaniały Świat na premierę Podręcznika dla klasy pierwszej Tomasza Piątka. Pod hasłem Witaj…

Marcin Sierszyński · 1 września 2011 · literatura ·

Wpis do księgi gości Jacka Gutorowa

Nie ma wyraźnych granic, polityki grubej kreski czy linii demarkacyjnych, jest za to nieustanne przekraczanie Rubikonu, po którym nie ma powrotu do „epokowego”, wpatrzonego w kategorie historycznoliterackie poglądu na pisarstwo. Jest za to Zachwyt, który zawsze towarzyszy przy odczytywaniu wartych tego dzieł.
Marcin Sierszyński · 24 sierpnia 2011 · książka · 1 komentarz

Wywrotowa Spowiedź Kulturalna 2013 #1

Wywrotowa Spowiedź Kulturalna, czyli polecane przez redakcję dzieła literackie, muzyczne, filmowe i inne, których nie można przegapić wchodząc w nowy rok. Dziś z uczestnictwa w kulturze spowiada się Marcin Sierszyński.
Marcin Sierszyński · 31 grudnia 2013 · felieton ·

Z przewodnikiem po gmachu filozofii Brzozowskiego

Przeczytamy tu objaśnienia do Brzozowskiego filozofii pracy, stosunku do romantycznych koncepcji, o jego specyficznym katolicyzmie, roli kobiety w społeczeństwie, eseistycznych poczynaniach politycznych czy sądach nad inteligencją.
Marcin Sierszyński · 26 kwietnia 2012 · książka ·

Zakończył się 16. Port Wrocław

Tłumy na premierze Dorzecza Różewicza , zagraniczni goście, długie oklaski po czytaniach z udziałem krajowych autorów, ciepło przyjęte koncerty muzyków z Niemiec, Finlandii i Portugalii…

Marszyński · 11 kwietnia 2011 · koncert ·

Zapraszamy na warsztaty „Literatura i nowe media”

W piątek 18 listopada o godz. 18.00 w Tajnych Kompletach odbędą się otwarte warsztaty poświęcone literaturze hipertekstowej z okazji wydania elektronicznej książki Michaela Joyce`a…

Marcin Sierszyński · 14 listopada 2011 · spotkania poetyckie ·

Zmoknięty, głodny łowca i szukacz – wywiad z Justyną Krawiec, laureatką XVI OKP im. Jacka Bierezina

Mówiąc najkrócej, w nosie mam kobiecą lirykę wraz z jej cielesnością. Nie pisałam swoich tekstów patrząc na teksty innych kobiet i nie zastanawiałam się „jejku, jejku, czy to się wpisuje w kanon?”
Marszyński · 3 marca 2011 · literatura · 7 komentarzy

Łukasiewicz i Styczeń w listopadzie w Porcie

Gośćmi kolejnej odsłony Portu Literackiego po godzinach będą Jacek Łukasiewicz i Janusz Styczeń, autorzy premierowych książek - Stojąca na ruinie i Furia instynktu . Sekundować im będą…

Marcin Sierszyński · 3 listopada 2011 · spotkania poetyckie ·

„Dorzecze Różewicza” - książka i film w księgarniach

Nakładem Biura Literackiego ukazało się Dorzecze Różewicza , wyjątkowa antologia wierszy Tadeusza Różewicza, uzupełniona szkicami dwudziestu czterech poetów oraz filmem Artura Burszty i…

Marszyński · 6 kwietnia 2011 · książka ·

„Duchy dni” Dariusza Suski

W lutym przyszłego roku nakładem Biura Literackiego ukaże się tom Duchy dni , pierwsza od siedmiu lat książka z nowymi wierszami Dariusza Suski. Dariusz Suska, rocznik 1968, pochodzi ze…

Marcin Sierszyński · 17 listopada 2011 · literatura ·

„Dwie rozmowy”: Karpowicz - Falkiewicz - Miłobędzka

8 grudnia nakładem Biura Literackiego ukaże się książka Dwie rozmowy. Oak Park - Puszczykowo - Oak Park . Na zawartość tego wyjątkowego tomu złożą się dwa eseje: Tymoteusza Karpowicza i…

Marcin Sierszyński · 28 pazdziernika 2011 · literatura ·

„Dzieła zebrane” Tymoteusza Karpowicza

Jak to możliwe, że zmarły w 2005 roku Tymoteusz Karpowicz, ostatni poeta niemożliwy , marzyciel z czwartego wymiaru , pozostaje w cieniu innych Wielkich? Literacki i pozaliteracki świat mówi w …

Marcin Sierszyński · 20 pazdziernika 2011 · literatura ·



strony: « 1 2 3 4 5 6 »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca