Wywrota

Jak rozliczyć PIT-37 za darmo?

Rozliczenie PIT ruszyło we czwartek 15 lutego bieżącego roku. Nad tym zagadnieniem powinien pochylić się każdy, kto w 2023 roku uzyskał jakikolwiek dochód opodatkowany bez względu na źródło dochodu. Wiele osób zastanawia się, czy koniecznością jest korzystanie z odpłatnych usług księgowych. Otóż nie. PIT-37 można z łatwością rozliczyć samodzielnie za darmo i to przy wykorzystaniu Internetu. Służy do tego bezpłatny program do PIT. Warto z niego skorzystać, aby cieszyć się szybkim i swobodnym rozliczeniem podatku dochodowego. Sprawdź, jak rozliczyć PIT-37 za darmo oraz co jeszcze warto wiedzieć na temat rozliczania się z fiskusem w 2024 roku!

 

Zeznanie podatkowe — komu dedykowany jest PIT-37?

 

Zastanawiasz się, kto jest zobowiązany do wypełnienia i wysłania deklaracji podatkowej PIT-37? Otóż tę najczęściej wypełnianą deklarację podatkową w Urzędzie Skarbowym składają podatnicy, którzy w ubiegłym roku podatkowym uzyskali dochody z tytułu:

 • przychodów z działalności wykonywanej osobiście, w tym np. umów zleceń,
 • wynagrodzeń oraz innych przychodów wynikających ze stosunku pracy,
 • rent,
 • emerytur,
 • stypendiów,
 • zasiłków na ubezpieczenie społeczne,
 • świadczeń i zasiłków przedemerytalnych,
 • rodzicielskich świadczeń uzupełniających,
 • nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych,
 • wynagrodzeń za staże uczniowskie czy praktyki absolwenckie,
 • należności z tytułu członkostw w spółdzielniach związanych z produkcją rolną,
 • należności wynikających z umów aktywizacyjnych,
 • świadczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub z Funduszu Pracy.

Jak wypełnić formularz rozliczenia PIT-37 i jak wysłać do Urzędu Skarbowego?

 

Zachodzisz w głowę, jak wypełnić i wysłać deklarację podatkową? Urząd Skarbowy przyjmuje ją zarówno w wersji elektronicznej, jak i standardowej, czyli papierowej. Od Ciebie, jako podatnika zależy, którą formę wybierzesz. Nie ulega wątpliwości, że współcześnie najchętniej wybieraną formą jest ta elektroniczna. PIT online to niezwykle popularne rozwiązanie, ponieważ nie wymagają od podatnika wychodzenia z domu i stania w długich kolejkach do fiskusa. 

 

e-PIT znacznie ułatwia sprawę. Można rozliczyć się elektronicznie za pośrednictwem programu do PIT - dokument z gotowym rozliczeniem zostaje wysłany do urzędu, a Ty spokojnie czekasz na zwrot podatku, który został nadpłacony. Program do PIT podpowiada, z jakich ulg można skorzystać i prowadzi podatnika przez rozliczenie krok po kroku. Rynek obfituje w wiele ciekawych rozwiązań, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie.

Czy PIT-37 da się rozliczyć za darmo?

 

Decydując się na rozliczenie podatku drogą elektroniczną, można być pewnym, że większość polecanych programów jest zupełnie darmowych. Dodatkowo, jeśli Twoje dochody są klarowne, a od pracodawcy otrzymałeś PIT-11 niezbędny do rozliczenia, możesz to zrobić samodzielnie, bez konieczności korzystania z usług doświadczonych księgowych. Nie jest ona do niczego potrzebna, ponieważ każdy program wyposażony jest w specjalny samouczek, a po drodze podpowiada, gdzie co wpisać. W ten sposób można zaoszczędzić kilkaset złotych!

Jakie ulgi może odliczyć podatnik, korzystając z deklaracji PIT-37?

 

Podatnicy, którzy rozliczają podatek poprzez formularz PIT-37, mogą dodatkowo skorzystać z kilku ciekawych preferencji. Ustawodawca przygotował takie ulgi, jak ulga na Internet, ulga prorodzinna, ulga rehabilitacyjna, ulga dla rodzin wielodzietnych czy też ulga na zabytki. To nie wszystko — lista ulg jest znacznie bardziej rozbudowana. Wszystkie dostępne ulgi z pewnością podpowie program, który wybierzesz do rozliczenia podatku.

 

Ulgi nie są jednak przyznawane ot tak. Każda ma jakieś warunki oraz limity. Warto się w tym zorientować, zanim przystąpisz do wypełniania druku.

Deklaracje PIT-37 - do kiedy należy rozliczyć w 2024 roku?

Terminowe rozliczenie podatku jest bardzo istotne. Mamy na to sporo czasu, a często zdarza się, że ktoś o tym zapomina. Ponadto przekroczenie wyznaczonego terminu grozi pewnymi konsekwencjami. W naszym prawie ostatni dzień złożenia deklaracji podatkowej zwykle przypada na 30 kwietnia. W sytuacji, gdy jest to dzień wolny od pracy, termin te wydłuża się o 2 dni i zwykle przypada 2 maja (taka sytuacja miała miejsce w 2023 roku).

 

W roku bieżącym przesunięcie nie jest konieczne, ponieważ data 30 kwietnia wypada we wtorek. O północy tego dnia mija termin wysyłki gotowego rozliczenia PIT. Nie warto jednak czekać do ostatniej chwili. Lepiej zrobić to wcześniej, ponieważ im wcześniej, tym wcześniej urząd skarbowy wypłaci zwrot podatku. A dodatkowa gotówka zawsze się przyda! 

 

Decydując się na wysyłkę formularza online, warto wiedzieć, że urząd ma maksymalnie 45 dni na wypłacenie zwrotu podatku. Składając deklarację osobiście w formie papierowej, czas ten jest znacznie dłuższy.

 

Redakcja

Redakcja

26 z Internetu
7914 artykułów 1719 tekstów 70 komentarzy
Wywrota.pl to interdyscyplinarny serwis społecznościowy zajmujący się kulturą. Jest jednym z pierwszych portali kulturalnych w polskim Internecie – działa od 1998 roku. W tym czasie otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in.: Papierowy Ekran…


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 3 kwietnia 2024 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca