Literatura

Metafory Rzeczywistości 2013 - dramaty zakwalifikowane do finału konkursu

Metafory Rzeczywistości 2013 - dramaty zakwalifikowane do finału konkursu

Jury VI edycji konkursu poświęconego polskiej dramaturgii współczesnej Metafory Rzeczywistości 2013 w składzie: prof. dr hab. Przemysław Czapliński (literaturoznawca), Łukasz Drewniak (krytyk teatralny), Paweł Szkotak (reżyser, Dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu) zakwalifikowało do finału konkursu trzy dramaty:

„Ene due rike fake” Marzeny Matuszak,
„javen saste i bahtałe” Marty Sokołowskiej,
„Kwaśne mleko” Maliny Prześlugi

Ponadto Jury postanowiło wyróżnić następujące teksty:

„Dom mój Polska” Małgorzaty Moniki Szewczyk,
„Ja jako Alicja” Marcina Dyjasińskiego,
„Świnie, albo Polacy na dorobku” Michała Tomasza Płaczka
 

W kolejnym etapie konkursu finałowe dramaty zostaną przystosowane do warunków sceny. Etap adaptacji tekstów zrealizowany zostanie na początku września 2013 roku. Do udziału w tej części konkursu zaproszeni zostaną aktorzy Teatru Polskiego w Poznaniu, reżyserzy oraz autorzy dramatów: Marzena Matuszak, Malina Prześluga i Marta Sokołowska. Wskażą oni mocne i słabe strony tekstów, a następnie dokonają ich modyfikacji. Etap trzeci – prezentacja dramatów w formie czytań scenicznych – odbędzie się 7 i 8 września 2013 w Teatrze Polskim w Poznaniu.

Teatr Polski w Poznaniu zakłada możliwość skierowania finałowych dramatów do pełnej produkcji scenicznej w sezonie artystycznym 2013/2014. Od 2008 roku, czyli od pierwszej edycji konkursu dramaturgicznego, w repertuarze Teatru Polskiego znalazło się siedem dramatów wybranych przez jurorów Metafor Rzeczywistości: „Walizka” Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk (prapremiera 14.02.2009), „Mykwa” Piotra Rowickiego (prapremiera 26.03.2009), „Przyjaciel” Radosława Paczochy (prapremiera 12.12.2009), „Chłopiec malowany” Piotra Rowickiego (prapremiera 14.11.2010), „Śmierć pracownika” Michała Kmiecika (prapremiera 16.12.2011), „Wieczny kwiecień” Jarosława Jakubowskiego (prapremiera 10.11.2012), „Zażynki” Anny Wakulik (prapremiera 30.11.2012).

Metafory Rzeczywistości to ogólnopolski projekt dramaturgiczny Teatru Polskiego w Poznaniu mający na celu połączenie oryginalnej twórczości dramaturgicznej z praktyczną realizacją teatralną. Jego specyfika polega na tym, że po wybraniu trzech finałowych dramatów, wyróżnieni autorzy zaproszeni zostaną do współpracy z reżyserami. Dramaty wystawione we wrześniu, w formie czytań scenicznych, poddane zostaną ostatecznej ocenie jurorów, dziennikarzy i publiczności. W konkursie przewidziane są trzy nagrody pieniężne: nagroda główna Jury w wysokości 15000 zł, nagroda dziennikarzy w wysokości 5000 zł oraz nagroda publiczności w wysokości 5000 zł.

Na tegoroczną edycję konkursu przysłano 221 tekstów. Teatr Polski w Poznaniu dziękuje za udział w konkursie wszystkim autorom nadesłanych dramatów.

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 4 lipca 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca