Wywrota
Redakcja

Redakcja

26 z Internetu
7911 artykułów 1719 tekstów 70 komentarzy
Wywrota.pl to interdyscyplinarny serwis społecznościowy zajmujący się kulturą. Jest jednym z pierwszych portali kulturalnych w polskim Internecie – działa od 1998 roku. W tym czasie otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in.: Papierowy Ekran…

strony: « ... 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... »
alfabetycznie chronologicznie

Komentuj i wygrywaj nagrody

Na Wywrocie rusza nowy cykl konkursów dla osób, które aktywnie uczestniczą w życiu naszego portalu. Do dzieła, Wywrotowcy!

Drodzy Użytkownicy i Czytelnicy Wywroty, Redakcja Portalu Wywrota.pl ma przyjemność ogłosić pierwszą odsłonę z serii konkursów dla komentatorów prac Wywrotowców. Tym razem będziemy się…

Redakcja · 20 stycznia 2013 · sprawy organizacyjne ·

Niespodzianka

Redakcja Portalu Wywrota.pl serdecznie dziękuje użytkownikom. Dobrze, że jesteście! Dla najaktywniejszych przygotowaliśmy niespodzianki. Jest też i konkurs!

Drodzy Wywrotowcy, Dziękujemy za to, że jesteście z nami duchem, oczami czy słowem. Prowadzimy ten wózek dla Was wszystkich i dla każdego z osobna, dlatego też miło spojrzeć w statystyki i…

Redakcja · 13 stycznia 2013 · sprawy organizacyjne · 9 komentarzy

Christer Mjåset

Lekarze, trochę jak politycy, decydują w zamkniętych pokojach o tym, co się z nami stanie – rozmowa z norweskim pisarzem i neurochirurgiem, autorem właśnie wydanej w Polsce powieści kryminalnej ,,Lekarz, który wiedział za dużo”
Redakcja · 27 grudnia 2012 · literatura ·

Labirynt smoka

„Jeśli tak łatwo jest spełnić marzenia, czemu świat zamieszkuje tylu sfrustrowanych, nieszczęśliwych ludzi?" – Praca nagrodzona w Paskudnym konkursie na smocze miniatury prozatorskie.

Smocza sadzawka była znana w całym księstwie. Przynajmniej z opowieści. I jak świat długi i szeroki, kolejne pokolenia dzieci wychowywanych przez matule, mamki i niańki poznawały historię…

Redakcja · 27 grudnia 2012 · literatura ·

Jak Skarbnik pokonał smoka

Opowiadanie o tym, co czai się w czeluściach kopalni. Praca nagrodzona w Paskudnym konkursie na smocze miniatury prozatorskie.

Dawno, dawno temu, kiedy wasi pradziadowie chodzili jeszcze w krótkich spodenkach, a w kopalniach do ciągnięcia wagoników z węglem używano koni, żył sobie na Śląsku młody górnik o…

Redakcja · 21 grudnia 2012 · literatura · 4 komentarze

Paskudne wyniki

Paskudny konkurs na smocze miniatury prozatorskie już dawno dobiegł końca. Zatem wielka pora poznać zwycięzców!

Drodzy Wywrotowcy oraz Czytelnicy Wywroty! Ani za górami, ani za lasami, lecz na Portalu Wywrota.pl mam przyjemność ogłosić zwycięzców Paskudnego konkursu na smocze miniatury prozatorskie.…

Redakcja · 18 grudnia 2012 · literatura ·

Walka ze sztuką

Nastąpiła epoka dyktatury wielkich stolic. „Miasta pijacze", wysunąwszy drapieżne swe macki we wszystkie strony, jęły wysysać z najdalszych kraju okolic nie tylko bogactwa mineralne, lecz i siły duchowe.
Zenon Przesmycki · 17 grudnia 2012 · literatura ·

Ja tu zostaję

Im dalej w głąb albumu, tym bardziej imponuje mi wciąż wysoki poziom i dobra dramaturgia płyty, bez wpadek w postaci nijakich piosenek.

Długo przyszło nam czekać, aby na polskim rynku muzycznym ukazała się płyta o dużym potencjale komercyjnym, a zarazem niebanalna i atrakcyjna od strony muzycznej, jak i tekstowej. Łukaszowi…

Redakcja · 14 grudnia 2012 · album muzyczny ·

Doceńcie puzonistów!

Rozmowa z Karoliną Brodniewicz – puzonistką i kompozytorką

Piękne kobiety-artystki kojarzone są zazwyczaj z instrumentami o zmysłowym brzmieniu. Tymczasem w Twoim przypadku mam spory kontrast, gdyż zamiast delikatnie muskać klawisze fortepianu czy…

Redakcja · 12 grudnia 2012 · muzyka · 2 komentarze

Z rozmyślań o poezji

Nietzsche – o ile sobie przypominam – w jednym ze swoich utworów wygłasza taki aforyzm: „Cokolwiek się powie o kobiecie – jest prawdą”. Możemy odmienić i odwrócić to zdanie: „Cokolwiek się powie o poezji, jest błędem”.
Bolesław Leśmian · 9 grudnia 2012 · literatura ·

Myśliwiecka

Kabarety, programy radiowe... album muzyczny? O najnowszym tworze Artura Andrusa.

O tym, że Artur Andrus to postać niezwykle zasłużona dla polskiej sceny kabaretowej, nikogo nie trzeba uświadamiać. Autor licznych skeczy i monologów, tekściarz, a także dziennikarz od…

Redakcja · 4 grudnia 2012 · muzyka · 1 komentarz

Rytm jako światopogląd

Bolesław Leśmian to nie tylko poeta, tworzący przepiękne, obrazowe wiersze czy magiczne baśnie. I nie tylko pomysłodawca specyficznych neologizmów. To również filozof i teoretyk. Zapraszamy do przeczytania jego tekstu z 1910 roku.
Bolesław Leśmian · 25 listopada 2012 · literatura ·

II Rymoliryktando w rozmiarze King

24 listopada, w łódzkiej Wytwórni odbyła się II edycja Rymoliryktanda autorstwa Łukasza L.U.Ca Rostkowskiego, organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Nagrodę Rymoliryklaura i 10 000 zł zdobył Michał Gniazdowski.
Redakcja · 25 listopada 2012 · literatura ·

Wspólne dobro: muzykowanie

Rozmowa z członkami zespołu Fun Fire założonego w 2008 roku w Bochni.

Zespół Fun Fire działa już od blisko 5 lat, czy pamiętacie jeszcze ten moment, kiedy zadecydowaliście, że chcecie razem tworzyć muzykę pod tym szyldem? Czy każdy z Was od początku…

Redakcja · 23 listopada 2012 · muzyka ·

Czarno-biała siła Tarkowskiego

Film Andriej Rublow Tarkowskiego jest jednym z tych filmów, które miłośnicy kina rosyjskiego są zobowiązani obejrzeć. Nie dlatego, że krytycy uznają Tarkowskiego za mistrza, nie dlatego…

Redakcja · 22 listopada 2012 · kino ·

Sinister – ciekawość jest silniejsza niż strach!

To krótkie zdanie trafnie opisuje nowy horror twórców „Paranormal Activity” i „Egzorcyzmów Emily Rose”. Tematem tego filmu jest lęk i jego różne oblicza. Reżyser bardzo poważnie potraktował swoje zadanie, jakim jest straszenie ludzi i nakręcił naprawdę przerażający film!
Redakcja · 20 listopada 2012 · kino ·

1. Portfolio Artystów Wywroty

Ekspozycja prac reprezentatywnych autorów Wywroty, chętnych do współpracy z wydawnictwami literackimi i muzycznymi, a także z agencjami reklamowymi.

RAFAŁ BABCZYŃSKI (RDZA) SKĄD: Szczecin FORMA: fotografia, fotomontaż KONTAKT: rafibe@o2.pl PROFIL NA WYWROCIE: http://www.wywrota.pl/ludzie/rdza DOROBEK: WYSTAWY Wystawy zbiorowe: Szczecin,…

Redakcja · 20 listopada 2012 · sztuka ·

Zakończyła się druga edycja VoicEncounters

Dwa dni wypełnione warsztatami, panelami dyskusyjnymi oraz pokazami zakończył niezwykły koncert muzyki ormiańskiej w kościele św. Antoniego z Padwy. Kolejna edycja VoicEncounters już w maju.

Miniony weekend oprócz marszów z okazji Święta Niepodległości upłynął pod znakiem spotkań i rozmów na temat historii i kultury ormiańskiej. 10 i 11 listopada w Instytucie im. Jerzego…

Redakcja · 13 listopada 2012 · sztuka ·

To nie jest krzesło, to ożywiona figura antropomorficzna

Wywiad z Marcinem Bartnikowskim, założycielem ,,Malabar Hotel", który pokaże w trakcie Festiwalu Lalka Też Człowiek spektakl ,,Głośniej!".

Marcin Bartnikowski: Jeśli gdzieś jest ciepło i wygodnie, to zaczyna gnieździć się pleśń. O teatrze lalkarskim w Polsce, festiwalu Lalka Też Człowiek i najnowszym spektaklu Każdy środek…

Redakcja · 8 listopada 2012 · teatr ·

Gen ryzyka

O książce przedstawiającej portret naczelnego „Tygodnika Powszechnego”, Jerzego Turowicza.

Pierwszy raz usłyszałam o Jerzym Turowiczu chyba w podstawówce. Od rodziców albo w telewizji. W liceum już na pewno wiedziałam, kto zacz, bo nauczyciel języka polskiego był miłośnikiem…

Redakcja · 30 pazdziernika 2012 · literatura ·

„Brzydka z klejnotami" – Laurie Anderson o języku

W „Języku Przyszłości" Anderson zdaje się zastanawiać, dokąd my jako ludzka cywilizacja zmierzamy ze sobą, naszym językiem, ekspresją.

Kiedy czytam notkę biograficzną autorki Języka przyszłości, w oczy rzuca mi się duża liczba rzeczowników określających dziedziny, w jakich Laurie Anderson się spełnia jest piosenkarką,…

Radosław Kolago · 26 pazdziernika 2012 · literatura · 1 komentarz

Agent 007 Jej Królewskiej Mości nie był pierwszym Bondem na ekranach kin

Miłość, śmierć i wielka filmowa małpa

Na ekrany kin na całym świecie wchodzi ,,Skyfall - kolejny ,,Bond , który pewnie znowu okaże się doskonałym popisem aktorskim (i kaskaderskim) Daniela Craig a jako superagenta Jej Królewskiej …

Redakcja · 24 pazdziernika 2012 · kino · 1 komentarz

Śniła mi się woda płynąca pod górę

,,Jawa, sen i wspomnienia – wszystko to, przywołane z niesamowitą wyrazistością, splątane w jeden węzeł, tworzy rodzaj wielowątkowej powieści o sobie samym" – pisze we wstępie Tadeusz Sobolewski.
Anna Wyrwik · 24 pazdziernika 2012 · literatura ·

Paskudny konkurs na smocze miniatury

,,Za górami, za lasami, w niedostępnej krainie król srogi córę swą nadobną w brylantowej wieży z kości słoniowej uwięzić kazał. (...) Tyle można przeczytać w oficjalnych kronikach, ale wiemy przecież, kto płaci kronikarzom..."
Redakcja · 5 listopada 2012 · konkurs literacki · 2 komentarze

Polska premiera „Mauzera”

Realcja z ostatniego pokazu spektaklu „Mauzer” wg Heinera Müllera w reżyserii Theodorosa Terzopoulosa w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Świat miejscem prawdy”.

W niedużej sali 36 świadków-widzów uczestniczy w sądzie nad trzema rewolucjonistami. Na przeciwległych końcach siedzą sędziowie, rozliczający szczegółowo zdrajców. Ci z kolei, wierni…

Redakcja · 21 pazdziernika 2012 · teatr ·



strony: « ... 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca