Wywrota
Marcin Sierszyński

Marcin Sierszyński premium

34 Wrocław
131 artykułów 5 tekstów 6555 komentarzy
Opiekun sekcji poetyckiej od stycznia 2008 roku do czerwca 2010 roku, prozatorskiej od kwietnia do września 2011. Redaktor prowadzący serwisu od lipca 2013 do marca 2015. Redaktor projektu Nisza Krytycznoliteracka i recenzent literacki. Aktywista…
Zasłużeni dla serwisu

strony: 1 2 3 »
alfabetycznie chronologicznie

3/10, 5/10, 10/10, 0/10?

Projekt Połowów literackich zawsze kończył się, w moim odczuciu, nie wyłowieniem „najlepszych” poetów i poetek przed debiutem książkowym, ponieważ jest to zdradziecki i niepewny termin, ile prezentacją tych najlepiej zapowiadających się.
Marcin Sierszyński · 29 kwietnia 2012 · książka ·

Bardzo intymny rytuał przejścia

Rozmowa z Patrycją Beatą Klary, autorką książki poetyckiej „Zabawa w chowanego”.

Marcin Sierszyński: Podczas naszej rozmowy na temat Zabawy w chowanego trudno nie będzie odwoływać się co jakiś czas do postaci Jana Kochanowskiego i jego Trenów, największego osiągnięcia…

Marcin Sierszyński · 28 lutego 2012 · nisza krytycznoliteracka ·

Bardzo trudny las do zrozumienia

Urodzony w 1921 roku w Zielonej koło Wilna, mieszkający i studiujący we Wrocławiu, następie żyjący na emigracji w Oak Parku w USA, Karpowicz zostawił trwały ślad w pamięci i twórczości jemu współczesnych, a także późniejszych pisarzach.
Marcin Sierszyński · 27 stycznia 2012 · książka ·

Cierpliwość i poszanowanie dla „Korony...”

Julia Fiedorczuk, tłumaczka „Korony dla Hansa Andersena”, książki Laury (Riding) Jackson, uważa że warto podjąć czytelniczy wysiłek, ponieważ „nagrodą jest mądrość”.

Brak puent, liczne dygresje, przydługie wstawki o warsztacie pisarskim, brak wyraźnej linii fabularnej, wiele wyliczeń i powtórzeń, aż w końcu trudność w odbiorze. Wszystko to, co dla…

Marcin Sierszyński · 15 lutego 2012 · książka · 1 komentarz

Co ma Ruhnama do Mein Kampf? O etyce kapitalizmu na przykładzie Turkmenistanu

Turkmenistan to „poligon doświadczalny” ciągle rozwijającego się autorytarnego kapitalizmu. (...) Niestety, za kapitalizmem nie przyszła demokracja, które to wielu uczonym (m.in. Fukuyamie) zdawały się nierozłączalnymi bliźniętami syjamskimi.
Marszyński · 29 marca 2010 · książka · 3 komentarze

Czy na pewno chcemy zostać? – „nie zawoź mnie do Stratfordu” Dariusza Ciupińskiego

Jeżeli musiałbym sformułować (...) jakiś konkretny wniosek, brzmiałby on: poezja nie dla wszystkich...

Przysporzył mi wiele kłopotów autor nie zawoź mnie do Stratfordu. Za każdym razem, kiedy wracałem do wierszy zawartych w tym tomie, dosięgało mnie inne uczucie. Raz byłem przekonany, że…

Marszyński · 18 stycznia 2011 · książka ·

Dzieje się na Dolnym Śląsku

Czym się różni zatem literatura Dolnego Śląska od reszty Polski? Prawdopodobnie niczym, nie oznacza to, że nie ma czym się pochwalić.

Literatura lokalna to temat nielichy, bo ciężko definiowalny. Zastanówmy się przez chwilę: co pierwsze rzuca się na myśl, gdy rozmawiamy o artystach regionalnych? Czy należy do nich Marek…

Marcin Sierszyński · 12 stycznia 2013 · książka · 1 komentarz

Genetycznie sensualna fantazja Honeta

Wszelkie recenzje, szkice o tomiku „piąte królestwo”, jakie miałem okazję czytać, są równie poetyckie, niepewne i melancholijne, jak sama książka. Minęło niemal pół roku od premiery, a krytyka literacka wciąż nie może sobie poradzić z Honetem.
Marcin Sierszyński · 28 maja 2011 · książka · 4 komentarze

Geneza powstania „projektu” pod tytułem „poezja”. Rozmowa z Rafałem Krause

Rozmowa z Rafałem Krausem, autorem "Pamiętnika z powstania", debiutu poetyckiego omawianego w tej edycji Niszy Krytycznoliterackiej.

Marcin Sierszyński: Powstanie w Warszawie odbyło się 15 września 2008 roku. Były Gwałty, modlitwy , widziałeś pięści zaciśnięte jak Palestyna i opozycję większą niż Solidarność .…

Marcin Sierszyński · 21 sierpnia 2014 · nisza krytycznoliteracka ·

Ja sobie tego zapętlenia życzę

Krótka rozmowa z Grzegorzem Kwiatkowskim, autorem wydanego niedawno zbioru „Powinni się nie urodzić/Should not have been born” nakładem wydawnictwa OFF_press.

Marcin Sierszyński: Powinni się nie urodzić tak zatytułowałeś najnowszy zbiór swoich wierszy wraz z ich tłumaczeniem na angielski. Mógłbyś powiedzieć, co to dla ciebie znaczy? Znam tę…

Marcin Sierszyński · 30 pazdziernika 2011 · literatura · 1 komentarz

K a f k a e s k Balla i jego „Świadek”

Połączenie brutalności wydarzeń z komizmem sytuacji jest wizytówką Słowaka. I nie chodzi wcale o znalezienie jasnych stron w najgorszych nawet okolicznościach, a o ostrą ironię i ponury, nieraz wręcz kasandryczny nastrój.
Marcin Sierszyński · 27 lipca 2011 · książka · 1 komentarz

Kaja Malanowska ciągle w drodze

Kaja Malanowska wciąż jest na drodze poszukiwań. Sądzę, że kolejne książki będą już znacznie lepsze warsztatowo, a co za tym idzie – bardziej interesujące. Autorka ma wiele do powiedzenia i mam nadzieję, że będzie to udowadniać przy kolejnych publikacjach.
Marcin Sierszyński · 10 lipca 2011 · książka ·

Lech Wałęsa zgolił wąsy, nic już nie ma sensu. Rozmowa z Maciejem Tarankiem

Z Maciejem Tarankiem rozmawiał Marcin Sierszyński.

Marcin Sierszyński: Nie wiem, czy zgodziłbyś się ze mną, ale pierwsze skojarzenie jakie nasuwa się w związku z twoją poezją, to doświadczenie pokoleniowe. Piszesz: oglądałem pokemony,…

Marcin Sierszyński · 7 marca 2014 · nisza krytycznoliteracka · 1 komentarz

Liryczna rzeka i jej dopływy. „Dorzecze Różewicza” czułym okiem poetów

Wybór współtwórców tomu wydaje się nieprzypadkowy: każdy z nich ma co innego do zaoferowania czytelnikowi.

Zacznę od cytatu: Kto wie, być może doszliśmy do miejsca, w którym najlepiej byłoby unieważnić wszystko, co napisano o poecie? Zamiast pisać o Różewiczu, o tym, co i ile wyczytaliśmy z…

Marszyński · 17 kwietnia 2011 · literatura · 1 komentarz

Matka Boska Odlotowa

Podobnie do Amerykanów, którzy przy pomocy programów do edycji fotografii wklejają Gwiazdę Śmierci przy zdjęciu dwóch wież World Trade Center, zaczynamy przejmować inny dyskurs opowiadania o katastrofie.
Marcin Sierszyński · 14 września 2011 · teatr · 2 komentarze

Mężczyzna w domu, kobieta w pracy

Ojciec na tacierzyńskim (de facto rezygnujący z pracy) był brany jak egzotyczny okaz, jak konik morski właśnie – ciekawy, zabawny, ale właściwie jakby nie z tego świata.

W polskim języku prawniczym termin urlop tacierzyński nie istnieje. Jest jedynie częścią urlopu macierzyńskiego. Kariera tego słowa spowodowana została jego nawiązaniem do znanego i…

Marcin Sierszyński · 31 marca 2012 · książka · 4 komentarze

Mieczysława Orskiego nihil novi sub sole

Im więcej czasu dzieli nas od Okrągłego Stołu, tym częściej rozglądamy się za literaturą rozliczeniową nie będącą felietonem czy reportażem.

Niewiele jest w Polsce osób, które równie wiele uwagi poświęcałyby krajowej prozie, jak Mieczysław Orski. Od ponad trzydziestu pięciu lat pisze o naszych autorach, o rynku wydawniczym i tym, …

Marszyński · 24 kwietnia 2011 · książka · 1 komentarz

Miłosz spojrzał w lustro

„Prawicowa heca w późnych latach trzydziestych tak mnie brzydziła, że przez pewien czas nazwisko Brzozowskiego, jako że nabrało barw prawicowo-katolickiego totalizmu, gotów byłem odpisać na straty.” - wyznał Miłosz.
Marcin Sierszyński · 31 sierpnia 2012 · książka ·

Nie ma barykady w poezji

Rozmowa z Krzysztofem Szeremetą, autorem omawianego w Niszy Krytycznoliterackiej tomu „Nowy dokument tekstowy”.

Marcin Sierszyński: Nowy dokument tekstowy to książka, która powstawała długo. Mam rację? Pamiętam, że gotowy tomik miałeś jeszcze przed dwa tysiące dziewiątym rokiem, a tu nagle…

Marcin Sierszyński · 9 kwietnia 2012 · nisza krytycznoliteracka ·

Niech już raz się ten romans (nie) skończy

Być może, jak sądzę, z nieustannego napięcia pomiędzy rolą kobiety w konserwatywnym społeczeństwie a potrzebą uznania własnego niezależnego bytu rodzi się istota poezji Justyny Bargielskiej.
Marcin Sierszyński · 10 marca 2012 · książka · 3 komentarze

Nietoaletowy słodko-gorzki humor Šabacha, czyli „Gówno się pali”

Dopiero dziś, 25 lat po jego debiucie, a 17 od pierwszego wydania Hovno hoři, mamy okazję powoli poznawać tego sławetnego czeskiego pisarza.

Petr abach. Ostoja czeskiej literatury, jeden z motorów ichniej kinematografii, błyskotliwy żartowniś, idol naszych południowych sąsiadów, bezustannie wznawiany w coraz to bardziej udanych…

Marcin Sierszyński · 24 lipca 2011 · książka · 4 komentarze

Nieujarzmione zwierzę zrodzone z Góry

Czytając „Siłę niższą (full hasiok)”, zapomnijmy na chwilę o całym kontekście narzuconym aktualną recepcją wierszy „zaangażowanych”, jakkolwiek byłby on przydatny jako skrót myślowy.
Marcin Sierszyński · 19 kwietnia 2013 · książka ·

Notatka z czytania „Wierszy i dwóch poematów” Adama Ważyka

Wśród młodzieży czytelniczej nastało poruszenie i dobrze to wróży nie tylko „44. Polskiej poezji od nowa”, ale przede wszystkim żywotności twórczości poetów, którzy będą prezentowani w serii. (...) Oby wszystkie książki były tak wydawane życzę sobie i czytelnikom.
Marszyński · 13 maja 2011 · książka · 1 komentarz

Notatki o debiucie Rafała Gawina

Wierzę w ten tom, gdy czytam „Antykwariat. Dom publiczny” czy „Ogniskowa. Skupiony wiersz dla Konrada Góry”. Wierzę, że są to istotne teksty. Może nie dla poezji polskiej w ogóle, ale dla pogrążonego w lekturze – najpewniej.
Marcin Sierszyński · 24 grudnia 2011 · nisza krytycznoliteracka · 3 komentarze

Nowy wspaniały świat v. 2.0

Tracą na tym tak naprawdę wszyscy – ludzie oczekujący na fachową recepcję literatury, dostęp do rzetelnych źródeł informacji, szukający profesjonalnych usług; ale także ci fachowcy, profesjonaliści (a nawet profesorowie!) którzy za swoje wykształcenie i doświadczenie w usługach dostają pieniądze (...)
Marcin Sierszyński · 18 lipca 2010 · książka · 7 komentarzy



strony: 1 2 3 »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca