Lifestyle

Nauka angielskiego od podstaw - od czego zacząć?

Anna Jantar śpiewała, że “najtrudniejszy pierwszy krok”. Dokładnie tak jest w przypadku nauki języka angielskiego. Najważniejsze jest podjęcie decyzji o nauce, a potem odpowiednie podejście i organizacja pracy. O czym musisz pamiętać, rozpoczynając naukę języka angielskiego od podstaw? Podpowiadamy!

Określ konkretny cel - po co uczysz się języka angielskiego?

Łatwiej nam osiągnąć cel, jeśli go znamy. Naukę angielskiego rozpocznij więc od sprecyzowania swojej motywacji: dlaczego chcesz się uczyć? W jaki sposób znajomość angielskiego pozytywnie wpłynie na Twoje życie? W czym Ci pomoże? Jak na tym zyskasz? Czy uczysz się, aby zmienić pracę, dostać awans, czuć się bezpieczniej podczas podróży za granicę? A może zależy Ci na utrzymaniu dobrych, bliskich relacji z wnukami, które urodziły się i wychowują w Wielkiej Brytanii?

 

Po określeniu motywacji, pora na cel. Jaki poziom znajomości angielskiego chcesz osiągnąć? Czy zależy Ci na zdobyciu certyfikatu, płynnej komunikacji w środowisku pracy, czy też na umiejętności porozumiewania się w codziennych sytuacjach?

 

Nie musisz precyzować ram czasowych - na to przyjdzie czas nieco później, z pomocą lektora, który pomoże Ci realistycznie to ocenić. Ustalenie nierealnego terminu, bez wzięcia pod uwagę Twojej dostępności czasowej i naturalnego tempa uczenia się, może wywołać efekt przeciwny do zamierzonego. 

 

Od czego powinna zacząć naukę osoba początkująca?

Określiłeś już swoją motywację do nauki angielskiego i cel. Pora na opracowanie konkretnego planu działania. Powinieneś pamiętać, że aby dobrze opanować język angielski od podstaw, powinieneś zadbać o solidne utrwalenie najważniejszych umiejętności: mówienia, gramatyki i słownictwa. 

Mówienie - komunikacja na pierwszym miejscu

Większość osób uczących się angielskiego robi to, ponieważ zależy im na umiejętności prowadzenia rozmowy w tym języku. Pamiętaj, że mówienie to umiejętność praktyczna. Nie da jej się nauczyć teoretycznie - to tak, jak z pływaniem. Musisz wejść do głębokiej wody, zaufać swojemu nauczycielowi i po prostu próbować wykonywać ćwiczenia. Nie nauczysz się mówić bez wielokrotnych prób, ćwiczeń i praktyki. 

Warto zdać sobie sprawę z dwóch rzeczy. Po pierwsze, robienie błędów to naturalny element procesu nauki.  Powiedzenie “uczyć się na błędach” jest wyjątkowo prawdziwe w przypadku nauki języków obcych. Na początku popełniają je wszyscy (nawet Twój nauczyciel!), nie masz się więc czego wstydzić, konsekwentnie korygowane, z czasem znikają. Po drugie, oswój się z myślą, że na początkowym etapie nauki będziesz mówić bardzo prostymi zdaniami. Nie oczekuj, że będziesz w stanie budować złożone, bogate językowo wypowiedzi od pierwszej lekcji. Realistyczne, zdroworozsądkowe podejście do nauki angielskiego od podstaw pozwoli Ci uniknąć spadku motywacji i niepotrzebnej frustracji. 

Gramatyka języka angielskiego - co na początek? 

Nowoczesne techniki nauki gramatyki nie mają nic wspólnego z “wkuwaniem” na pamięć suchych gramatycznych regułek po polsku. Gramatyka to umiejętność odpowiedniego układania słów tak, aby nasza wypowiedź była zrozumiała dla odbiorcy. Obecnie ćwiczy się ją w sposób praktyczny, także przez mówienie, dużą rolę odgrywa także nauka kontekstowa i minimalizowanie użycia języka polskiego na zajęciach do sytuacji, kiedy jest on niezbędny, aby początkujący uczeń łatwiej zrozumiał dane zagadnienie.

Ucząc się angielskiego od podstaw, na pewno nie możesz pominąć takich zagadnień, jak: odmiana czasownika “to be”, rzeczowniki policzalne i niepoliczalne, tworzenie liczby mnogiej

dopełniacz saksoński, czasownik “have got”. Poznając te tematy, nauczysz się też sporo nowego słownictwa.

Ćwiczenie pisania po angielsku - jak robić to dobrze

Jedną z największych trudności w nauce angielskiego od podstaw jest różnica pomiędzy pisownią a wymową angielskich wyrazów. Dlatego warto od samego początku zadbać o solidne przyswojenie jednego i drugiego. Słuchacze szkoły Speak Up mają ułatwione zadanie. Dzięki nowoczesnej platformie e-learningowej i ćwiczeniom multimedialnym mogą bez ograniczeń ćwiczyć poprawną wymowę i pisownię w ciekawy, angażujący sposób.

 

Samodzielnie możesz ćwiczyć pisanie w tradycyjny sposób - po prostu przepisując zdania z podręcznika. Warto też wykorzystać swoją kreatywność i układać nowe zdania, a nawet krótkie, proste opisy i opowiadania. Dobrym sposobem na ćwiczenie pisowni jest wykorzystanie aplikacji mobilnych do nauki języków obcych, np. Quizlet. 

Systematyczna nauka słówek angielskich

Sukces w nauce języka angielskiego w niewielkim stopniu zależy od szczęścia czy niezwykłych predyspozycji. Jego kluczowym elementem jest tak naprawdę rzetelna, systematyczna praca. Dotyczy to zwłaszcza nauki słownictwa. O wiele skuteczniejsza jest nauka np. 5 nowych słówek dziennie i powtarzanie ich co jakiś czas niż nauka 50 wyrazów naraz. 

 

Jakich błędów nie popełniać na początku nauki języka angielskiego?

Zdarza się, że osoby rozpoczynające naukę języka angielskiego przez dłuższy czas nie dostrzegają żadnych efektów. W wielu przypadkach spowodowane jest to nieświadomym popełnianiem błędów, które utrudniają i spowalniają naukę. Oto lista najczęstszych z nich. 

Uczenie się o języku zamiast języka

Ucząc się angielskiego, musisz czasami przyjąć coś jako dogmat. Nie drąż, nie zastanawiaj się, dlaczego liczba mnoga od “child” to “children”, a nie “childs”. Ta wiedza potrzebna jest lingwistom i osobom studiującym gramatykę historyczną języka angielskiego. Ty poświęć czas i energię na poszerzanie zakresu słownictwa, ćwiczenie mówienia i robienie przydatnych zadań.

Gromadzenia materiałów

Fakt, że masz w domu 20 podręczników do nauki, na swoim smartfonie zainstalowałeś 5 różnych aplikacji do nauki, a na maila spływa 30 newsletterów szkół językowych, nie ma nic wspólnego z nauką. Wybierz jedno, maksymalnie dwa źródła wiedzy (np. podręcznik i aplikację) i aktywnie, systematycznie z nich korzystaj.

Robienie długich przerw w nauce

O systematycznej nauce wspomnieliśmy już wcześniej. Nasza pamięć długotrwała nie lubi długich przerw. Kiedy przez kilka dni, a co gorsza - tygodni - nie masz kontaktu z językiem, nie tylko nie robisz postępów, ale także zapominasz to, czego nauczyłeś się do tej pory. Ucz się regularnie, nawet małymi dawkami (10-15 minut dziennie). Efekty dostrzeżesz już po miesiącu!

Co wybrać - szkoła językowa czy nauka samodzielna?

Samodzielna nauka języka angielskiego może sprawdzić się w przypadku osób na wyższym poziomie zaawansowania. Jeśli dopiero zaczynasz, dobry kurs językowy to dla Ciebie najlepsze rozwiązanie. Istnieje ku temu kilka powodów: 

  • uporządkowana nauka - samodzielnie nie jesteś w stanie stwierdzić, które umiejętności językowe wymagają więcej pracy i uwagi. Możesz też mieć trudności w ułożeniu efektywnego planu nauki. 
  • brak korekty błędów - bez pomocy nauczyciela nie jesteś w stanie zauważyć i odpowiednio skorygować popełnianych przez siebie błędów językowych, co prowadzi do ich utrwalenia.
  • brak ćwiczenia konwersacji - ucząc się samodzielnie, pozbawiasz się szansy na ćwiczenie mówienia i prowadzenia rozmowy.
  • spadek motywacji - biorąc udział w kursie, masz większą szansę utrzymać wysoki poziom motywacji, wytrwać w swoich planach i nie poddać się chwilowemu zniechęceniu, które czasami dopada każdego. W szkole Speak Up dodatkowo dbają o to nauczyciele, którzy regularnie kontaktują ze swoimi podopiecznymi, pomagają im podczas indywidualnych konsultacji i motywują do nauki. Co więcej, nie musisz obawiać się, że Twój tryb pracy uniemożliwi Ci naukę. Grafik w szkole Speak Up jest elastyczny i daje możliwość dowolnego łączenia zajęć stacjonarnych z lekcjami online. 

Podsumowanie

Zapisanie się na kurs angielskiego dla początkujących to świetna decyzja. Pamiętaj, że pozytywne nastawienie, realistyczne oczekiwania i systematyczna nauka to gwarancja sukcesu! Najważniejsze jest zrobienie pierwszego kroku.

 

Materiał powstał we współpracy ze Speak Up, szkołą języka angielskiego nr 1 na rynku polskim. Pełną ofertę kursów językowych możesz sprawdzić na stronie https://www.speak-up.pl. 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 8 kwietnia 2021 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca