Wywrota

Rodzaje leasingu – który wybrać?

Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniej formy finansowania, która będzie dla na możliwie najkorzystniejsza, a przy tym zaspokoi wszystkie nasze potrzeby, coraz częściej myślimy o leasingu. Jest to zobowiązanie, które pozwala przedsiębiorcą bądź też osobom prywatnym, na zakup danego dobra i korzystanie z niego bez ograniczeń w zamian za comiesięczne opłaty ratalne. Jednak sam leasing, wciąż nie jest zbyt popularny na polskim rynku usług finansowych, dlatego też nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jakie daje możliwości i czym konkretnie się charakteryzuje.

O leasingu słów kilka

Umowa leasingowa zakłada, że jedna ze stron umowy (leasingodawca) finansuje dane dobro i przekazuje swojemu klientów (leasingobiorcy)  prawo do korzystania z przedmiotu umowy, w zamian za opłaty ratalne.

Rodzaje leasingu

Obecnie na rynku możemy spotkać się z czterema rodzajami leasingu, będą to kolejno:

  • Leasing operacyjny

Opiera się na czasowym przekazaniu danego dobra inwestycyjnego w ręce leasingobiorcy. Czas takiego leasingowania, jest najczęściej krótszy niż średni czas użytkowania leasingowanego dobra. Raty w tym przypadku mogą stanowić dla użytkownika koszty uzyskania przychodu, natomiast sam przedmiot leasingu nie podlega amortyzacji. Podpisując umowę o leasing operacyjny, możemy starać się o zapis, który uprawnia nas do zakupu przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy za kreśloną cenę podwyższoną o VAT.

  • Leasing finansowy

W tym przypadku leasingowane dobro pozostaje własnością finansującego, który jest amortyzowany przez swojego klienta – przeniesienie własności musi być zagwarantowane w umowie. Dzięki takiej formie kredytowania przedsiębiorstwo będzie w stanie powiększyć swój majątek, nie ponosząc przy tym dodatkowych kosztów gdy umowa leasingowa dobiegnie końca. Również w tym przypadku możemy liczyć na zapis, który zapewni, że po okresie leasingowania będziemy mogli nabyć przedmiot leasingu. Wybierając leasing finansowy, rata podzielona jest na dwie części – kapitałową i odsetkową. Pierwsza traktowana jest jako kapitał operacji kredytowej, druga natomiast jako koszt uzyskania przychodu.

  • Leasing zwrotny

To forma leasingu, o którą mogą starać się przedsiębiorstwa posiadające liczne dobra trwałe, nie posiadając przy tym zasobów gotówki. Firma może zdecydować się na oddanie części swojego majątku na rzecz leasingodawcy (w zamian za gotówkę), po czym wziąć wspomniane przedmioty w leasing. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują szybkiego zastrzyku gotówki.

  • Leasing konsumencki

Jest przeznaczony dla osób prywatnych, które nie prowadzą własnej działalności – jest przy tym produktem, który jest bardzo mało rozpoznawalny  na polskim rynku.

Podsumowując

Nie można jednoznacznie wskazać formy leasingowania, która sprawdzi się najlepiej w każdym przypadku. Wiele zależne jest od potrzeb i możliwości naszej firmy. Zanim więc  zdecydujesz się na podpisanie umowy leasingowej, zastanów się, czy aby na pewno sprawdzi się ona w twoim przypadku i czy ze 100%-ową skutecznością  zaspokoi wszystkie twoje potrzeby.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 14 czerwca 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca