Sztuka

Finisaż Stadionu X-lecia w odcinkach. Odcinek 4.

RADIO STADION NADAJE - międzynarodowa rozgłośnia na weekend we wszystkich językach stadionu

niedziela, 27 kwietnia 2008 w godzinach 9.00-16.00

Jarmark Europa / błonia Stadionu X-leciawejście od Ronda Waszyngtona,

wstęp wolny / na miejscu leżaki

 

Na targowisku na Stadionie X-lecia i okolicznych Błoniach funkcjonuje lokalny radiowęzeł, który emituje reklamy lub informacje o godzinach funkcjonowania stanowisk i innych sprawach organizacyjnych. Projekt Radio Stadion Nadaje przekształci lokalny radiowęzeł w weekendowe radio, do którego audycje będą proponowane przez międzynarodową społeczność kupców w ich językach. Projekt zainspirowany jest pracą duńskiego artysty Jensa HAANINGA, w której artysta na placu centralnym w Oslo emitował przez głośniki żarty po turecku. Naturalnie rozumiała je tylko ta mniejszość. Instalacja zawieszała na chwilę moc władczą języka urzędowego wydobywając tych „niewidzialnych."

 

Projekt RADIO STADION NADAJE wykorzystuje jeden z najpowszechniejszych środków komunikacji tworząc partycypacyjną przestrzeń akustyczną, w której zacierają się terytorialne, tożsamościowe i symboliczne podziały. Ideą przewodnią tymczasowego radia będzie nie-polski charakter komunikatów i niezrozumienie treści nadawanych w wielu językach (komentarze sportowe po wietnamsku, manifesty polityczne po arabsku, wiadomości po rosyjsku i in.). Odwołując się do strategii „radio art" projekt ma na celu stworzenie społeczności nadawców i słuchaczy, którzy trochę niezauważenie przez ostatnie lata urozmaicili krajobraz homogenicznego, postkomunistycznego miasta.

 

Gośćmi specjalnymi będą Pit Schultz i Diana McCarthy z berlińskiego backyardradio. Jednej z najciekawszych na świecie niezależnych rozgłośni, która zabiera radio z wież transmisyjnych i koncernów medialnych lansując powrót do lokalnych, sąsiedzkich, dzielnicowych nadajników. Podczas RADIO STADION NADAJE Backyardradio przygotuje godzinną audycję związaną z Haus der Kulturen der Welt (Domem Kultur Świata), gdzie się obecnie mieści.

 

Autorzy projektu: Jacek Skolimowski, Adam Witkowski

 

Kuratorka Finisażu Stadion X-lecia: Joanna Warsza

 

Koordynacja: Zuza Sikorska

 

Patronat honorowy: Ministerstwo Sportu i Turystyki

Organizatorzy: Fundacja Bęc Zmiana, Fundacja Laury Palmer 

Partnerzy: Centralny Ośrodek Sportu, CDH Stadion, Kontynent Warszawa, Goethe Institut, SWPS, mamastudio, Fundacja Forum Niezależności, Fundacja dla wolności

Projekt dofinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa

www.stadion-x.pl, www.bec.art.pl, www.laura-palmer.pl

 

Radio Stadion Nadaje - biogramy twórców   Jacek Skolimowski
*1980, dziennikarz i twórca radiowy, dj klubowy. Studiował japonistykę, prowadził własny program w polskiej stacji alternatywnej Radiostacja poświęcony nowym nurtom w muzyce; we współpracy z Warszawską Jesienią prowadził w Radiu Jazz audycję o muzyce współczesnej; pracował jako freelancer dla polskich magazynów „Przekrój", „Aktivist", „Fluid", „Glissando"; obecnie związany z redakcją „Dziennika", współautor książek „warsaw-en mouvement" oraz „warszawa - w poszukiwaniu centrum", w której najważniejsi warszawscy artyści mówią o swoim mieście. Współtwórca projektów z pogranicza sztuki i radio art jak Radio Copernikus i Radio Symulator.  

 

Adam Witkowski *1978, artysta interdyscyplinarny. Z pochodzenia Kurd. W latach 1998 - 2004 studiował  w  Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku Zajmuje się malarstwem, instalacją, wideo, dźwiękiem i jak sam mówi "jeszcze mnóstwem innych rzeczy". W roku 2005 był producentem Radio Copernicus a od roku 2006 jest współtwórcą Radio Simulator, współorganizował pierwszą edycję festiwalu THEONEMINUTES. Wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. 
Wybrane wystawy indywidualne: 2000 "SOJA", z Adamem Chylińskim, ASP Gdańsk; 2005 "W KÓŁKO", Galeria AT, Poznań; 2005 "To wszystko mi sie wydaje" z Anią Witkowską, Baszta Czarownic, Słupsk; 2006 "pierwszy, jedyny, najlepszy" z Anią Witkowską, Galeria OKNA, CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa; 2007 "zine", Klosz.Art, Gdańsk; 2007 "NAJWIĘKSZA SEKTA", Galeria 238x504, Gdynia. www.adamwitkowski.com   *

 

Joanna Warsza *1976. Autorka i kuratorka akcji na pograniczu życia codziennego, teatru, i sztuki partycypacyjnej. Skończyła Wiedzę o Teatrze na warszawskiej Akademii Teatralnej. Studiowała także na wydziale tańca Uniwersytetu Paryż 8. Prowadziła cykl działań interdyscyplinarnych AKCJE w TR Warszawa 2005/06; wspólnie z Galerią Raster organizowała przeglądy tańca współczesnego (Taniec w Willi, 2006 i Nowy Teatr z Paryża - dla publiczności nieteatralnej, 2007). Jest współautorką (z Anną Gajewską i Ngo Van Tuong) projektu „Podróż do Azji-spacer akustyczny po Stadionie X-lecia", nagrodzonego przez Co jest Grane? Wdechą za najciekawsze wydarzenie kulturalne w Warszawie w 2006 roku. W 2007 założyła Fundację Laury Palmer, która proponuje działania performatywne: m.in. „Wirtualne Muzeum - oprowadzanie po niewidzialnej wystawie" (razem z Beatem Guggerem i Rudi Steinerem), „Wycieczki do mieszkańców Broku", „Wizję lokalną w BW Bank w Stuttgarcie." , „Indianie Manhattanu" w Galerii Manhattan w Łodzi i in.  

 

Koleje odcinki:

Odcinek 4 : Radio Stadion Nadaje. 27.04.2008

Odcinek 5. :Annas Kollectiv (Zurych) - nocny spektakl „Palowanie", 31.05.2008

Odcinek 6: Teatr SchauplatzInternational, Akcja specjalna z emigrantami

 

www.stadion-x.pl

od: 27 kwietnia 2008, 09:00
do: 27 kwietnia 2008, 16:00 Jarmark Europa / błonia Stadionu X-lecia

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 22 kwietnia 2008 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca