Film

22. Festiwal Filmowy WIOSNA FILMÓW: znamy tytuły kolejnych PREMIER

 

Nominowany do tegorocznych Oscarów duński film - „Wojna”, czeski kandydat do Oscara 2015 - „Fair Play”, a także „Fritz Bauer kontra Państwo” i „Frankofonia”, to kolejne premiery, które zostaną pokazane podczas tegorocznego, 22. Festiwalu Filmowym WIOSNA FILMÓW w Warszawie (15-24 kwietnia).

Wiosna Filmów to festiwal, w trakcie którego prezentowane są najlepsze, najciekawsze filmy oklaskiwane i nagradzane na największych międzynarodowych festiwalach filmowych. Wśród ponad 80 filmów włączonych do programu tegorocznej edycji pojawi się kilkadziesiąt premier. Znamy już kolejne tytuły filmów, które festiwalowicze będą mogli zobaczyć na 22. Festiwalu Filmowym WIOSNA FILMÓW.

 

WOJNA” (Krigen) była nominowana do tegorocznego Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Obraz przejmująco ukazuje wojnę w Afganistanie oczami dowódcy kompanii. Główny bohater codziennie mierzy się nie tylko z otaczającym go okrucieństwem wojny, ale też trudnymi pytaniami i decyzjami, z których konsekwencjami będzie musiał się zmierzyć po powrocie do domu - i do końca życia. Kwestie przetrwania, moralności, życia i śmierci... Film pokazuje, że nic na wojnie nie jest czarno-białe. Reżyserem filmu jest Tobias Lindholm. 

 

Kolejnym filmem, na który warto zwrócić uwagę podczas WIOSNY FILMÓW, jest czeski kandydat do Oskara w 2015 roku - „FAIR PLAY” (Fair play). Akcja filmu rozgrywa się w latach 80. w komunistycznej Czechosłowacji.

Młoda i utalentowana biegaczka Anna zostaje wybrana do drużyny narodowej i rozpoczyna treningi, aby zakwalifikować się na igrzyska olimpijskie. Trener jest przekonany, że młodej sportsmence uda się zdobyć medal. Aby pomóc Annie, podaje jej sterydy, w tajemnicy przed nią samą. Matka Anny zdaje sobie sprawę, że to dla córki wielka szansa i że może wykorzystać wyjazd na olimpiadę, by uciec z kraju, dlatego godzi się na podawanie dziecku szkodliwych specyfików. Sport jest tylko tłem do emocji, dylematów i napięcia, które towarzyszą bohaterom filmu.

 

Fritz Bauer kontra Państwo” (Der Staat gegen Fritz Bauer) - nagrodzony Nagrodą Publiczności na MFF w Locarno, trzymający w napięciu film o poszukiwaniach Adolfa Eichmanna, zwanego „architektem Holokaustu”. Główną rolę w filmie gra jeden z najbardziej znanych i lubianych aktorów niemieckich, Ronald Zehrfeld, gwiazda filmów Christiana Petzolda („Barbara”, „Feniks”).

W 1957 roku prawnik żydowskiego pochodzenia, Fritz Bauer, odkrywa niezbite dowody świadczące o winie byłego oficera SS Adolfa Eichmanna, odpowiedzialnego za organizację masowych transportów Żydów do obozów zagłady, obecnie ukrywającego się w Buenos Aires. Dokonując zdrady stanu Bauer kontaktuje się z izraelskim wywiadem i przekazuje dokumenty obciążające Eichmanna. Dzięki temu dochodzi do procesu, który opisała później Hannah Arendt w książce „Banalność zła”.

 

W programie Festiwalu pojawi się również „FRANKOFONIA”(Francofonia),najnowszy film Aleksandra Sokurowa, laureata Złotego Lwa na MFF w Wenecji w 2012 r. za "Fausta".
Będący pod nazistowską okupacją Luwr jest przedmiotem rozważań na temat znaczenia i ponadczasowości sztuki. „FRANCOFONIA” to przede wszystkim opowieść o sztuce, władzy oraz historii. To również film o „przyjaźni” niemiecko-francuskiej.
 

22. edycja Festiwalu Filmowego Wiosna Filmów odbędzie się w warszawskich kinach PRAHA oraz APOLONIA od 15 do 24 kwietnia.

Cena biletu na jeden seans wynosi 8 złotych.


Program projekcji oraz innych wydarzeń towarzyszących 22. Festiwalowi Filmowego WIOSNA FILMÓW będzie dostępny na stronach internetowych:

www.wiosnafilmow.pl i www.facebook.com/wiosnafilmow

 

Szczegółowy harmonogram seansów pojawi się na tydzień przed Festiwalem.

 

Więcej informacji na:

www.wiosnafilmow.pl

www.facebook.com/wiosnafilmow

 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 15 marca 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca