„Rewolucje – Rewelacje! Paronimy i Paranoje XXI wieku”
Idea: czego szukamy?
Celem konkursu jest refleksja nad problemem kondycji języka współczesnej kultury w aspekcie komunikacyjnym, społecznym, obyczajowym, ekonomicznym itp.
Chcemy wyłonić spośród nadesłanych prac najciekawszy tekst lub cykl tekstów podejmujący zarówno na poziomie treści jak i formy problem miejsca i roli języka we współczesnym świecie.
Ponadto poszukujemy pomysłu na opracowanie graficzne papierowego wydania antologii Wywrotowych Tekstów, w skład której wejdą nagrodzone w konkursie utwory.
Konkurs literacki: o czym mówimy?
Zadajemy uczestnikom konkursu pytanie: Czy dla współczesnego człowieka kultura komunikacyjna, język i obraz, którymi się posługujemy w komunikacji stanowią obszar inspiracji, rozwoju i twórczej kreacji czy może są narzędziem manipulacji i represji a więc przyczyną nieuczciwości i źródłem frustracji. Czy jesteśmy w stanie uwalniać swoje myślenie i życie od permanentnej iluzji i opresji w jaką wprowadza nas język współczesnej reklamy, polityki, mediów, Internetu… Czy, i w jakim stopniu literatura może nam w tym pomóc? Jak dzisiaj wyznaczyć wyraźną granicę między „rewolucją” – dajmy na to – w aspekcie ekonomicznym (np. „rewolucyjnym spadkiem cen” w galerii handlowej) a medialną „rewelacją z ostatniej chwili”, w której pseudo lektor imitowanego „magazynu informacyjnego” zawiadamia nas o tym spadku w trybie sensacyjnym? Czy istnieją jakiekolwiek nieprzekraczalne granice manipulacji w obszarze współczesnej kultury komunikacji?
A może tytuł konkursu: „Rewolucje – Rewelacje! Paronimy i Paranoje XXI wieku” Ciebie zainspiruje zupełnie inaczej…
Formy tekstu:
Dopuszczamy do konkursu wszelkie formy tekstu: wiersze, aforyzmy, opowiadania, esej, reportaż, inne formy. Słowem – oczekujemy ciekawych, przemyślanych ale i odważnych wypowiedzi, skomponowanych z myślą o publikacji w druku zwartym, opisujących zarysowane w temacie zjawisko.
Konkurs graficzny: jak to widzimy?
Obraz w dzisiejszej komunikacji jest tekstem kultury, komunikatem, który oprócz tego, że wywołuje wrażenia zmysłowe i przeżycia duchowe – jest w istocie informacją. Tekst natomiast przedstawiany jest często na sposób obrazu, działa na nas poprzez typografię, kolor czcionki, układ formalny itp.
Zadajemy więc artystom plastykom, grafikom komputerowym i fotografikom pytanie o tekst i obraz, wzajemne relacje między tymi formami wyrazu i udział każdej z nich w obszarze tematycznym: „Rewolucje – Rewelacje! Paronimy i Paranoje XXI wieku”.
Nie chcemy tworzyć kolejnej antologii neolingwistycznych eksperymentów. Szukamy pomysłu na ciekawą, czytelną, efektowną formę oprawy publikacji „Wywrotowe Teksty”, w skład której wejdą utwory nagrodzone w konkursie „Rewolucje – Rewelacje! Paronimy i Paranoje XXI wieku”.
[Poza nagrodzonymi w konkursie utworami do antologii Wywrotowe Teksty wejdą najciekawsze publikacje zamieszczone na portalu Wywrota.pl . O sposobie ich doboru redakcja portalu poinformuje w osobnym ogłoszeniu.]
Regulamin Ogólnopolskiego Konkursu Literacko-artystycznego portalu Wywrota.pl: „Rewolucje – Rewelacje! Paronimy i Paranoje XXI wieku”:
I Organizatorem Konkursu jest redakcja portalu Wywrota.pl.Koordynatorem Konkursu jest redaktor prowadzący Wywroty.pl – Paweł Kaczorowski[kontakt: pik@wywrota.pl]
II Konkurs skierowany jest do autorów przed debiutem książkowym, jak i autorów mających w dorobku publikacje książkowe.
III Organizator powoła profesjonalne jury dla obu części konkursu: literackiej i graficznej.
IV Organizator przyzna w obu częściach konkursu (literackiej i graficznej ) nagrody główne i wyróżnienia, poniesie koszt dostarczenia nagród rzeczowych na adresy laureatów, zapewni publikację nagrodzonych tekstów i prac graficznych w antologii „Wywrotowe Teksty”.
V Wymogi techniczne
Prace literackie:
Zestawy od trzech do pięciu wierszy nienagradzanych i niepublikowanych w formie papierowej (organizatorzy dopuszczają publikacje internetowe);
Proza poetycka – do 3 stron (znormalizowanych) tekstu (3 x 1800 znaków ze spacjami);
Opowiadania – do 5 stron (znormalizowanych) tekstu (5 x 1800 znaków ze spacjami);
Esej – do 5 stron (znormalizowanych) tekstu (5 x 1800 znaków ze spacjami);
Reportaż, felieton, inne formy – do 5 stron (znormalizowanych) tekstu (5 x 1800 znaków ze spacjami);
Gdzie i jak przesłać
Prace zostaną przekazane przez koordynatora jurorom. Teksty opatrzone godłem (pseudonimiem) słownym należy nadsyłać drogą elektroniczną w plikach doc – załącznik o nazwie: teksty_godło (np. teksty_maksymilian.doc) na adres redakcji Wywroty.pl: redakcja@wywrota.pl w temacie listu wpisując: „Rewolucje Rewelacje! Paronimy i Paranoje XXI wieku”, z dopiskiem „literacki”. W drugim załączniku powinny znaleźć się dane rozkodowujące godło:
załącznik – doc, o nazwie: dane_godło.doc (np.dane_maksymilian.doc) a w nim: imię i nazwisko, data urodzenia, adres korespondencyjny, nr kom., e-mail, krótki biogram oraz oświadczenie potwierdzające fakt autorstwa i zgodę na publikację/reprodukowanie w celach związanych z realizacją konkursu.
Prace graficzne
Do konkursu graficznego dopuszczamy prace wykonane techniką dowolną, zreprodukowane w formacie elektronicznym, rozszerzenie jpg. rozdzielczość: 72 piks.
Uwaga: należy posiadać pliki o wyższej rozdzielczości na wypadek zwycięstwa i przeznaczenia prac do druku.
Cykle czterech prac, ze wskazaniem na główną – jako projekt okładki, opatrzone godłem (pseudonimem) należy przesyłać w formie skompresowanej w pliku rar , nazwa pliku=godło (np. pikassso.rar), na adres redakcji Wywroty.pl: redakcja@wywrota.pl w temacie listu wpisując: „Rewolucje Rewelacje! Paronimy i Paranoje XXI wieku”, z dopiskiem „graficzny”.
W drugim załączniku powinny znaleźć się dane: załącznik – doc, o nazwie: dane_godło.doc (np. dane_pikassso.doc) a w nim: imię i nazwisko, data urodzenia, adres korespondencyjny, nr kom., e-mail, krótki biogram oraz oświadczenie potwierdzające fakt autorstwa i zgodę na publikację/reprodukowanie w celach związanych z realizacją konkursu.
VI Terminy:
1. Konkurs rozpoczynamy 10 lutego 2011.
2. Prace nadsyłać można do dnia 31 marca 2011, do godziny 24.00.
3. Ogłoszenie na wyników nastąpi 10 kwietnia 2011.
4. Wysyłka nagród rzeczowych odbędzie się w terminie 11 - 30 kwietnia 2011.
5. Premiara antologii „Wywrotowe Teksty” zawierającej nagrodzone prace nastąpi w dniach 1- 3 maja 2011, w trakcie Zlotu Użytkowników Wywroty.pl.
VII Wykładnia powyższego regulaminu należy do Organizatora Konkursu.
***
***
Fundatorami nagród w Ogólnopolskim Konkursie Literacko-artystycznym portalu Wywrota.pl: „Rewolucje – Rewelacje! Paronimy i Paranoje XXI wieku” są:
1. Wydawnictwo TELBIT: http://www.telbit.pl/
2. Wrocławska Oficyna Wydawnicza ATUT: http://www.atut.ig.pl/
3. Wydawnictwo W.A.B.: http://www.wab.com.pl/
4. Portal Wywrota.pl
Na finalistów obu części konkursu czekają m.in.:
1. Przygody Hucka Finna... z angielskim!
2. Trzech panów w łódce... z angielskim!
3. Przygody Sherlocka Holmesa... z angielskim!
Zwycięzca części graficznej konkursu otrzyma ponadto:
Laureat części literackiej otrzyma wszystkie w/w książki i dodatkowo:
5. JĘZYK ANGIELSKI - Vademecum. Gramatyka i słownictwo
Ponadto przyznamy wyróżnienia i nagrodzimy autorów wybranych prac książkami:
6. Dziesięć tysięcy uciech cesarza José Frèchesa
oraz koszulkami Wywroty.pl i innymi niespodziankami.
**
Fundatorom nagród redakcja portalu Wywrota.pl składa serdeczne podziękowania.
[Pełna lista nagród zostanie ogłoszona do końca marca br.]
Zachęcamy do udziału w konkursie! Powodzenia!
Paweł Kaczorowski – koordynator
pik@wywrota.pl
Patronat medialny:
Redakcja
25 z Internetu
7862 artykuły
1719 tekstów
66 komentarzy
Wywrota.pl to interdyscyplinarny serwis społecznościowy zajmujący się kulturą. Jest jednym z pierwszych portali kulturalnych w polskim Internecie – działa od 1998 roku. W tym czasie otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in.: Papierowy Ekran…
|
Zachęcam Wszystkich Wywrotowiczów do udziału i proszę o pomoc w "rozsyłaniu do znajomych" oraz promowaniu konkursu. Z góry dziękuję i pozdrawiam. :) P
Mamy tu szansę, Kochani, rozegrać piękny Konkurs i połaczyć publikację nagrodzonych tekstów z pierwszym, historycznym, papierowym wydaniem Wywrotowych Tekstów! :)
Nie lekceważcie tej szansy. Obiecać mogę, że antologia będzie ciekawą i atrakcyjnie wydaną pozycją.
Do dzieła!
Być może sformułowanie tego punktu regulaminu było niejasne, dookreśliłem je.
Ta procedura pozwoli mi na sparwne przekazanie prac konkursowych jurorom, bez podawania nazwisk Autorów.
.................
I jeszcze raz przypominam - proszę nadsyłać pliki tekstowe w rozszerzeniu doc, nie docx. Dziękuję.
Bo raczej ciężko napisać esej na 0,5 strony.
Prosiłbym o odpowiedź
które kiedyś były ozdobą wywroty
czy pójdą w zapomnienie
czy mają szansę ukazać się w antologii?
myślę
że nie głupim pomysłem byłoby ilustrowanie tekstów
pracami już opublikowanymi
mającymi uznanie i opiekunów i wywrotowców...
Pamiętajcie, Konkurs - to jedno, i tu są świetne nagrody książkowe;
antologia - drugie, i tu jest satysfakcja z druku...
Dobór tekstów do antologii jeszcze kilka dni może poczekać ale już się rozglądajcie w archiwach. Kryteria podam w tym miesiącu i otworzę nabór w osobnym artykule.
jest już 11.
a werdyku ani ani
czyżby jury do tej pory się zastanawiało?
(ja mam swoją faworytkę i trzymam za nią kciuki)