Lifestyle

Sugar Babes i Sugar Daddies - na czym polega taki związek?

W ciągu zaledwie pięciu lat, sugardating przeszedł od mało znanego terminu do szeroko dyskutowanego zjawiska kulturowego. Książki, seriale, specjalistyczne blogi, wiadomości telewizyjne oraz platformy takie jak Instagram, TikTok i Facebook nieustannie omawiają tę tendencję, tworząc całą kulturę wokół pojęcia "sugar baby" - kobiety, która szuka towarzystwa zamożnego mężczyzny, znanego jako "sugar daddy", w związku głównie motywowanym interesem ekonomicznym.

Pochodzenie terminu "sugar daddy" sięga Adolpha B. Spreckelsa, właściciela fabryki cukierków, który był żonaty z Almą de Bretteville, młodą modelką. Pomimo ówczesnego społecznego stygmatu, ich małżeństwo prosperowało, a ona zaczęła nazywać go czule "sugar daddy" podczas spotkań towarzyskich, co stopniowo pomogło znormalizować i spopularyzować termin.

 

Dziś, w dobie rosnącej popularności mediów społecznościowych i ich przyjęcia przez pokolenie X, sugardating stał się częstym tematem wielu rozmów młodych kobiet na całym świecie, co świadczy o rosnącej akceptacji i społecznej relewancji tego zjawiska.

Czym jest zjawisko Sugar Babes i Sugar Daddies?

 

Sugar Daddy to określenie dojrzałego mężczyzny, zazwyczaj dobrze sytuowanego, o ugruntowanej pozycji zawodowej, który w zamian za intymność, lub po prostu tylko za towarzystwo, utrzymuje młodszą kobietę, nazywaną w tej relacji Sugar Babe. Podstawą takiego układu jest jasne określenie swoich oczekiwań i ustalenie zasad, które będą respektowane przez obie strony. Podstawą jest dobra komunikacja i przestrzeganie wspólnych granic. Warto też wspomnieć, że przeważnie są to długoterminowe związki, a nie pojedyncze spotkania. Choć zazwyczaj jest to relacja oparta o korzyści finansowe, jakie czerpie jedna ze stron, zdarzają się też związki, w których zamiast pieniędzy partnerzy zyskują wsparcie emocjonalne, mentoring czy pomoc w innych, ważnych dla nich kwestiach.

 

Badanie mówi, że około 50% użytkowniczek rejestruje się na platformie na polecenie przyjaciółki. Zgodnie z tą samą ankietą, 50% kobiet dołącza z ciekawości, a ponad 70% robi to w poszukiwaniu "nowych doświadczeń".

Jak znaleźć odpowiednią osobę?

 

W dobie Internetu przygotowanie swojej oferty jako Sugar Daddy czy Sugar Babe, nie stanowi większego problemu. Istnieją różnego rodzaju platformy czy grupy takie jak np. sieć społecznościowa Sugardaddy. Takie miejsca powstały specjalnie, aby pomóc w kojarzeniu osób, które szukają w tego typu układzie wzajemnych korzyści. Na takich stronach można też znaleźć różnego rodzaju porady, odpowiedzi na nurtujące pytania, dyskusje czy blog z dodatkowymi informacjami. Jeszcze innym, bardzo prostym i łatwo dostępnym rozwiązaniem są aplikacje pozwalające wyszukać partnerów spełniających podane kryteria. Wiele relacji zawiązuje się też przez rekomendacje i polecenia znajomych.

 

Podobnie, magazyn Psychology Today podkreśla, że wiele związków z znaczącą różnicą wieku nie wynika z problemów emocjonalnych z dzieciństwa.

 

W krajach zachodnich około 8% par heteroseksualnych ma różnicę wieku wynoszącą 10 lat lub więcej, odsetek ten wzrasta do 25% w związkach mężczyzn i do 15% w związkach kobiet. Dla niektórych par ta różnica jest jeszcze większa: w Stanach Zjednoczonych około 1% par heteroseksualnych ma różnicę wieku wynoszącą 28 lat lub więcej.

Jakie korzyści daje taki układ?

Młode kobiety często decydują się na Sugar Dating aby poprawić swoją sytuację materialną, zarobić np. na studia czy mieszkanie, a także aby zdobyć doświadczenie, wsparcie w karierze czy możliwość podróżowania po świecie. Mężczyźni czasem szukają zaspokojenia potrzeb fizycznych bez zobowiązań, ale bywa też, że chodzi po prostu o wspólne spędzanie czasu - wyjścia do kina, restauracji, na wystawę czy zakupy. Zdarza się, że panowie, którzy z racji swojej pracy często muszą uczestniczyć w różnych oficjalnych wydarzeniach potrzebują atrakcyjnej partnerki, która może być osobą towarzyszącą. Związki Sugar Babes i Sugar Daddies w większości krajów są legalne, jeśli tylko jest to dobrowolny układ obu stron, oparty na jasnych zasadach, bez elementów przemocy, oszustwa czy manipulacji.

 

Podsumowujac, związek z Sugar Daddy to układ partnerski, w którym jedna osoba wspiera drugą finansowo, w zamian za uzgodnione wcześniej korzyści, akceptowalne przez obie strony. Odpowiedniego partnera do takiego układu można łatwo znaleźć przez portale, sieci społecznościowe czy aplikacje internetowe, warto jednak aby wcześniej zweryfikować taką osobę i zachować ostrożność przy wchodzeniu w nowe relacje. Decydując się na Sugar Dating warto wcześniej dobrze przemyśleć swoją decyzję i podjąć ją z pełną świadomością.

Redakcja

Redakcja

26 z Internetu
7925 artykułów 1719 tekstów 70 komentarzy
Wywrota.pl to interdyscyplinarny serwis społecznościowy zajmujący się kulturą. Jest jednym z pierwszych portali kulturalnych w polskim Internecie – działa od 1998 roku. W tym czasie otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in.: Papierowy Ekran…


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 2 maja 2024 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca