Muzyka

Koncert Rachoń/ Szabas / Dziedzic - Piekielnie atrakcyjne wydarzenie muzyczne w Kalamburze!

Już w czwartek 23 maja 2024 będzie miało miejsce niezwykle atrakcyjne wydarzenie muzyczne we wrocławskim Kalamburze, przy ulicy Kuźniczej. Pasjonaci awangardowego free-jazzu będą mieli szansę przeżyć coś zupełnie ekstraordynaryjnego. Tym razem bowiem, w jednej z najciekawszych kawiarni artystycznych w Polsce, zagrają – po raz pierwszy w tym składzie: Piotr Rachoń (instrumenty klawiszowe), Adam Szabas Kowalewski (kontrabas) i Krzysztof Dziedzic (perkusja).

 

Już same nazwiska tych znanych w Polsce i na świecie muzyków gwarantują najwyższą artystyczną jakość koncertu. Śmiem jednak twierdzić, że nie o splendor nazwisk i blichtr środowiskowej sławy w tym zdarzeniu chodzi. Raczej o to, czego trudno być świadkiem, a jeszcze trudniej uczestnikiem: o autentyczność scenicznego spotkania niezwykłych muzyków, przy jednoczesnej eksplozji ich twórczej energii i warsztatowego majstersztyku.

 

W moim przeświadczeniu muzyka jazzowa nie jest po prostu grana na scenie, jest raczej wydobywana z jakichś kosmicznych źródeł, do których dostęp mają tylko nieliczne duchy. Tacy artyści jak Rachoń, Kowalewski i Dziedzic po latach praktyki i artystycznych poszukiwań zyskują ten szczególny dostęp, a w nas – słuchaczach potrafią otworzyć pokłady wrażliwości i jakości przeżywania, których sami nie bylibyśmy w stanie doświadczyć.

 

Każdy z tych muzyków jest dla mnie arcyciekawą postacią, przyjrzyjmy się im bliżej:

 

Krzysztof Dziedzic perkusista-wojownik: kiedy zaczyna grać, od pierwszych dźwięków jest jasne, że to Dziedzic. Jeden z najbieglejszych, najbardziej kreatywnych i temperamentnych drummerów polskiej sceny muzycznej. Potrafi świetnie współpracować i słuchać, a z każdej pomyłki lub kiksu uczynić inspirację do wydobycia kolejnego motywu i podbicia finezyjnej frazy. Współpracował i nagrywał z najwybitniejszymi polskimi i zagranicznymi muzykami, jak: Tomasz Szukalski, Janusz Muniak, Adam Pierończyk, Piotr Wojtasik, Henryk Miśkiewicz, Jarosław Śmietana, Wojciech Karolak, Michel Donato, David Murray, Steve Logan, Nigel Kennedy, John Lord czy Richardo Galliano.

 

Adam Szabas Kowalewski eksplorator i mentor: kontrabasista, basista, kompozytor wykładający w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. W swojej karierze współpracował z najpoważniejszymi figurami polskiej sceny muzycznej. Byli to: Tomasz Szukalski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Stańko, Leszek Możdżer, Piotr Wojtasik, Adam Pierończyk, Jarosław Śmietana, czy Janusz Muniak. Współpracując z Nigelem Kennedym koncertował w największych salach całej Europy i świata. Do jego dorobku artystycznego zaliczyć też trzeba kolaboracje ze światowymi gwiazdami, jak: Bennie Maupin, Eddie Henderson, Gary Bartz, John Abercrombie, Jeff Beck, John Purcell, Kevin Mahogany, Ed Cherry, Robym Lakatos. Jest liderem własnych projektów – Szabas Trio oraz Szabas Quartet; występuje także regularnie z innym muzykami jazzowymi, m.in. Piotrem Baronem, Pawłem Kaczmarczykiem, Piotrem Schmidtem.

 

Piotr Rachońszaman fortepianu – jeden z najciekawszych i najbardziej rozpoznawalnych, awangardowych pianistów jazzowych w Polsce. Artysta i człowiek o nieskończonym potencjale. Kompozytor i improwizator, współtwórca kilkunastu składów muzycznych. W 2005 r. Wydał solowy album Biały wiodący wiatr; w 2018 płytę Free z Jorgosem Skoliasem. Z zespołem Jazz Blaster, Rachoń wydał zaaranżowane przez siebie covery Depeche Mode w 2017, a w 2019 drugi album pt. Night out. Z kolektywem The Lions wystąpił w finale Must Be the Music, współtworzył projekt Pulsarus i Orkiestra Avatar. Jest liderem Piotr Rachoń Quartet, z którym w 2021 wydał płytę Amazonia. Jego muzyka to połączenie pełnych pasji i odwagi improwizacji; ryzykownych, acz finezyjnych eksploracji dźwiękowych, naturalnej magii i medytacyjnego flow inspiracji etnicznych, a także reinterpretacji klasycznych kompozycji.

 

Swego czasu napisałem o muzyce Piotra Rachonia, że – jeśli się w nią dobrze wsłuchamy, mamy szansę usłyszeć w niej głos Tego, który nastraja wszystkie głosy... Po wielu latach naszej przyjaźni nie zmieniam zdania, a utwierdzam się w przekonaniu, że ten wyjątkowy artysta i człowiek posiada autentyczny dostęp do źródeł.

 

Po występie trio Rachoń / Szabas / Dziedzic spodziewam się piekielnie mocnego wydarzenia muzycznego, w efekcie którego zagłada kamienicy przy Kuźniczej 29 nie byłaby niczym zaskakującym.

 

 

Paweł Kaczorowski

Koncert niebiletowany!

Grafika: Organizatorzy.

 

Zobacz też: 

Otwartość to ryzyko. O jazzowych eksploracjach i koncercie Piotr Rachoń Quartet

 

Art Cafe Pod Kalamburem

 

23 maja 2024, 21:30 Kuźnicza 29A, Art Cafe Pod Kalamburem/ Kalambur
Wrocław

Patronat medialny:
Wywrota


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 15 maja 2024 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca