Muzyka

Dni Bytomia 2013

Dni Bytomia 2013! 21-23 czerwca!

21 czerwca (piątek)

MIEJSCE: PL. J. III SOBIESKIEGO

 

16.00-17.30 Strongman Mistrz Świata Arnold Classic 2011. Pokazy i konkursy dla publiczności.

Arnold Strongman Classic 2011 to indywidualne zawody siłaczy, organizowane od 2002 przez Arnolda Schwarzeneggera. Zobaczymy prezentacje zawodowców, lecz również bytomska publiczność będzie mogła spróbować swoich sił w wybranych konkurencjach.

 

Koncerty:

17.45- 18.30 Chór Gospel

19.00-20.00 Marcin Kindla z zespołem

MARCIN KINDLA jest wokalistą, kompozytorem i autorem tekstów. Współpracuje z wiodącymi gwiazdami polskiej sceny POP, takimi jak: Ewa Farna, Stachursky, Andrzej Rybiński, czy Piotr Kupicha (FEEL). Jego kompozycje cenią również zagraniczni wykonawcy: JAY DELANO, PART SIX i SALLY HOFFMAN. Jest współautorem piosenki promującej serial RODZINKA.PL

Solowa kariera Marcina rozpoczęła się od wydania albumu „Tu i teraz”, który wniósł sporo świeżości na polską scenę POP. Pierwszym singlem promujący debiutancki krążek został utwór „NIE BÓJ SIĘ”, który spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem. Piosenka zagościła na wielu playlistach stacji radiowych regionalnych jak i ogólnopolskich.

 

Teledysk do utworu był jednym z najchętniej oglądanych w portalu interia.pl. Kolejnym singlem promujący album Marcina Kindla była piosenka "TERAZ I TU (Initium)" Która również przez kilka tygodniu gościła na #1 miejscu najczęściej oglądanych klipów w portalu interia.pl oraz znalazła się na wielu popularnych składankach (BRAVO HITS ZIMA 2012, BRAVO THE BEST OF 2011 oraz wielu innych).

 

20.30-22.00 Feel

Kwartet Feel powstał w maju 2005 roku w Katowicach. Zanim jednak do tego doszło, a skład zespołu ostatecznie się ustabilizował, grupa przechodziła przez kilka etapów, zmieniając kilkakrotnie nazwę. Jeśli pamiętacie grupy: Q2, Q3, Q4 to były to etapy dochodzenia do ostatecznej formy i składu, który zdobył popularność jako Feel.

Po występie na deskach Opery Leśnej podczas 44. Sopot Festival, przebój „A gdy jest już ciemno” zostaje zauważony przed jurorów festiwalu. Grupa wygrywa w konkursie o Bursztynowego Słowika, zespół otrzymuje także nagrodę publiczności (Słowik Publiczności). Do utworu „A gdy jest już ciemno” powstaje teledysk. Piosenka zostaje okrzyknięta hitem lata.

26 października 2007 roku ukazał się debiutancki krążek grupy. Płyta zatytułowana po prostu „Feel” w dniu premiery osiąga status Złotej Płyty. Po niespełna miesiącu album uzyskał status Platynowej Płyty za sprzedaż ponad 30 tysięcy egzemplarzy.

Zespół zakończył rok 2007 także innym sukcesem. Radio Wawa rozdało Polskie Nagrody Muzyczne i Kulturalne - Złote Dzioby. Zespół Feel otrzymał statuetkę w kategorii Odkrycie Roku. „Maleńki, dobrze ryczysz” - powiedziała Ela Zapendowska do Piotra Kupichy, wręczając mu „dzioba”.

W lutym 2008 Piotr Kupicha odbrał Telkamerę 2008 w kategorii „Muzyka”. Zespół otrzymał ponad dwukrotnie więcej głosów niż plasująca się na drugim miejscu Doda. Na formację głosowało ponad 160 tysięcy widzów!

Piotr Kupicha – wokal, gitara

Łukasz Kożuch – keyboard

Michał Nowak – gitara basowa

Michał Opaliński – perkusja

 

MIEJSCE: MUSEUM MUSIC REPUBLIC, Plac Sobieskiego 2 (impreza towarzysząca)

23.00 „The Speed Dates” – Hey! I just met you (Katarzyna Gocał, Agata Kmita, Daniela Komędera, Karol Pruciak, Michał Woźnica

Stworzony przez artystów uczęszczających na zajęcia Wydziału Teatru Tańca PWST im. Ludwika Solskiego samodzielny spektakl „The Speed Dates” wraz z wybranymi projektami wiodących szkół teatralnych Europy wygrał konkurs ofert artystycznych na Festiwal w Spoleto.

Projekt powstał w 2012 r. pod kierownictwem wykładowcy CODARTS, Rotterdam Dansacademie Hilke Diemer. Prezentowany był podczas konkursu „321 Taniec”, Festiwalu tanecznego „Spacer” w Krakowie oraz w czasie Międzynarodowego Dnia Tańca w Operze Śląskiej w Bytomiu.

Inspiracją do spektaklu są polskie obyczaje w panujące w czasach PRL’U i aktualnie, w okresie współczesności, pogoni za ikonami społecznymi. Tryb życia jaki prowadzi współczesny człowiek jest sprzeczny z tym, co podpowiada mu serce. Spektakl jest pretekstem do poznania polskich zwyczajów i tożsamości.

 

22 czerwca (sobota)

MIEJSCE: MUSZLA KONCERTOWA

 

15.00 - 15.30 „Bytom z czasów lokacji” - występ uczniów Zespołu Szkół Gastronomiczno - Hotelarskich w Bytomiu

 

15.30-16.30 występ uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Bytomiu. Zespół jazzowy „Combo” pod dyrekcją Tomasza Grzyba i „KulaBand” pod dyrekcją Artura Kulki.

 

16.30-18.00 Pokaz mody studentów Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach oraz koncert laureatów konkursu piosenki „Jeśli potrafisz pchaj się na afisz”

 

Koncerty:

18.00 - 19.00 Marek Makaron Motyka

Marek Motyka to, muzyk z kilkudziesięcioletnim stażem. Często występuje jako człowiek-orkiestra. Obwieszony perkusjonaliami wyśpiewuje ostatnio przede wszystkim stare śląskie pieśni w manierze Delty Mississippi. Usłyszycie Państwo kawałek dobrego śląskiego Bluesa.

 

19.00 - 20.00 Oberschleisen

Oberschlesien to wyjątkowy zespół. Grając muzykę industrialną wykorzystuje teksty w gwarze śląskiej. Nie są to jednak łatwo wpadające w ucho melodie i piosneczki, rodem z festynów. To muzyka, którą fachowcy z branży i dziennikarze, mający okazje zapoznać się z materiałem, od razu porównali do legendarnej niemieckiej grupy Rammstein. I to porównanie nie jest przypadkowe – Rammstein podbił świat śpiewając po niemiecku, śląska gwara jak się okazuje, również znakomicie odnajduje się w tego typu muzyce.

Zespól tworzą doświadczeni muzycy. Stąd też utwory, które znajdują się na debiutanckiej płycie są dopracowane do perfekcji.

Zespół tworzą:

Wokal - Michał MODY Stawiński

Gitara - Bronek BRONIX Lewandowski

Gitara - Tomek VYSNAFCA Dyrda

Programowanie i instrumenty klawiszowe - Mateusz TERMIT Buhl

Bas - Wojtek JAŚ Jasielski

Perkusja - Marcel MARSCHAL Różanka

 

 

 

20.00-20.50 Hasiok

HASIOK, czyli śmietnik założyli i prowadzą: Muzg (teksty) i Robert Binias /Robur/ (muzyka teksty, wokal). Zespół powstał w zamierzchłej przeszłości w 1996 roku na Wydziale Prawa UŚ w Katowicach na bazie pomysłu zaprezentowania jędrnych tekstów napisanych przez Guru (teraz Muzga) i Robura (wtedy jeszcze zwanego Wulgarem). Od tego czasu Panowie: zdobywają doświadczenia, koncertują, wydają płyty: „Brudy” (1996), „Siła konkretu” (2003), „Znak niepokoju” (2009), „Czworte Powstanie” (2013).

 

W HASIOKU grają:

Marek Maksim /Max/ klawisze

Marek Kosiński /kOSa/bas

Piotr Szarafiński/Pyjter/perkusja, wokal

Robert Binias /Robur/wokal

 

HASIOK może pochwalić się:

- swoimi tekstami

-  najlepszymi teledyskami - do ostatniej płyty powstało ich aż cztery w tym „Synu” z udziałem M. Maleńczuka, który przekroczył już na youtube 6,5 mln odsłon - nominacja w dwóch kategoriach do nagrody Yach, szczególnie polecamy teledysk do utworu Wersja Demo oraz „Bankier” z udziałem ikony polskiego Kina (nie seriali!) Jana Nowickiego.

- nominacją do paszportu Polityki w 1996

- występami m.in. z: M. Maleńczukiem, Kultem, Kalibrem 44, UK. Subs i in.

- niesłabnącą siłą kreatywną

- otwarciem sceny OFF podczas imprezy „Fryderyki”

- muzyką do sztuki „Miłóbójcy” Lecha Mackiewicza

- występem w Must Be The Music

 

21.00-22.15 Bezimienni

Polska grupa hip–hopowa, która powstała w Bytomiu 2004 roku z inicjatywy Marcina Ostrowskiego (Ostry) i Adriana Sfory (Ryjek). Panowie współpracowali z takimi osobami jak: Sokół (WWO), Juras (WSP), Bosski Roman (Firma), HST(Czarne Złoto), Joka (Kaliber 44), Bzyker (JWP), Siwers (JWP), Fu (Zipera), Tony, VNM, Hades (HiFi Banda), Małolat, Katarzyna Moś oraz grupami TeWu, Dym Knf.

Mimo dość późnej daty powstania duet udzielał się od roku 1997 w takich grupach jak: Motywacja, Młoda Krew, czy EMT Skład. Na przełomie 2004/2005 roku powstał ich debiutancki nielegalny album „Verba Veritatis”, na którym znalazło się kilka ciekawych pozycji, m.in. „Lustro”, do którego powstał amatorski teledysk poskładany przez Ostrego, utwór „Garda” który przypodobał sobie Mistrz Świata federacji WBC Damian Jonak, jako muzykę grzejącą go do walki oraz hymn górników „Czarny chleb”. Kolejnym krążkiem, już legalnym została produkcja 2006 roku „Granda” wydana przez bytomską wytwórnię Box Music. Klipy promujące tę płytę to „Garda” oraz „Ostrybit prezentuje”. W roku 2008 został wydany ich trzeci krążek „Walka” pod wydawnictwem Box Music, w całości wyprodukowany przez Jot - wu.

W 2011 roku powstał kolektyw Klincz Banda skupiający ze sobą wielu ludzi nie tylko z branży muzycznej, należą do niej sportowcy, muzycy, malarze, graficy jak i osoby zaprzyjaźnione z zespołem.

Od roku 2010 członkowie zespołu pracowali nad najnowszym projektem „Co mnie nie zabije to mnie wzmocni”, który ukazał się w grudniu 2011 roku.

 

MIEJSCE: STADION PRZY UL. OLIMPIJSKIEJ 2

16.00-19.30 Turniej charytatywny organizowany przez K.S. „Polonia” Bytom S.A. – (Impreza towarzysząca)

 

Turniej organizowany jest przez K.S. „Polonia” Bytom S.A. Do udziału do udziału zaproszone zostaną następujące drużyny:

-Drużyna Polonii Bytom Oldboje

-Drużyna bytomskich działaczy samorządowych

-Drużyna Stowarzyszenia Klubu Kibica Polonii Bytom

-Drużyna gwiazd bytomskiego sportu

 

Mecze rozgrywane będą na płycie głównej stadionu miejskiego. Imprezę rozpocznie oficjalne losowanie drużyn, które zagrają ze sobą w meczach półfinałowych. Zwycięzcy spotkań półfinałowych zagrają w finale natomiast przegrani w spotkaniu o 3 miejsce. Mecze rozgrywane będą w systemie 2x15 minut (5 minut przerwy). Drużyny składać się będą z 10 zawodników + bramkarz w składzie wyjściowym, na ławce rezerwowych przebywać może nieograniczona liczba zawodników, liczba zmian w trakcie meczu dowolna, zmiany w trybie lotnym. 

Wstęp na turniej w postaci biletów – cegiełek. Całościowy dochód z imprezy przekazany zostanie na ustalone w późniejszym czasie cele charytatywne. W przerwach pomiędzy wydarzeniami boiskowymi zorganizowane zostaną konkursy, w których do wygrania będą pamiątki Polonii Bytom oraz miasta Bytom.

 

MIEJSCE: PL. J. III SOBIESKIEGO

20.00-22.30 widowisko plenerowe „Wesoła wdówka”, Opera Śląska

libretto: Victor LEON, Leo STEIN

kierownictwo muzyczne: Tadeusz SERAFIN

inscenizacja, reżyseria i choreografia: Henryk KONWIŃSKI

scenografia: Ireneusz DOMAGAŁA

kierownictwo chóru: Anna TARNOWSKA

premiera: 5 marca 2005 r.

 

Miłosne i finansowe perypetie rozgrywające się w Paryżu, na książęcym dworze zaprezentowane zostaną przez solistów m.in. Joannęa Kściuk, Feliksa Widera, Włodzimierza Skalskiego, Aleksandrę Stokłosa, Juliusza Ursyna Niemcewicza, Janusza Wenza, chór, balet i orkiestrę Opery Śląskiej pod dyr. Tadeusza Serafina

 

23 czerwca (niedziela)

MIEJSCE: MUSZLA KONCERTOWA

15.00-17.00 Blok imprez dla dzieci – Teatr Gry i Ludzie (m.in.: bajka dla dzieci: „Koty trzy”, kącik muzyczny, działania happeningowe)

Teatr Gry i Ludzie powstał w 1997 roku. Od początku istnienia w obszarze zainteresowań zespołu znajdował się zarówno teatr uliczny jak i ten realizowany na tradycyjnych deskach scenicznych. Teatr Gry i Ludzie jest zespołem podróżującym. Swoje spektakle prezentuje w kraju i poza jego granicami. Repertuar teatru stanowią przedstawienia plenerowe, realizacje sceniczne oraz spektakle dla dzieci.

„Koty Trzy” - wesoły i bardzo kolorowy interaktywny spektakl dla najmłodszych dzieci (dzieci w wieku przedszkolnym). W kocim świecie wcale nie jest zwyczajnie i nudno. Pazurek, Chrupek i Kitka to naprawdę niezłe gagatki i dlatego przydarzają się im całkiem śmieszne i „wybuchowe” historie.

Kto jest ciekawy co stanie się z armatą dziadka pirata, albo czy możliwe jest złapanie chmurki w locie i czy to na pewno kotek wypił mleczko i ogonkiem stłukł jajeczko musi to zobaczyć. Kociaki są niesforne i dowcipne, rozśpiewane i roztańczone, choć czasem z ich muzykowania wychodzi „kocia muzyka”.

Reżyseria: Maciej Nogieć

Występują: Ania Kandziora, Justyna Świętojańska, Magda Tramer

Aktorzy poprowadzą również warsztaty i zabawy muzyczne dla dzieci, zaprezentują pokazy cyrkowe, będą malować buźki najmłodszych Bytomian.

 

17.00-20.00 Atrakcje rekreacyjne dla dzieci

Zapraszamy do zabawy z „dmuchańcami”. Przygotujemy dla nich dużą dmuchaną zjeżdżalnię o kształcie papugi, basen z kolorowymi piłeczkami, zamek do skakania, zawodników sumo.

 

17.00-21.00 „Śląska Gala Biesiadna”, z udziałem artystów: Krywań, Damian Holecki, Mirosław Szołtysek, Duo Fenix, New For You, Ed’Mans, Bernadeta Kowalska, Metrum, Happy Folk, Duo Bayer’s oraz zespół towarzyszący Es’ Band,

Prowadzący: Joanna Bartel, Andrzej Miś.

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 6 czerwca 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca