Lifestyle

Zostań przyjacielem matki natury w 7 prostych krokach

 

Ekologia to hasło, które przewija się w mediach coraz częściej. Nie ulega wątpliwości, że nasza planeta poddawana jest nieustannym zmianom, a wpływ ludzi na ekosystem jest dla niej coraz bardziej zatrważający. Badania przeprowadzane przez Ministerstwo Środowiska udowadniają, że zdajemy sobie sprawę z zagrożenia, jakie stanowimy dla Ziemi — ponad połowa Polaków segreguje odpady, jednak nadal nie każdy z nas wie, jak dokładnie może zmienić swoje przyzwyczajenia dla dobra natury. Takie działania wymagają pewnych wyrzeczeń, jednak nie muszą być one nieprzyjemne. Co więc powinniśmy robić, aby stać się bardziej eko?

 

 
  1. Kup wielorazową butelkę na wodę

Kupowanie wody butelkowanej to nie tylko koszty, ale też cała masa plastikowych odpadów. Aktualnie w sklepach stacjonarnych i internetowych możemy wybierać wśród setek różnych wzorów butelek wielorazowych, które posłużą nam przez dłuższy czas. Są nie tylko ekologiczne, ale również cieszą oko i mogą zachęcać — między innymi dzieci — do częstszego picia wody. Jeżeli preferujemy picie przefiltrowanego płynu, możemy zdecydować się również na zakup butelki ze specjalnym filtrem.

  1. Sprawdź kraj pochodzenia produktów, które kupujesz

Mało osób zdaje sobie sprawę z faktu, iż transport żywności również generuje ogromną ilość gazów cieplarnianych. Im dłuższą drogę musi pokonać produkt, aby pojawić się na sklepowych półkach, tym większy ciężar stanowi dla Ziemi. Jeżeli mamy ochotę na awokado, postarajmy się kupić owoc pochodzący z upraw europejskich, a nie dostarczany np. z Meksyku. Z kolei najrozsądniej jest postawić na produkty pochodzenia Polskiego.

  1. Rozważ przejście na dietę wege lub wegan

Ten krok dla wielu osób może okazać się najtrudniejszy, natomiast nikt nie twierdzi, że musimy zmieniać swoje preferencje żywieniowe z dnia na dzień. Przemysł mięsny to sprawa niezwykle obciążająca dla planety — zarówno pod względem produkcji gazów cieplarnianych, jak i wykorzystywania zasobów wodnych. Dzięki nieustannemu rozwojowi mamy już dostęp do zamienników mięsa, które odpowiednio przyrządzone mają zbliżony do niego smak. Co więcej, decydując się na zrezygnowanie z posiłków mięsnych, przynajmniej kilka razy w tygodniu możemy odkryć niezwykłość nowych smaków kuchni wegetariańskiej i wegańskiej.

  1. Planując remont, zadbaj o środowisko

Tak — prace remontowe to sprawa wymagająca wieloetapowego planowania, ale też często stresu. Powinniśmy pomyśleć nie tylko o tym, w jaki sposób chcemy urządzić wnętrze oraz jakie materiały i meble wykorzystać. Pamiętajmy, aby posprzątać po sobie w przyjazny dla środowiska sposób. Dotyczy to przede wszystkim właściwej utylizacji odpadów pobudowlanych, którą oferują firmy w całej Polsce. Wywóz gruzu w Warszawie i innych miastach to przystępna cenowo, wygodna opcja, która jednocześnie sprawia, iż profesjonalna firma zajmie się recyklingiem naszych odpadów.

  1. Nie marnuj żywności

Łatwo powiedzieć, ciężko wdrożyć w życie? Niekoniecznie. Wystarczy, że bardziej świadomie podejdziemy do tematu zakupów, robiąc je częściej, ale nabywając mniejszą liczbę produktów. Dodatkowo rozwiązania takie, jak publiczne lodówki pomogą nam nie tylko przekazać niewykorzystaną żywność innym osobom — sami możemy skorzystać z produktów, które w nich znajdziemy.

  1. Kupuj mniej produktów, ale lepszej jakości

Kto z nas może odmówić zrobienia sobie prezentu w postaci dużych zakupów nowych ubrań? Tak, kupowanie to bezsprzecznie spora przyjemność, jednakowoż nabywanie dużej liczby rzeczy, które szybko się zepsują, wytrą, a następnie trafią do kosza, tylko zwiększa gabaryty odpadów, jakie co dzień serwujemy naturze. Zamiast kupić trzy tańsze, słabszej jakości rzeczy pomyślmy nad zakupem jednej, która posłuży nam przez dłuższy czas.

  1. Wybierz wielorazowe siatki na owoce i warzywa

...oraz pieczywo. Wiele mówi się o ponownym wykorzystywaniu plastikowych reklamówek i materiałowych siatkach na zakupy, jednak cały czas dochodzą do tego spore nakłady plastiku, które przeznaczamy na zapakowanie takich produktów jak owoce i warzywa. Możemy wykonać je nawet samodzielnie — wykorzystując chociażby stare tkaniny po firanach.

 

Przejście na bardziej ekologiczny styl życia nie musi wymagać wielu poświęceń. Zacznij od jednego, dwóch kroków i zobacz jak niewiele trzeba by być bardziej przyjaznym naszemu środowisku. Planeta będzie za to wdzięczna, a i Ty poczujesz się lepiej.

 

 

Marcel Perkowski

1 artykuł


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 27 maja 2020 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca