Sztuka

MAKING IT POP! - wystawa Baśki Wesołowskiej w CK AGORA

Wystawa "Making it POP!" jest zamknięciem pewnego etapu  w twórczości Baśki Wesołowskiej. Okresu, kiedy  jej prace są ściśle związane z fascynacją kulturą popularną. Czerpiąc z jej dorobku, artystka przetwarza współczesne emblematy kultury oraz łączy je fotografią i klasycznymi dziełami sztuki. Tworzy w ten sposób malarskie kolaże. Forma ta najpełniej pozwala opowiadać jej o tym, co interesuje artystkę najbardziej - o pamięci, przemijaniu. Zarówno prace malarskie jak i wykonane obiekty stanowią próbę opowiedzenia zapomnianych historii, przywrócenia ich do ludzkiej świadomości przez użycie języka współczesnej kultury.

Wystawa "Making it POP!" to wysłanie widza w podróż do osobliwych światów, gdzie na równych prawach egzystują bohaterowie komiksów, przedmioty codziennego użytku oraz Mistrzowie Malarstwa.

Koncepcja wystawy zakłada dostosowanie przestrzeni ekspozycyjnej galerii CK Agora do charakteru wystawy, która w swoim założeniu w sposób bezpośredni odnosi się estetyki pop-art’u.  Oprócz malarskich kolaży usytuowanych na ścianach, w przestrzeni rozmieszczone zostaną piramidki zbudowane ze zdobionych serigrafią pudeł. Na ich szczycie znajdą się makiety scenograficzne. Dodatkowo, specjalnie na cel wystawy, wykonane zostaną pop art’owe  autoportrety artystki, które w wyraźny sposób nawiązują do prac Warhola.
Całość – pomimo swej przewrotności – mówi o stosunkowo poważnych zagadnieniach. Przemijanie, odchodzenie, umieranie, procesy te odwiecznie towarzyszą ludzkości. Stanowią one nierozłączny element naszej egzystencji. Pragnienie przetrwania w pamięci potomnych wpisane jest w naszą naturę. Robienie zdjęć, pisanie dzienników, odwiedzanie grobów zmarłych; przytoczone zachowania dowodzą tej tezy. Jak sama mówi: Pamięć według mnie wpisana jest w nasze dziedzictwo, w naszą tożsamość. Wobec tego upatruję wartość w zachowywaniu pamięci. Stąd też w moich obrazach i grafikach poszukuję sposobu na uzewnętrznienie zapomnianych historii. Zarówno grafiki, jak i obrazy stanowią próbę ich ożywienia, przywrócenia do ludzkiej świadomości. Tworząc, rozpatruję problem fundamentalnych wartości: pamięci, dorobku kulturowego, czy dziedzictwa historycznego funkcjonującego we współczesnym świecie. Moje prace stanowią malarską kontaminację różnorodnych środków artystycznych z dziedziny malarstwa, grafiki, komiksu i graffiti. Sądzę, że dopiero zestawienie odmiennych środków wyrazu może oddać całokształt usłyszanych historii. Mnogość narracji oraz różnorodność aspektów w podejmowanych tematach sprawia, że najbardziej adekwatną formą ekspresji staje się kolaż. Niejednokrotnie tworzy on barwną mozaikę różnorodnych światów, gdzie na równych prawach funkcjonują postacie historyczne z postaciami z kreskówek, a ikony kultury masowej przeplatają się z dziełami klasycznego malarstwa. Kompozycje prac natomiast niejednokrotnie stłoczone, chaotyczne odsyłają nas do sposobu percepcji naszej rzeczywistości.Baśka Wesołowska (ur. 1989 r.). W 2011 roku obroniła dyplom licencjacki w pracowni sitodruku u prof. Waldemara Węgrzyna. Obecnie studentka II roku studiów magisterskich na wydziale Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.


-udział w wystawie "Obrazy pod napięciem", Czeladź, 2010
-udział w wystawie malarstwa studentów z pracowni prof. Ireneusza Walczaka, Czeladź, 2011
-udział w wystawie malarstwa "Sezon Ogórkowy", Katowice, 2011
-udział w wystawie scenografii "Dwa Światy", Katowice 2011
-udział w "sSafka Art Festival", Katowice 2011
-wystawa indywidualna "doSZTUKOwywanie", Katowice, 2012

 

Kurator: Kama Wróbel
kama.wrobel@ckagora.pl

Blog Galerii CK AGORA
http://agoragalleryblog.wordpress.com/

http://agorhttp://agoragalleryblog.wordpress.com/2012/10/14/making-it-pop-baska-wesolowska-09-11-30-11-2012/

 

od: 9 listopada 2012
do: 30 listopada 2012 Centrum Kultury AGORA ul. Serbska 5a 51-111 Wrocław

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 12 listopada 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca