Wywrota
Marcin Sierszyński

Marcin Sierszyński premium

34 Wrocław
131 artykułów 5 tekstów 6555 komentarzy
Opiekun sekcji poetyckiej od stycznia 2008 roku do czerwca 2010 roku, prozatorskiej od kwietnia do września 2011. Redaktor prowadzący serwisu od lipca 2013 do marca 2015. Redaktor projektu Nisza Krytycznoliteracka i recenzent literacki. Aktywista…
Zasłużeni dla serwisu

strony: « 1 2 3 4 5 6 »
alfabetycznie chronologicznie

Jacek Gutorow: „Księga zakładek”

Do księgarń trafiła Księga zakładek Jacka Gutorowa, kolejny tom w serii Biura Literackiego Szkice. Czasem nazywam te teksty pastorałkami, czasem, parafrazując Noblistę, widzeniami nad rzeką …

Marcin Sierszyński · 27 lipca 2011 · literatura ·

Jacek Łukasiewicz: „Stojąca na ruinie”

Nakładem Biura Literackiego ukazał się najnowszy tom poetycki Jacka Łukasiewicza - Stojąca na runie . To jest nowy Łukasiewicz - przechodzący przez 'dwie siekierki' 77 lat, szukający nowej…

Marcin Sierszyński · 9 listopada 2011 · literatura ·

Jane BOWLES: „Dwie poważne damy. W letnim domku”

Biuro Literackie prezentuje książkę Jane Bowles Dwie poważne damy. W letnim domku , na którą składają się dwa najważniejsze dzieła autorki. Zarówno jej biografia, jak i twórczość…

Marcin Sierszyński · 21 lutego 2012 · literatura ·

Janusz Styczeń: „Furia instynktu”

Do księgarń trafiła Furia instynktu , nowy, pierwszy wydany przez Biuro Literackie, tom poetycki Janusza Stycznia. Bogusław Kierc pisze: Styczeń daje nam książkę niezwykłą w swojej grozie…

Marcin Sierszyński · 15 listopada 2011 · literatura ·

Julia Fiedorczuk: „Biała Ofelia”

Do księgarń trafiła Biała Ofelia Julii Fiedorczuk. To pierwsza powieść i jednocześnie druga książka prozatorska poetki związanej z Biurem Literackim. Po ubiegłorocznej premierze zbioru…

Marszyński · 15 kwietnia 2011 · literatura · 1 komentarz

K a f k a e s k Balla i jego „Świadek”

Połączenie brutalności wydarzeń z komizmem sytuacji jest wizytówką Słowaka. I nie chodzi wcale o znalezienie jasnych stron w najgorszych nawet okolicznościach, a o ostrą ironię i ponury, nieraz wręcz kasandryczny nastrój.
Marcin Sierszyński · 27 lipca 2011 · książka · 1 komentarz

Kaja Malanowska ciągle w drodze

Kaja Malanowska wciąż jest na drodze poszukiwań. Sądzę, że kolejne książki będą już znacznie lepsze warsztatowo, a co za tym idzie – bardziej interesujące. Autorka ma wiele do powiedzenia i mam nadzieję, że będzie to udowadniać przy kolejnych publikacjach.
Marcin Sierszyński · 10 lipca 2011 · książka ·

Krystyna Miłobędzka: „12 wierszy w kolorze”

W marcu przyszłego roku nakładem Biura Literackiego ukaże się bardzo nietypowa publikacja Krystyny Miłobędzkiej, zwiastująca obchody 80-lecia poetki i szereg wydarzeń związanych z…

Marcin Sierszyński · 10 listopada 2011 · literatura ·

Książki Gutorowa i Stali w serii Szkice Biura Literackiego

Na początku czerwca ukażą się dwie nowe pozycje w serii Szkice: Księga zakładek Jacka Gutorowa oraz Niepojęte: Jest - pierwsza książka Mariana Stali w katalogu wrocławskiego Biura…

Marszyński · 23 kwietnia 2011 · literatura ·

Książki Łukasiewicza i Stycznia w Biurze i w Porcie

W listopadzie nakładem Biura Literackiego ukażą się tomy Stojąca na ruinie Jacka Łukasiewicza i Furia instynktu Janusza Stycznia. To kolejne w ostatnim czasie - po wrześniowej premierze Fugi…

Marcin Sierszyński · 25 sierpnia 2011 · literatura ·

Kwartalnik Historyczny nr 2 (2011) już w sprzedaży

Ukazał się nowy numer prestiżowego czasopisma: Kwartalnik Historyczny nr 2 (2011) vol. CXVIII format B5, s. 203-394 SPIS TREŚCI Przemysław Tyszka, Przemoc seksualna we wczesnośredniowiecznej…

Marcin Sierszyński · 2 września 2011 · literatura ·

Laureaci Silesiusa na początek Portu po godzinach

Rusza nowy sezon czytań. "Port Literacki po godzinach" zainauguruje spotkanie z laureatami Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Urszula Kozioł zaprezentuje tom "Fuga 1955-2010", a Bohdan…

Marcin Sierszyński · 8 września 2011 · literatura ·

Lech Wałęsa zgolił wąsy, nic już nie ma sensu. Rozmowa z Maciejem Tarankiem

Z Maciejem Tarankiem rozmawiał Marcin Sierszyński.

Marcin Sierszyński: Nie wiem, czy zgodziłbyś się ze mną, ale pierwsze skojarzenie jakie nasuwa się w związku z twoją poezją, to doświadczenie pokoleniowe. Piszesz: oglądałem pokemony,…

Marcin Sierszyński · 7 marca 2014 · nisza krytycznoliteracka · 1 komentarz

Leszek Brągiel i Taras Kompanichenko - Wędrówki po Ukrainie

Własną krainę magicznych opowieści z „Wędrówek po Ukrainie”, już 4 czerwca w Klubie Pod Kolumnami, zaprezentuje podróżnik, poeta i filozof, Leszek Brągiel.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie niezwykła oprawa muzyczna w wykonaniu legendarnego ukraińskiego barda Tarasa Kompanichenko. Gości Klubu Pod Kolumnami tego dnia czeka wieczór pełen wrażeń.…

Marszyński · 24 maja 2011 · muzyka ·

Liryczna rzeka i jej dopływy. „Dorzecze Różewicza” czułym okiem poetów

Wybór współtwórców tomu wydaje się nieprzypadkowy: każdy z nich ma co innego do zaoferowania czytelnikowi.

Zacznę od cytatu: Kto wie, być może doszliśmy do miejsca, w którym najlepiej byłoby unieważnić wszystko, co napisano o poecie? Zamiast pisać o Różewiczu, o tym, co i ile wyczytaliśmy z…

Marszyński · 17 kwietnia 2011 · literatura · 1 komentarz

Magazyn „Książki” - dodatkowe egzemplarze w sprzedaży

Od ubiegłego tygodnia w sprzedaży dostępne są dodatkowe egzemplarze wydania Książki. Magazyn do czytania . Agora zdecydowała się na dodruk 15 tys. egz. magazynu, odpowiadając w ten sposób…

Marcin Sierszyński · 30 czerwca 2011 · literatura ·

Marcin Sendecki: „Farsz”

Nakładem Biura Literackiego ukazał się Farsz , nowy tom wierszy Marcina Sendeckiego. Czytałem ostatnio sporo Karpińskiego, Słowackiego, Iwaszkiewicza - mówi Sendecki. - To są rzeczy…

Marcin Sierszyński · 1 grudnia 2011 · literatura ·

Marian Stala: „Niepojęte: Jest”

Do księgarń trafił zbiór szkiców Mariana Stali Niepojęte: Jest . Książka, mimo swej fragmentaryczności, krąży wokół moich trwałych poetyckich fascynacji oraz nowych i nowszych…

Marcin Sierszyński · 29 czerwca 2011 · literatura ·

Matka Boska Odlotowa

Podobnie do Amerykanów, którzy przy pomocy programów do edycji fotografii wklejają Gwiazdę Śmierci przy zdjęciu dwóch wież World Trade Center, zaczynamy przejmować inny dyskurs opowiadania o katastrofie.
Marcin Sierszyński · 14 września 2011 · teatr · 2 komentarze

Mężczyzna w domu, kobieta w pracy

Ojciec na tacierzyńskim (de facto rezygnujący z pracy) był brany jak egzotyczny okaz, jak konik morski właśnie – ciekawy, zabawny, ale właściwie jakby nie z tego świata.

W polskim języku prawniczym termin urlop tacierzyński nie istnieje. Jest jedynie częścią urlopu macierzyńskiego. Kariera tego słowa spowodowana została jego nawiązaniem do znanego i…

Marcin Sierszyński · 31 marca 2012 · książka · 4 komentarze

Mieczysława Orskiego nihil novi sub sole

Im więcej czasu dzieli nas od Okrągłego Stołu, tym częściej rozglądamy się za literaturą rozliczeniową nie będącą felietonem czy reportażem.

Niewiele jest w Polsce osób, które równie wiele uwagi poświęcałyby krajowej prozie, jak Mieczysław Orski. Od ponad trzydziestu pięciu lat pisze o naszych autorach, o rynku wydawniczym i tym, …

Marszyński · 24 kwietnia 2011 · książka · 1 komentarz

Miłosz spojrzał w lustro

„Prawicowa heca w późnych latach trzydziestych tak mnie brzydziła, że przez pewien czas nazwisko Brzozowskiego, jako że nabrało barw prawicowo-katolickiego totalizmu, gotów byłem odpisać na straty.” - wyznał Miłosz.
Marcin Sierszyński · 31 sierpnia 2012 · książka ·

Nagroda Literacka Gdynia - Nominacje 2011

Kapituła Nagrody Literackiej Gdynia już po raz szósty obraduje pod przewodnictwem prof. Piotra Śliwińskiego. Efektem Jej prac jest lista nominacji w trzech kategoriach: poezja, proza oraz…

Marszyński · 12 maja 2011 · literatura ·

Najnowsza, wakacyjna „Stolica” już w kioskach!

KRONIKA MIASTA 4 Kulturalny spacer po Trakcie Królewskim Tego lata na Krakowskim Przedmieściu można spotkać przechadzającą się Klio muzę historii. A to za sprawą licznych wystaw. Główna…

Marcin Sierszyński · 22 lipca 2011 · literatura ·

Nakręć wiersz Krystyny Miłobędzkiej

Już po raz piąty festiwalowi Port Literacki towarzyszyć będzie konkurs "Nakręć wiersz". Od 2008 roku filmowcy z kraju i zagranicy podejmują się zrealizowania etiud filmowych ilustrujących…

Marcin Sierszyński · 13 września 2011 · literatura ·



strony: « 1 2 3 4 5 6 »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca