Literatura

Ogólnopolski Konkurs Literacko-artystyczny portalu Wywrota.pl

Konkurs dzieli się na część literacką i graficzną. Terminy nadsyłania prac: 10 lutego - 31 marca 2011. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe oraz publikacja w antologii „Wywrotowe Teksty”.


Rewolucje – Rewelacje! Paronimy i Paranoje XXI wieku”Idea: czego szukamy?


Celem konkursu jest refleksja nad problemem kondycji języka współczesnej kultury w aspekcie komunikacyjnym, społecznym, obyczajowym, ekonomicznym itp.


Chcemy wyłonić spośród nadesłanych prac najciekawszy tekst lub cykl tekstów podejmujący zarówno na poziomie treści jak i formy problem miejsca i roli języka we współczesnym świecie.


Ponadto poszukujemy pomysłu na opracowanie graficzne papierowego wydania antologii Wywrotowych Tekstów, w skład której wejdą nagrodzone w konkursie utwory.Konkurs literacki: o czym mówimy?Zadajemy uczestnikom konkursu pytanie: Czy dla współczesnego człowieka kultura komunikacyjna, język i obraz, którymi się posługujemy w komunikacji stanowią obszar inspiracji, rozwoju i twórczej kreacji czy może są narzędziem manipulacji i represji a więc przyczyną nieuczciwości i źródłem frustracji. Czy jesteśmy w stanie uwalniać swoje myślenie i życie od permanentnej iluzji i opresji w jaką wprowadza nas język współczesnej reklamy, polityki, mediów, Internetu… Czy, i w jakim stopniu literatura może nam w tym pomóc? Jak dzisiaj wyznaczyć wyraźną granicę między „rewolucją” – dajmy na to – w aspekcie ekonomicznym (np. „rewolucyjnym spadkiem cen” w galerii handlowej) a medialną „rewelacją z ostatniej chwili”, w której pseudo lektor imitowanego „magazynu informacyjnego” zawiadamia nas o tym spadku w trybie sensacyjnym? Czy istnieją jakiekolwiek nieprzekraczalne granice manipulacji w obszarze współczesnej kultury komunikacji?


A może tytuł konkursu: „Rewolucje – Rewelacje! Paronimy i Paranoje XXI wieku” Ciebie zainspiruje zupełnie inaczej…Formy tekstu:


Dopuszczamy do konkursu wszelkie formy tekstu: wiersze, aforyzmy, opowiadania, esej, reportaż, inne formy. Słowem – oczekujemy ciekawych, przemyślanych ale i odważnych wypowiedzi, skomponowanych z myślą o publikacji w druku zwartym, opisujących zarysowane w temacie zjawisko. Konkurs graficzny: jak to widzimy?


Obraz w dzisiejszej komunikacji jest tekstem kultury, komunikatem, który oprócz tego, że wywołuje wrażenia zmysłowe i przeżycia duchowe – jest w istocie informacją. Tekst natomiast przedstawiany jest często na sposób obrazu, działa na nas poprzez typografię, kolor czcionki, układ formalny itp.


Zadajemy więc artystom plastykom, grafikom komputerowym i fotografikom pytanie o tekst i obraz, wzajemne relacje między tymi formami wyrazu i udział każdej z nich w obszarze tematycznym: „Rewolucje – Rewelacje! Paronimy i Paranoje XXI wieku”.

Nie chcemy tworzyć kolejnej antologii neolingwistycznych eksperymentów. Szukamy pomysłu na ciekawą, czytelną, efektowną formę oprawy publikacji „Wywrotowe Teksty”, w skład której wejdą utwory nagrodzone w konkursie „Rewolucje – Rewelacje! Paronimy i Paranoje XXI wieku”.


[Poza nagrodzonymi w konkursie utworami do antologii Wywrotowe Teksty wejdą najciekawsze publikacje zamieszczone na portalu Wywrota.pl . O sposobie ich doboru redakcja portalu poinformuje w osobnym ogłoszeniu.]Regulamin Ogólnopolskiego Konkursu Literacko-artystycznego portalu Wywrota.pl:Rewolucje – Rewelacje! Paronimy i Paranoje XXI wieku”:


 I Organizatorem Konkursu jest redakcja portalu Wywrota.pl.Koordynatorem Konkursu jest redaktor prowadzący Wywroty.pl – Paweł Kaczorowski[kontakt: pik@wywrota.pl]


II Konkurs skierowany jest do autorów przed debiutem książkowym, jak i autorów mających w dorobku publikacje książkowe.


III Organizator powoła profesjonalne jury dla obu części konkursu: literackiej i graficznej.

IV Organizator przyzna w obu częściach konkursu (literackiej i graficznej ) nagrody główne i wyróżnienia, poniesie koszt dostarczenia nagród rzeczowych na adresy laureatów, zapewni publikację nagrodzonych tekstów i prac graficznych w antologii  Wywrotowe Teksty”.

 

V Wymogi techniczne


Prace literackie:

  1. Zestawy od trzech do pięciu wierszy nienagradzanych i niepublikowanych w formie papierowej (organizatorzy dopuszczają publikacje internetowe);

  2. Proza poetycka – do 3 stron (znormalizowanych) tekstu (3 x 1800 znaków ze spacjami);

  3. Opowiadania – do 5 stron (znormalizowanych) tekstu (5 x 1800 znaków ze spacjami);

  4. Esej – do 5 stron (znormalizowanych) tekstu (5 x 1800 znaków ze spacjami);

  5. Reportaż, felieton, inne formy – do 5 stron (znormalizowanych) tekstu (5 x 1800 znaków ze spacjami);

 

Gdzie i jak przesłać


Prace zostaną przekazane przez koordynatora jurorom. Teksty opatrzone godłem (pseudonimiem) słownym należy nadsyłać drogą elektroniczną w plikach doc załącznik o nazwie: teksty_godło (np. teksty_maksymilian.doc) na adres redakcji Wywroty.pl: redakcja@wywrota.pl w temacie listu wpisując: „Rewolucje Rewelacje! Paronimy i Paranoje XXI wieku”, z dopiskiem „literacki”. W drugim załączniku powinny znaleźć się dane rozkodowujące godło:

załącznik – doc, o nazwie: dane_godło.doc (np.dane_maksymilian.doc) a w nim: imię i nazwisko, data urodzenia, adres korespondencyjny, nr kom., e-mail, krótki biogram oraz oświadczenie potwierdzające fakt autorstwa i zgodę na publikację/reprodukowanie w celach związanych z realizacją konkursu.


Prace graficzne


Do konkursu graficznego dopuszczamy prace wykonane techniką dowolną, zreprodukowane w formacie elektronicznym, rozszerzenie jpg. rozdzielczość: 72 piks.


Uwaga: należy posiadać pliki o wyższej rozdzielczości na wypadek zwycięstwa i przeznaczenia prac do druku.


Cykle czterech prac, ze wskazaniem na główną – jako projekt okładki, opatrzone godłem (pseudonimem) należy przesyłać w formie skompresowanej w pliku rar , nazwa pliku=godło (np. pikassso.rar), na adres redakcji Wywroty.pl: redakcja@wywrota.pl w temacie listu wpisując: „Rewolucje Rewelacje! Paronimy i Paranoje XXI wieku”, z dopiskiem „graficzny”.


W drugim załączniku powinny znaleźć się dane: załącznik – doc, o nazwie: dane_godło.doc (np. dane_pikassso.doc) a w nim: imię i nazwisko, data urodzenia, adres korespondencyjny, nr kom., e-mail, krótki biogram oraz oświadczenie potwierdzające fakt autorstwa i zgodę na publikację/reprodukowanie w celach związanych z realizacją konkursu.


VI Terminy:


1. Konkurs rozpoczynamy 10 lutego 2011.

2. Prace nadsyłać można do dnia 31 marca 2011, do godziny 24.00.

3. Ogłoszenie na wyników nastąpi 10 kwietnia 2011.

4. Wysyłka nagród rzeczowych odbędzie się w terminie 11 - 30 kwietnia 2011.

5. Premiara antologii „Wywrotowe Teksty” zawierającej nagrodzone  prace nastąpi w dniach 1- 3 maja 2011, w trakcie Zlotu Użytkowników Wywroty.pl.

 

 

VII Wykładnia powyższego regulaminu należy do Organizatora Konkursu.

 

 

 

***

***

Fundatorami nagród w Ogólnopolskim Konkursie Literacko-artystycznym portalu Wywrota.pl: „Rewolucje – Rewelacje! Paronimy i Paranoje XXI wieku” są:

 

1. Wydawnictwo TELBIT: http://www.telbit.pl/

2. Wrocławska Oficyna Wydawnicza ATUT: http://www.atut.ig.pl/

3. Wydawnictwo W.A.B.: http://www.wab.com.pl/

4. Portal Wywrota.pl

 

Na finalistów obu części konkursu czekają m.in.:

  • Zestawy książek do nauki języka angielskiego wydanych przez Wydawnictwo TELBIT, na które składają się:

 

1.   Przygody Hucka Finna... z angielskim!

2.   Trzech panów w łódce... z angielskim!

3.   Przygody Sherlocka Holmesa... z angielskim!

 

 

Zwycięzca części graficznej konkursu otrzyma ponadto:

 

4.   Mały Brat – Cory Doctorowa


Laureat części literackiej otrzyma wszystkie w/w książki i dodatkowo:

 

5.    JĘZYK ANGIELSKI - Vademecum. Gramatyka i słownictwo 

 

Ponadto przyznamy wyróżnienia i nagrodzimy autorów wybranych prac książkami:

 

6.   Dziesięć tysięcy uciech cesarza José Frèchesa

 

oraz koszulkami Wywroty.pl i innymi niespodziankami.  

 

 

 

 

**

 


Fundatorom nagród redakcja portalu Wywrota.pl składa serdeczne podziękowania.

 

[Pełna lista nagród zostanie ogłoszona do końca marca br.]Zachęcamy do udziału w konkursie! Powodzenia!


Paweł Kaczorowski – koordynator

pik@wywrota.pl

od: 10 lutego 2011
do: 31 marca 2011

Patronat medialny:
Wywrota

Zdjęcia


Redakcja

Redakcja

25 z Internetu
7862 artykuły 1719 tekstów 66 komentarzy
Wywrota.pl to interdyscyplinarny serwis społecznościowy zajmujący się kulturą. Jest jednym z pierwszych portali kulturalnych w polskim Internecie – działa od 1998 roku. W tym czasie otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in.: Papierowy Ekran…


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Jacek
Jacek 7 lutego 2011, 13:05
do pracy! :)
Tomasz Smogór
Tomasz Smogór 7 lutego 2011, 13:30
A jaki jest termin nadsyłania prac?
Figa
Figa 7 lutego 2011, 15:47
podoba mi się ta organizacja :)
Paweł Kaczorowski
Paweł Kaczorowski 8 lutego 2011, 00:53
Dzięki Tomku, coś musiało się stać podczas przeklejania z Worda. Już uzupełnione.

Zachęcam Wszystkich Wywrotowiczów do udziału i proszę o pomoc w "rozsyłaniu do znajomych" oraz promowaniu konkursu. Z góry dziękuję i pozdrawiam. :) P
Paweł Lewandowski
Paweł Lewandowski 8 lutego 2011, 19:06
już wysłane:)
Paweł Kaczorowski
Paweł Kaczorowski 8 lutego 2011, 23:06
Dzięki, Paul.

Mamy tu szansę, Kochani, rozegrać piękny Konkurs i połaczyć publikację nagrodzonych tekstów z pierwszym, historycznym, papierowym wydaniem Wywrotowych Tekstów! :)

Nie lekceważcie tej szansy. Obiecać mogę, że antologia będzie ciekawą i atrakcyjnie wydaną pozycją.

Do dzieła!
Paweł Kaczorowski
Paweł Kaczorowski 8 lutego 2011, 23:29
Kochani, godło to inaczej pseudonim, który musicie sobie przybrać na użytek konkursu. Dlatego pliki nazywajcie właśnie tym pseudonimiem. Nie wstawiajcie do nazwy pliku wyrazu "godło".

Być może sformułowanie tego punktu regulaminu było niejasne, dookreśliłem je.

Ta procedura pozwoli mi na sparwne przekazanie prac konkursowych jurorom, bez podawania nazwisk Autorów.
Paweł Kaczorowski
Paweł Kaczorowski 15 lutego 2011, 00:14
Kochani, lista nagród rośnie... :) Wkrótce ogłoszę skład Jury. Mocne to grono - zapewniam Was już dziś.
.................

I jeszcze raz przypominam - proszę nadsyłać pliki tekstowe w rozszerzeniu doc, nie docx. Dziękuję.
Gorcio 17 lutego 2011, 16:17
Jeśli chodzi o: ,,do 5 stron tekstu znormalizowanego (1800 znaków ze spacjami)'', to wychodzi ok 0,5 strony normalnym pismem w Wordzie. I mam takie pytanie: 1800 znaków? Nie za mało? Może chodzi o słowa?
Bo raczej ciężko napisać esej na 0,5 strony.
Prosiłbym o odpowiedź
Paweł Kaczorowski
Paweł Kaczorowski 17 lutego 2011, 17:25
Drogi Kolego, Gorcio, 5 x 1800 :) znaków ze spacjami; standard. Razem 9000 znaków.
Gorcio 17 lutego 2011, 17:35
Dzięki :) Lepiej się dopytać, skoro jest taka możliwość, niż zrobić źle...
ono matopeja
ono matopeja 18 lutego 2011, 21:13
a co z tekstami archiwalnymi?
które kiedyś były ozdobą wywroty
czy pójdą w zapomnienie
czy mają szansę ukazać się w antologii?
myślę
że nie głupim pomysłem byłoby ilustrowanie tekstów
pracami już opublikowanymi
mającymi uznanie i opiekunów i wywrotowców...
Paweł Kaczorowski
Paweł Kaczorowski 20 lutego 2011, 19:54
Teksty archiwalne wchodzą w rachubę jak najbardziej, podobnie prace z galerii. Regulamin dopuszcza bowiem publikacje internetowe.

Pamiętajcie, Konkurs - to jedno, i tu są świetne nagrody książkowe;
antologia - drugie, i tu jest satysfakcja z druku...

Dobór tekstów do antologii jeszcze kilka dni może poczekać ale już się rozglądajcie w archiwach. Kryteria podam w tym miesiącu i otworzę nabór w osobnym artykule.
hamer
hamer 24 marca 2011, 18:43
Czy można wysłać na konkur jedną pracę graficzną??
Paweł Kaczorowski
Paweł Kaczorowski 25 marca 2011, 14:31
Wyślij ją w czterech wersjach i będzie zadość regulaminowi...
ono matopeja
ono matopeja 11 kwietnia 2011, 04:39
no i?
jest już 11.
a werdyku ani ani
czyżby jury do tej pory się zastanawiało?
(ja mam swoją faworytkę i trzymam za nią kciuki)
przysłano: 7 lutego 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca