Film

James Bond – ikona kina i legendarny agent tajnej służby

Na przestrzeni lat postać Bonda zmieniała się dość intensywnie. Od lat trwają też dyskusje, który aktor był najlepszy. Pierwszy był Sean Connery, a szósty Daniel Craig. Teraz trwają poszukiwania siódmego aktora, który wcieli się w rolę kultowego agenta.

Kim był James Bond?

 

James Bond to postać fikcyjna, znana jako brytyjski agent tajnej służby MI6. Stworzony przez brytyjskiego pisarza Iana Fleminga w 1953 roku, Bond stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych bohaterów filmowych w historii. W tym roku obchodzona jest 70. rocznica narodzin Jamesa Bonda.

Jest on znany ze swojego charakterystycznego klasycznego stylu, finezji, determinacji, osobistego uroku oraz nieodzownego martini w stylu Bond - "shaken, not stirred". Wpływ Jamesa Bonda na światową kulturę wciąż jest duży. 

 

Krótka historia Jamesa Bonda

 

James Bond zadebiutował na ekranie w 1962 roku w filmie „Doktor No”, gdzie wcielił się w niego brytyjski aktor Sean Connery. Ten pierwszy film, którego był bohaterem, miał premierę 61 lat temu. 

Od tego czasu seria filmów o Bondzie stała się jedną z najbardziej dochodowych i najdłużej trwających w historii kina. Bondowi przydzielono liczbę 007, która stała się jego znakiem rozpoznawczym. James Bond to ikona kina, która przetrwała przez dziesięciolecia.

 

Kolejne filmy i ewolucja postaci

 

Przez lata James Bond przeszedł wiele zmian zarówno pod względem aktorów wcielających się w jego rolę, jak i stylu filmów. Sean Connery, Roger Moore, Pierce Brosnan, Timothy Dalton, George Lazenby i Daniel Craig – wszyscy odegrali tę legendarną postać na swój niepowtarzalny sposób. Każdy z aktorów wnosił coś nowego do postaci Bonda, co sprawiało, że seria filmów była stale świeża i dostosowana do zmieniającego się klimatu kina akcji.

 

Kto zagra Jamesa Bonda po Danielu Craigu?

Do dziś powstało 25 filmów o Jamesie Bondzie i czekamy na zapowiedź kolejnego. Aktualnie trwają poszukiwania nowego aktora, który wcieli się w tę kultową postać. Trwają castingi, gdyż Daniel Craig potwierdził, że porzuca rolę agenta 007. Padały różne nazwiska – jak m.in. Tom Hardy czy Henry Cavill.

Po premierze „Nie czas umierać” typowano jego następców. Ważne, by poza umiejętnościami aktorskimi i urokiem osobistym psychicznie poradzili sobie z rolą Agenta Jej Królewskiej Mości. Postać Bonda grało 6 aktorów, co może być obciążeniem dla nowego aktora.

 

Więcej informacji na temat Jamesa Bonda czy Daniela Craiga można znaleźć tutaj: https://www.polskieradio.pl/Daniel-Craig/Tag179722. 

Redakcja

Redakcja

26 z Internetu
7938 artykułów 1719 tekstów 70 komentarzy
Wywrota.pl to interdyscyplinarny serwis społecznościowy zajmujący się kulturą. Jest jednym z pierwszych portali kulturalnych w polskim Internecie – działa od 1998 roku. W tym czasie otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in.: Papierowy Ekran…


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 19 lipca 2023 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca